$
שווקי חו"ל

קרב אבוד מראש? רובינהוד ואינטראקטיב הגבילו את המסחר בגיימסטופ

פלטפורמות המסחר שמשמשות משקיעים צעירים רבים הגבילו את אפשרות המסחר במניות שהיוו בימים האחרונים מוקד הסתערות של משקיעים קטנים שרוצים להכות את קרנות הגידור

חדשות חוץ 17:0528.01.21

פלטפורמות המסחר בשוק ההון רובינהוד ואינטראקטיב ברוקרס הודיעו היום (ה') על הגבלת המסחר במניות גיימסטופ, בלקברי ואחרות. למרות ההגבלות, חצי שעה מפתיחת המסחר בניו יורק - קמעונאית המשחקים גיימסטופ ממשיכה בנסיקה ומזנקת ב-24%. ענקית בתי הקולנוע AMC, שגם היא עלתה בחדות בימים האחרונים, נופלת ב-30%.

 

מדובר במניות שעומדות במרכז התופעה שמכונה "מאניית גיימסטופ" - ערכי המניות זינקו בחדות בימים האחרונים בעקבות קנייה ורכישה מצד משקיעים קטנים, שהקפיצו את המניות במטרה להכות את קרנות הגידור שמחזיקות בעמדת שורט על אותן החברות.  

 

 

 

הגבלת המסחר במניות גיימסטופ הובילה את החברה לרשום ירידה של יותר מ-20% בטרום המסחר בניו יורק, אחרי שמוקדם יותר כבר רשמה בשלב הטרום עלייה של 30%. אולם כאמור בהמשך רשמה עליות במסחר עצמו.

 

 

חנות של גיימסטופ חנות של גיימסטופ צילום: שאטרסטוק

 

 

מניית גיימסטופ זינקה השבוע ביותר מ-400% בעקבות שורט סקוויזים - דחיפת המניה כלפי מעלה באמצעות רכישות המוניות ויצירת עלייה כה משמעותית במניה, שהיא מאלצת את אלה שמכרו אותה בחסר להורות על רכישת המניות כדי לסגור את הפוזיציות ולמזער הפסדים. כך שבאופן אירוני מחיר המניה ממשיך לטפס. המשקיעים הקטנים שמים לעצמם למטרה להכות את קרנות הגידור, שנחשבות לשחקנים הכי מתוחכמים בשוק כי הן עושות שורטים באופן מסורתי.

 

גיימסטופ היא לא מניה חדשה שהונפקה או חברה במגזר הטכנולוגיה הלוהט. היא הפכה לזירת הקרבות בין הממסד הוותיק של גופים מוסדיים אל מול העדר השועט של משקיעי רובינהוד צעירים, שקונים מניות בלי לחשוב פעמיים באפליקציות שמאפשרות לעשות זאת בקלות ובעלויות אפסיות.

 

השיטה של המשקיעים הפרטיים הקטנים, שמשתפים פעולה באופן מעורר השתאות, חוזרת על עצמה. השלב הראשון הוא בחירה באחת המניות שממקדות הכי הרבה שורטים בוול סטריט.

 

השלב הבא הוא יצירת שרשרת של שורט סקוויזים באמצעות תיאום פעולות בפורום באתר רדיט, תחת השם הימורי וול סטריט (wallstreetbets). בפורום חברים מיליוני משתמשים.

 

המהלכים של המשקיעים ברדיט, וההשפעה האדירה שלהם על השוק, מרכזים כמעט את כל תשומת הלב בוול סטריט בימים האחרונים – והדוחות הכספיים של החברות המובילות נדחקים לשולי החדשות.

x