$
בורסת ת"א

פנאקסיה צפויה להגיע לנתח של 30% משוק שמני הקנאביס בגרמניה - תוך שנה

החברה דיווחה על מכירות ראשונות בפועל של מוצריה בגרמניה - צפויה למכור שם מוצרי קנאביס רפואי ב-27 מיליון יורו כל שנה; גורמים בשוק הקנאביס מעריכים כי שיתוף הפעולה עם חברת הפארמה הגרמנית נויראקספארם, יגביר משמעותית את המכירות של שמני הקנאביס במדינה - כשהשוק כולו נאמד ב-72-90 מיליון יורו לשנה

צלי גרינברג 16:1103.02.21
השותפות של חברת פנאקסיה מעבדות ישראל עם חברת הפארמה הגרמנית נויראקספארם (Neuraxpharm) החלה לשאת פרי - עם מכירות קמעונאיות ראשונות שביצעה בפועל למוצריה בגרמניה. כך על פי דיווח חברת הקנאביס היום. מניית פנאקסיה מטפסת היום בת"א ב-6%. 

 

בניגוד לישראל (בה מרשמי הרופאים מכוונים את המטופלים לריכוז החומרים הנדרש במוצר הקנאביס הרפואי ומאפשרים להם לבחור בין שלל המותגים הקיימים), מרשמי הרופאים בגרמניה מאפשרים רק רכישה של מותג המצוין במרשם, ומכאן גם חשיבות הדיווח של החברה.

 

 

פנאקסיה תמכור מוצריה גם לממשלת קפריסין פנאקסיה תמכור מוצריה גם לממשלת קפריסין צילום: שאטרסטוק

 

פנאקסיה פועלת בגרמניה בסגמנט שמני הקנאביס הרפואי, המכיל מספר מועט של שחקנים, ונאמד כיום בכ-72-90 מיליארד יורו בשנה. סגמנט זה מהווה כ-15% מכלל שוק הקנאביס הרפואי הגרמני, הנאמד בכ-480-600 מיליון יורו בשנה, ומהווה זירת התגוששות בין שלל חברות קנאביס בינלאומיות.

 

גודל השוק חושב בהתאם לנתוני החברה בדיווח, במסגרתם כמות מטופלי הקנאביס הרפואי בגרמניה עומדת כיום על כ-120 אלף איש, המוציאים כ-400-500 יורו בחודש למטופל. שוק הקנאביס הרפואי בגרמניה מוסדר באמצעות קופות החולים, וכ-60% מהמטופלים מקבלים כיסוי ביטוחי מלא לרכישת מוצרי הקנאביס הרפואי.

 

לצורך ההשוואה, בישראל כ-83 אלף מטופלי קנאביס רפואי, המוציאים כ-500-800 שקל בממוצע לחודש למטופל, ואף אחד מהם לא זכאי כיום עדיין לסבסוד מקופות החולים.

 

ההערכות בשוק הקנאביס הרפואי הן כי השותפות של פנאקסיה עם נויראקספארם תצליח לנגוס בכ-30% משוק שמני הקנאביס הרפואי הגרמני תוך כשנה מהיום. בכך יעמוד פוטנציאל הכנסותיהם המשותפות בטווח של כ-21.6-27 מיליון יורו לשנה.

 

נויראקספארם היא אחת מחברות הפארמה הגדולות באירופה ומתמחה בתחום משככי הכאבים ותרופות למחלות מערכת העצבים המרכזית. היא נמצאת בשליטת קרן ההון סיכון אייפקס פרטנרס, שייסד סר רונלד כהן. לחברה פורטפוליו של 130 תרופות פעילות להתמודדות עם מחלות מערכת העצבים המרכזית, ומכירותיה השנתיות מוערכות בכ-480 מיליון יורו.

 

מספר מטופלי הקנאביס הרפואי בגרמניה צפוי לצמוח ב-4 השנים הבאות וההערכות הן כי יעמוד על כ-800 אלף איש עד שנת 2025, המהווים כ-1% מכלל 83 מיליון אזרחי גרמניה כיום.

 

שוק הקנאביס הרפואי הגרמני, לפיכך, צפוי לעמוד אז בטווח של 3.8-4.8 מיליארד יורו לשנה, וסגמנט שמני הקנאביס צפוי לפיכך לעמוד בטווח של כ-1.1-1.4 מיליארד יורו לשנה, מתוך כלל השוק.

 

פנאקסיה דיווחה עוד היום כי שניים ממותגיה יסופקו על ידה לממשלת קפריסין, וכי משלוח ראשון צפוי לצאת כבר בשבועות הקרובים. החברה מציינת כי מכירות קנאביס רפואי מותרות בקפריסין מאז 2016, ובמדינה יש כמה מאות של מטופלי קנאביס רפואי.

 

הקנאביס הרפואי בקפריסין עובר דרך הממשלה, הרוכשת את המוצרים בעצמה ומחלקת אותם בחינם לאזרחיה במסגרת ביטוח הבריאות הממלכתי. תחום הקנאביס הרפואי בקפריסין רק החל להתפתח, והיתרון שלו אינו בגודל האוכלוסייה, אלא במחירי המכירה.

 

ההערכת גורמים בשוק הקנאביס הגרמני היא כי מחירי הסיטונאות למוצרי הקנאביס הרפואי שנמכרים לממשלת קפריסין עומדים על כ-50-200 שקל למ"ל שמן קנאביס רפואי, בהתאם לריכוז החומרים המכילים אותם. מחיר הקנאביס הרפואי הסיטונאי בישראל, לשמן ולתפרחות קנאביס רפואי כאחד, עומד בטווח של 12-20 שקל ל-1 מ"ל או גרם של קנאביס רפואי.

x