$
בורסת ת"א

בעלי המניות בסלע נדל"ן הפילו את ניסיון ההשתלטות של מבנה

רוב גדול בקרב בעלי המניות הכשירים להצבעה דחה את ניסיון ההשתלטות שהובילה בחודשיים האחרונים חברת מבנה, בניהולו של דודו זבידה

חזי שטרנליכט 14:5306.01.21

יום גורלי נרשם אתמול (ג') עבור קרן הריט סלע קפיטל נדל"ן, כשבעלי המניות שלה הפילו את ניסיון ההשתלטות של חברת מבנה.  

72% מבעלי המניות הכשירים של הקרן שמוביל שמואל סלבין הצביעו נגד שינוי התקנון של הקרן. משמעות ההצבעה היא סיכול ניסיון ההשתלטות של חברת מבנה על סלע, שהיתה צריכה לבטל את מעמדה כקרן ריט כדי שבעלי מניותיה יוכלו להחליט אם להיענות להשתלטות. מדובר בניצחון בוהק לסלע שנאבקה כמעט בכל פסיק בניסיון ההשתלטות של מבנה, בניהולו של דודו זבידה, בחודשיים האחרונים. 

מימין: דודו זבידה ושמואל סלבין מימין: דודו זבידה ושמואל סלבין צילומים: אוראל כהן, תומר לוי

 

 

עד השעה 12 בצהריים היום השלימו בעלי המניות בסלע את הצבעותיהם בסוגיית שינוי תקנון הקרן, כדי לאפשר את ביטול מעמדה של סלע בתור קרן ריט והכרעה בהשתלטות חברת מבנה עליה. במוצאי שבת איפשר בית המשפט למבנה לשלוח משקיף למעמד ספירת קולות בעלי המניות בחברת סלע. הצדדים ביצעו ספירה ידנית חוזרת כדי לוודא שלא חלו טעויות בספירה.

 

כדי לשנות את התקנון נדרש רוב של 75% מבעלי המניות של סלע שיאשר זאת. בפועל הגיעו להצבעה בעלי מניות המחזיקים ב-140 מיליון מניות של סלע נדל"ן. חלק מהם נפסלו בשל החזקה צולבת במניות של חברת מבנה, לפי מנגנון שקבע ביהמ"ש במוצ"ש. מתוכם נותרו קולות כשירים בהיקף של כ-80 מיליון מניות, כאשר מביניהם 58 מיליון מניות הצביעו נגד שינוי התקנון, כלומר נגד ניסיון ההשתלטות, והיתר הצביעו בעד שינוי התקנון.

 

"מה שחשוב לנו זה בעיקר להגיד תודה גם לבעלי המניות הפרטיים וגם לגופים המוסדיים. קופות הגמל של המורים והגננות וגם אלה של ההנדסאים והטכנאים הצביעו בעדנו וברוב גדול, ואנחנו שמחים על כך", אמר ל"כלכליסט" יו"ר סלע קפיטל נדל"ן שמואל סלבין. "בעלי המניות הצביעו בעד המשכה של קרן הריט, לאחר שהבינו שזו קרן שמרנית שמחלקת בקביעות דיבידנדים".

 

המאבק המשפטי החל באמצע חודש נובמבר האחרון, כאשר חברת מבנה בניהולו של דודו זבידה הגישה את הצעת הרכש שלה. מאז ועד שלשום התווכחו סלע ומבנה על כל סוגיה אפשרית שנוגעת להצעת הרכש. בהמשך הגיעו הצדדים לדיון במהלך חודש נובמבר באולמו של שופט ביהמ"ש המחוזי בתל אביב מגן אלטוביה.

 

ההצבעה היתה אמורה להתקיים לפני שלושה ימים, ביום ראשון, אולם במוצ"ש קיבל ביהמ"ש החלטה שדחתה אותה עד ליום רביעי בפועל. בהחלטתו החזיר השופט אלטוביה את אפשרות המזומן המלא, כלומר לאפשר לבעלי המניות בסלע לבחור בין לקבל מניות של מבנה לבין תשלום מלא במזומן על מניות סלע.

 

דווקא אפשרות המזומן נחותה על חלופת המניות, שכן היא מציעה 6.751 שקלים לכל מניית סלע, בעוד בחלופת המניות יקבלו המשקיעים בקרן הריט 1.05 מניית מבנה על כל מניית סלע, ששווייה עומד לפי שער הבסיס של מניית מבנה אתמול על כ-8.31 שקלים.

 

מסלע נדל"ן נמסר בתגובה כי "תוצאות ההצבעה, שלפיהן מעל 72% מהמשקיעים הצביעו בעד המשך פעילותה של סלע נדל"ן כקרן ריט, הן הישג גדול להנהלת סלע ותבוסה קשה לחברת מבנה.

 

"העובדה שרוב מוחץ בקרב משקי הבית הצביעו נגד שינוי התקנון, ובכך בחרו לדחות את הצעת הרכש של מבנה ולהמשיך את קיומה של סלע נדל"ן כקרן ריט, מעידה על שביעות רצונם הגבוהה מניהול החברה ומתשלום הדיבידנדים הקבועים שסלע, בהיותה קרן ריט, מחויבת להם".

 

בסלע הוסיפו כי "גם התוצאות בקרב המשקיעים המוסדיים הן הבעת אמון אדירה בחברה. העובדה שהמוסדיים דחו את שינוי התקנון, מעידה כי הדרך והתוצאות של הנהלת סלע - מימון נמוך, תפוסה גבוהה וחלוקת דיבידנד – הוכיחו את עצמן לאורך השנים.

 

"הן המשקיעים הפרטיים והן המוסדיים הביאו לידי ביטוי בהצבעתם את העובדה כי קרנות הריט הן מכשיר אמין, ראוי וחשוב בשוק הנדל"ן בישראל, וכי ישנה חשיבות גדולה בשמירה עליו. אנחנו מודים למשקיעים על הצבעתם, וממשיכים הלאה במרץ ובכוחות מחודשים".

 

ממבנה נמסר: ״אנו מצטערים על התוצאה, אך מכבדים את החלטת האסיפה. אנו סבורים כי העסקה טובה ונכונה לכלל בעלי המניות. אנו נמשיך במהלכינו להגברת הייזום, השבחת הנכסים והרחבת הפעילות כפי שעשינו בהצלחה עד כה, לטובת כלל בעלי העניין במבנה״.

 

 

x