$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

צחי אבו רוכש את השליטה בארנה גרופ תמורת 130 מיליון דולר

איש העסקים מאשדוד שרכש את קרקעות פי גלילות מיצחק תשובה, ירכוש את חלקו של מרכוס וובר (62%) ואת הלוואות הבעלים שהעניק האחרון לחברה. ארנה גרופ מחזיקה בקניון נהריה ומרכז סטאר סנטר באשדוד. לפני שנה בוטלה עסקה למכירתה למגה אור תמורת 135 מיליון דולר

גולן חזני 10:0005.02.21
עסקה גדולה בתחום חברות הנדל"ן הציבוריות. ל"כלכליסט" נודע כי צחי אבו רוכש את השליטה בחברת ארנה גרופ הציבורית תמורת 130 מיליון דולר. אבו ישלם 15 מיליון דולר עבור מניותיו של מרכוס וובר בחברה, ו-115 מיליון דולר נוספים עבור החזר הלוואות בעלים לוובר.

 

הסכום שמשלם אבו נמוך ב-5 מיליון דולר מהסכום שאותו אמור היה צחי נחמיאס וחברת מגה אור שבשליטתו לשלם בדצמבר 2019, עבור הרכישה עליה חתם. מגה אור נסוגה מהרכישה בעקבות הצפות שהיו בקניון ארנה בנהריה, אחד משני הנכסים העיקריים של החברה ובטענה לישנוי מהותי לרעה בשווי הנכס.

 

סטאר סנטר באשדוד סטאר סנטר באשדוד צילום: אתר קבוצת ענק

 

הנכס העיקרי השני הוא סטאר סנטר באשדוד. וובר ניסה לרכוש מהחברה במשך שנתיים את שני הנכסים בעסקת בעלי עניין שאותה לא הצליח להעביר. מניית ארנה גרופ נסחרת לפי שווי חברה של כ-76 מיליון שקל, לאחר עלייה של 68% בשלושת החודשים האחרונים.

 

מה דעתך על מניית ארי נדלן:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

אבו רוכש 62% ממניות החברה מידי וובר תמורת 15 מיליון דולר (50 מיליון שקל), ששוויין בבורסה עומד על 48 מיליון שקל, כך שהוא משלם פרמיה שולית עבור המניות. אברהם נניקשוילי מחזיק ב-16% ממניות החברה יישאר עם האחזקה אבל לא שותף לשליטה.

 

ארנה גרופ נסחרה לפני 10 שנים בשווי של יותר ממיליארד שקל אבל כניסה לתחום חיפושי הנפט באמצעות קידוח שמן, והשקעה כושלת בקזחסטן, הביאו להפסדים של מאות מיליוני שקלים וירידה דרמטית בשווי החברה.

 

צחי אבו צחי אבו צילום: דוד לביא

 

וובר נכנס להשקעה ראשונה ב-2008, אז העמיד לחברה מסגרת אשראי של 25 מיליון דולר, בעת שהחברה הייתה בשליטתם של אברהם נניקשוילי, ג'קי בן זקן וחיים רביבו. בהמשך רכש את יתרת חלקם ועד היום השקיע בחברה קרוב למיליארד שקל. מתוכו יחזיר כ-430 מיליון שקל.

 

ההון העצמי של ארנה עמד בסוף הרבעון השלישי על 31 מיליון שקל. החברה הפסידה בשלושת הרבעונים הראשונים של 2020 8.5 מיליון שקל לעומת רווח של 20 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2019.

 

אבו, אחד היזמים הגדולים בדרום הארץ, הופך להיות שחקן משמעותי ברמה הארצית. לפני כשלושה חודשים הוא רכש את קרקעות פי גלילות מידי דלק ישראל תמורת 720 מיליון שקל, ובחודש שעבר רכש את השליטה בבניין ב' במגדלי בבלי מיצחק תשובה תמורת 80 מיליון שקל.

 

x