$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

דירקטוריון כלל החזקות החליט על בחירות חשאיות לתפקיד היו"ר

ארבעה דירקטורים מתמודדים על התפקיד: היו"ר הזמנית מלי מרגליות, שהתנגדה לבחירות חשאיות, ונציגי בעלי המניות ‑ חיים סאמט, שמסתמן כמועמד המוביל, מיה ליקוורניק ורוני מליניאק

גולן חזני 07:4028.01.21

הבחירות לתפקיד יו"ר כלל החזקות, החברה־האם של כלל ביטוח, יהיו חשאיות ויתקיימו ביום רביעי הבא. ל"כלכליסט" נודע כי דירקטוריון כלל החזקות קיבל את ההחלטה בישיבתו השבוע. זוהי הפעם הראשונה שהבחירות לתפקיד יהיו בהצבעה חשאית. זו גם הפעם הראשונה שבה יתקיימו בחירות לתפקיד יו"ר בחברת ביטוח ללא גרעין שליטה.

 

 

 

מלי מרגליות מלי מרגליות צילום: סיון פרג'

 

ההחלטה לקיים בחירות חשאיות מנומקת בעובדה שיש ארבעה מועמדים לתפקיד היו"ר: חיים סאמט, שנבחר כמועמד של אלפרד אקירוב לדירקטוריון; מיה ליקוורניק, המועמדת שנבחרה מטעם מורי ארקין; רוני מליניאק, המועמד של אייל לפידות שנבחר לדירקטוריון; ומלי מרגליות, שכיהנה כיו"ר זמנית בחצי השנה האחרונה, בעקבות פרישתו של היו"ר הקודם דני נוה.

 

בקרב דירקטורים אחרים מועלות טענות כי הבחירות החשאיות נקבעו כדי להסתיר תיאום בין בעלי המניות, אקירוב, ארקין ולפידות. כלומר — מצב שבו שלושת הדירקטורים שהיו מועמדיהם, יצביעו בצורה הומוגנית בעד אחד המועמדים ויקבלו תמיכה מדירקטור נוסף.

 

בדירקטוריון מעריכים כי חיים סאמט הוא המועמד מטעמם של בעלי המניות הפרטיים, וכי הוא יזכה גם לתמיכה של הדירקטורית ורדה אלשיך. בישיבה האחרונה התנגדה מרגליות לבחירות חשאיות.

 

שלושת הדירקטורים הנוספים בכלל החזקות הם הדח"צים סמי מועלם ויוסי יגיל, שניהם מהקדנציה הקודמת, ויאיר בר טוב, שנבחר בחודש שעבר. גורמים בדירקטוריון חוששים ממצב של השתלטות בעלי המניות על החברה, באמצעות רביעיית דירקטורים קבועה, שתהווה מעין קואליציה.

 

הדברים עולים בעקבות דו"ח הבדיקה של השופט בדימוס יורם דנציגר, או יותר נכון ספיח ממנו, בניסיון לחבר בין אלשיך ואלפרד אקירוב. כזכור, קיבלו דני נוה ואלשיך מאקירוב "תיק" שהכין על יוסי דורי, מנכ"ל כלל ניהול פיננסים. כלל היא בעלת מניות המיעוט הגדולה באלרוב של אקירוב ומונעת אישור מחדש של עסקת בעלי עניין שמיטיבה עם בנו של אלפרד, ג'ורג'.

 

אלשיך טענה בפני דנציגר ‑ והדבר מצוין בדו"ח שלו ‑ כי לא פתחה את התיק. דנציגר העדיף שלא להיכנס לנושא משום שהוא לא נגע ישירות למטרה שלשמה מונה. אלשיך החזירה את התיק לאקירוב והתיק נותר בגדר תעלומה.

 

אלשיך נבחרה לדירקטריון שוב, כשהיא נתמכת בידי לפידות, אקירוב, פסגות, הפניקס הראל וקרן ספרה. היא מצדה מכחישה כל קרבה לאקירוב מלבד אותה פגישה, שבה נכח מצדו של דני נוה גם דוד גרנות. יש לציין כי אלשיך ונוה קיבלו אישור לפגישה מהיועצת המשפטית של כלל.

x