$
שווקי חו"ל

ההכרזה של אילון מאסק חתכה 3.75 מיליארד דולר מהשווי של סולאראדג'

מייסד טסלה הכריז שיצרנית הרכבים החשמליים מתכננת לייצר בעצמה ממירי מתח סולאריים ‑ ומניית ספקית הממירים הישראלית, שטסלה נמנית על לקוחותיה, צנחה ב־15.84% ביום אחד

צלי גרינברג 22:0416.01.21

אילון מאסק, מייסד ומנכ"ל יצרנית הרכב החשמלי האמריקאית טסלה, לא מתכוון לוותר על נתח מעוגת האנרגיה הירוקה שעתידה להיאפות תחת שלטונו של ג'ו ביידן כנשיא ארה"ב. בסוף השבוע הודיע מאסק כי טסלה שבשליטתו מתכננת להתחיל בייצור ממירי מתח סולאריים.

 

השוק אמנם לא התרגש מהודעת טסלה, שירדה 2.23% ביום המסחר האחרון (ו') ונסחרת כעת בשווי של 783.1 מיליארד דולר, אך הגיב בבהלה בכל הקשור לספקית ממירי המתח הסולאריים הישראלית סולאראדג' - שטסלה נמנית על לקוחותיה. מניית החברה הישראלית צנחה ב־15.84% למחיר של 282.25 דולר, המקנים לחברה, הנסחרת בנאסד"ק, שווי של כ־14.4 מיליארד דולר. במילים אחרות, מאסק חתך את שווי השוק של סולאראדג' ב־3.75 מיליארד דולר.

 

סולאראדג' היא חוד החנית הישראלי בתחום האנרגיה הירוקה בוול סטריט. ההתקרבות של ביידן לכיסא נשיא ארה"ב הקפיצה את מנייתה ב־22.4% מאז 29 בדצמבר 2020, עד לשווי שיא של כל הזמנים, של מעל 18 מיליארד דולר ב־7 בינואר.

 

סולאראדג' אף הפכה לחברה הישראלית בעלת השווי הגבוה ביותר בוול סטריט, לאחר שעקפה אז את צ'ק פוינט, הנסחרת גם היא בנאסד"ק, בשווי 17.9 מיליארד דולר.

 

פאנלים לייצור חשמל מהשמש פאנלים לייצור חשמל מהשמש צילום: אתר החברה

 

 

טסלה פועלת בתחום החשמל הסולארי החל מ־2016, אז רכשה את חברת SolarCity, המתקינה לוחות סולאריים על גגות בתים פרטיים בארה"ב. הממירים שהודיעה על השקתם אמורים לשרת את סולאר־סיטי, אך עדיין לא ידוע עליהם רבות, ועד כמה יהוו תחרות לסולאראדג'.

 

סולאראדג', המנוהלת על ידי צבי לנדו, אמנם איבדה לקוח בעל שם, אך לא כזה שנמנה בין עשרת לקוחותיה הגדולים. על פניו, לגריעת טסלה ממאגר לקוחותיה לא אמורה להיות השפעה מהותית על תוצאות החברה, אבל כנראה שמשק כנפי הפרפר שנוצר מהודעה אחת של מאסק חזק יותר מכל דו"ח תוצאות כספיות.

 

הכנסות סולאראדג' ברבעון השלישי של 2020 עמדו על 338 מיליון דולר ‑ ירידה של 17.6% בהשוואה לרבעון המקביל. הרווח התפעולי המתואם נחתך ב־43.9% ועמד על 50 מיליון דולר בהשוואה ל־89.2 מיליון דולר ברבעון המקביל. הרווח הנקי המתואם עלה בזכות רווח מימון של 15.7 מיליון דולר ב־3.4% ועמד על 65.8 מיליון דולר בהשוואה ל־63.6 מיליון דולר בתקופה המקבילה.

 

בזמן שסולאראדג' חוותה את יום שישי באדום, חברת הגיימינג הישראלית פלייטיקה חוותה יום ירוק במיוחד, כאשר נסקה ב־17.1% ביום המסחר הראשון שלה בנאסד"ק. פלייטיקה ביצעה בשישי הנפקת מניות ראשונה (IPO) בוול סטריט שתומחרה ב־27 דולר למניה, וסיימה את יום המסחר עם 31.62 דולר למניה, המקנים לה שווי של 13 מיליארד דולר.

x