$
שווקי חו"ל

"השורט הגדול ביותר בעולם": משקיעי רדיט מסתערים על הכסף

בניגוד למניית גיימסטופ, השוק של המתכת היקרה - עמוק בהרבה. עם זינוק יומי של 10% - השאלה הגדולה היא האם המשקיעים הפרטיים יצליחו לתחזק את הראלי בחוזים העתידיים על הכסף: "נראה שהתנופה היא לצידם בשלב זה"

חדשות חוץ 15:0001.02.21
החוזה העתידי על הכסף זינק היום (ב') לשיא של 5 חודשים, על רקע גל המשקיעים הפרטיים שסוחף את השווקים ועורר מחדש את הדיון לגבי הכוח של הספקולנטים המושפעים מרדיט לכבוש יעדים גדולים אף יותר.

 

החוזים העתידיים על המתכת זינקו בכמעט 10% למחיר של 30 דולר לאונקייה, זאת לאחר שבינג' קניות בסוף השבוע הדהים את הסוחרים המקוונים וכלל רכישות של מטבעות ומטילי כסף מארה"ב ועד לאוסטרליה. קרן iShares Silver Trust של בלאקרוק, הגדולה ביותר שמנטרת את המתכת, דיווחה על תזרימי הון חסרי תקדים שהסתכמו בכמעט מיליארד דולר רק ביום שישי האחרון.

 

בדומה לרכישה המסיבית של מניות גיימסטופ (GME) שמשכה את תשומת הלב העולמית בשבועות האחרונים, גם העלייה במחיר הכסף מקורה בפורום WSB ברדיט. אחד הפוסטים שפורסמו בשבוע שעבר הגדיר את הכסף "השורט הגדול ביותר בעולם" ועודד את הסוחרים להיכנס לקרן iShares כדרך להחזיר לבנקים הגדולים.

 

 צילום: שאטרסטוק

 

עם זאת, יש כמה הבדלים מהותיים בין כסף למניות כמו גיימסטופ. ראשית, ההיקף של שורט סקוויזים - דחיפת המניה כלפי מעלה באמצעות רכישות המוניות ויצירת עלייה כה משמעותית במניה, שהיא מאלצת את אלה שמכרו אותה בחסר להורות על רכישת המניות כדי לסגור את הפוזיציות ולמזער הפסדים - הוא הרבה פחות ברור. מנהלי הכספים מחזיקים בפוזיציית לונג על המתכת מאז אמצע 2019, כך לפי נתונים מוועדת המסחר בחוזים עתידיים על סחורות. בנוסף, השוק של הכסף הוא במידה מסוימת עמוק בהרבה מאשר זה של מניות קטנות כמו גיימסטופ. שווי השוק של רשת משחקי המחשב עמד באמצע ינואר על 1.4 מיליארד דולר, ולאחר המהלך מצד המשקיעים ברדיט מחיר המניה זינק פי 16. לשם השוואה, השווי של כסף המאוחסן בכספות בלונדון שווה לבדו 48 מיליארד דולר.

 

יתרה מכך, לא ברור למשך כמה זמן ידבקו המשקיעים הפרטיים במסחר בכסף. חברים בכירים בפורום ברדיט כבר המליצו נגד המהלך, כשחלקם מציינים שקרן סיטדל אדוויזורס של קן גריפית, אחד השנואים על הקהל של רדיט, רשומה כאחת מבעלי המניות הגדולים ביותר של קרן iShares silver.

 

בין אם הראלי ימשיך או לא, עלולות להיות לו השלכות מעבר למה שעד כה נחשב פינה נשיתית בעולם הסחורות. כיעד הראשון המתוקשר של המשקיעים הפרטיים שמתחיל להיסחר ביום שני, הכסף עלול לעזור למנהלי ההשקעות להבין כיצד התנודתיות הנובעת מההתנהגות של משקיעי רדיט תשפיע על מודל הסיכונים שלהם ותעבור מנכס אחד לשני.

 

"האירועים שהתרחשו בשבוע שעבר הראו שאין זה חכם להטיל ספק בכוח הרכישה של המשקיעים הפרטיים, וזו הודגם בצורה מספקת פעם נוספת בשוק הכסף", הגיב האווי לי, כלכלן ב- Oversea-Chinese Banking Corp. "הם עלולים לגלות שקשה יותר לעשות סקוויז בשוק הכסף מאשר בגיימסטופ, שכן זה שוק גדול בהרבה ונזיל יותר, אבל נראה שהתנופה היא לצידם בשלב זה".

x