$
בורסת ת"א

הושלמה השתלטות ביג על אפי נכסים - תיחתך ממדד ת"א 125

בעלי המניות באפי נכסים יקבלו מניות ביג ב-1.6 מיליארד שקל, כשהאחרונה תחזיק ב-60% מאפי נכסים ותכנס באמצעותה לפעילות הנדל"ן שלה באירופה; כתוצאה מההשתלטות, שיעור החזקות הציבור באפי נכסים ירד מתחת למינימום ההכרחי, ועל כן היא תוצא ממדד ת"א 125

חזי שטרנליכט 10:3319.01.21

חברת המרכזים המסחריים הפתוחים ביג השתלטה על חברת אפי נכסים. 37.5% מבעלי המניות של אפי נכסים נעתרו להצעת הרכש שהגישה ביג והם יקבלו לידיהם מניות בשווי שנע בין 1.56 ל-1.61 מיליארד שקל, סכום שתלוי בהתאם לחלופת ההמרה למניות שבה בחרו.

 

השותפה של ביג בחברת אפי נכסים, חברת מגה אור של צחי נחמיאס (38.1%), תקבל כ-7% מהון המניות של ביג ותישאר עם מחצית החזקותיה באפי נכסים.

 

חי גאליס, מנכ"ל ביג חי גאליס, מנכ"ל ביג

 

 

בתום המהלך תשלוט ביג באפי נכסים ותחזיק ב-60.33% מהון המניות שלה. ההשתלטות צפויה להרחיב את פעילות ביג בתחום הנדל"ן המניב ולאפשר לה זרוע משמעותית באירופה. לאפי נכסים קיימת פעילות קניונים חזקה ברומניה (50% ממצבת נכסיה) ופעילויות במדינות נוספות באירופה: צ'כיה, בולגריה, פולין וסרביה וגם פעילות בארץ (22% מהנכסים).

 

ביג, שהודיעה על יציאה מדורגת מהשוק האמריקני עם פרסום הדו"חות לרבעון השלישי, ממשיכה להתמקד בפיתוח מואץ של מרכזים מסחריים בארץ, וכעת דרך אפי נכסים - תחלוש כאמור על זרוע משמעותית באירופה.

 

לביג, לאחר המיזוג, תישאר פעילות משמעותית בארץ. מתחת למחצית מנכסי החברה הממוזגת יהיו בישראל והשאר יהיו בשווקים בחו"ל. שווי השוק של ביג עמד על 5.07 מיליארד שקל הבוקר, טרם פתיחת המסחר.

 

מבנה השליטה בביג עצמה משתנה לנוכח "עליית הקומה" שיבצעו בעלי המניות של אפי נכסים. הם נעתרו כאמור להצעת רכש שהציעה להם על כל 100 מניות שהיו בידיהם, 35 מניות של ביג או 34 מניות מניות ביג בתוספת אופציה. כעת הם צפויים להחזיק בכ-23.7% מהון המניות של ביג. נתון זה כולל את החזקות נחמיאס (6.94%).

 

עקב כך, שיעור החזקות הציבור באפי נכסים צפוי לרדת מתחת ל-30% ולעמוד על 28.6%, ולכן מניית אפי נכסים צפויה לצאת ממדד ת"א 125 בעדכון הבא.

 

בעלי השליטה בביג, רוני ויהודה נפתלי, ירדו משיעור החזקה משותף של 57.9% ל-44%. אך אחיזתם מבוצרת, ויש לזכור כי לאחים נפתלי שותפות עסקית ארוכת שנים עם מגה אור של נחמיאס שמחזיקה בנתח נוסף כעת בביג.

 

חי גאליס, מנכ"ל ביג, הגיב לתוצאות הצעת הרכש ואמר: "אנו מודים למשקיעים שהביעו אמון בביג ונענו בשיעור גבוה להצעת הרכש חליפין שהגשנו. הפיכתנו לבעלת השליטה באפי נכסים תאפשר לנו, בשיתוף עם הנהלת אפי, להמשיך ולמקד את פעילות החברה בתחום הנדל"ן המניב בחמשת אזורי הפעילות העיקריים בהם אפי פועלת כיום ולייצר, לאורך זמן, סינרגיה בין שתי החברות,.

 

את המהלך הובילו לידר הנפקות כאשר יעקב אקילוב, יועץ החברה לענייני מימון ושוק ההון שימש כיועץ החברה להנפקה.

x