$
בורסת ת"א

פסגות יתגמל חברות ציבוריות שמקדמות ייצוג נשי בדירקטוריון

בית ההשקעות מתנגד לכל מינוי דירקטור גבר בדירקטוריון שיש בו פחות מ-20% נשים; בחברות אשר הרכב הדירקטוריון יהיה בעל ייצוג נשי בשיעור של 40% ומעלה יינתן משקל חיובי בעת בחינת אישור והצבעות על התגמול; לפי נתונים מהכנסת, ב-48% מהחברות הציבוריות במדד תל אביב 125 יש פחות מ-20% נשים

נעמי צורף 10:3105.01.21
פסגות משנה את מדיניות ההצבעה בדריקטוריונים במטרה לקדם ייצוג נשי. החברה תתנגד לכל מינוי דירקטור גבר בדירקטוריון שיש בו פחות מ-20% נשים. בפסגות מדגישים כי נשים מועמדות יעברו בדיקה בדיוק כמו הגברים המועמדים, ולא ינתנו שום הקלות בהיבט זה.

 

כגוף מוסדי גדול, פסגות הוא בעל מניות בחברות ציבוריות רבות וכן נחשב גם לבעלת שליטה בחלקן. אותן חברות מצויות בדיאלוג עם בעלי המניות שלהן ומשתדלות להיצמד למדיניות שלהן. עם זאת, ההשפעה של פסגות כבעל מניות היא מינורית, יש לו שליטה רק על הרכב הדירקטוריון וגם אז ברור שהצבעה אחת נגדית לא תייצר השפעה משמעותית.

 

 

גת מגידו, מנהלת השקעות ראשית בפסגות גמל ופנסיה גת מגידו, מנהלת השקעות ראשית בפסגות גמל ופנסיה צילום: אוראל כהן

 

עם זאת, פסגות מבצע את המהלך. לטענתו יש בו כדי לעורר השראה בגופים מוסדיים אחרים להצטרף ולאמץ את המדיניות וכן בלהפעיל לחץ מסויים על החברות לשנות את גישתן.

 

יחד עם זאת, בית ההשקעות לא בחר שלא להשקיע בחברות שבהן אין ייצוג נשי הולם. לכלכליסט נמסר כי הכוונה היא להמשיך להשקיע ולשנות מבפנים ולייצר שיח, ולא להפסיק להשקיע, וכי התקווה היא שייצוג נשי הולם בדריקטוריון יביא גם לייצוג נשי הולם בתפקידי ההנהלה בתוך החברות.

 

כאמור, על-פי המדיניות החדשה, אשר אושרה בוועדות ההשקעה של בית ההשקעות, בעת בחינת הרכב דירקטוריון בשנת 2021, יתנגד בית ההשקעות פסגות באופן גורף לכל מינוי דירקטור, בדירקטוריון שיש בו פחות מ-20% נשים. בשנת 2022 שיעור זה יגדל לדרישת סף של לפחות 30%. בתום 3 שנים מהודעה זו, השאיפה כי הייצוג הנשי בדירקטוריונים יהיה שיוויוני.

 

בנוסף, כבר בשנת 2021, בחברות אשר הרכב הדירקטוריון יהיה בעל ייצוג נשי בשיעור של 40% ומעלה יינתן לכך משקל חיובי בעת בחינת אישור והצבעות על התגמול בחברה. זאת במטרה לתמרץ חברות להגיע לשיעור גבוה יותר של נשים בדירקטוריון.

 

לפי הנתונים הפומביים שהוצגו בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת, ב-48% מהחברות הציבוריות במדד תל אביב 125 יש פחות מ-20% נשים.

 

מבית ההשקעות נמסר כי בכוונתו להוביל את המדיניות החדשה בהדרגתיות ובצורה אחראית, באופן שלא יפגע בביצועיהן וברווחיותן של החברות, לאור השינויים הנדרשים בהרכב הדירקטוריון. הידע שנצבר בדירקטוריון בכל חברה ציבורית הוא קריטי עבור בעלי המניות ויש לבצע את החלפת חבריו באחריות. פסגות יוביל את שינוי המדיניות, תוך קיום דיאלוג עם החברות ויצירת מחויבות ארוכת טווח מצידן.

 

גת מגידו, מנהלת השקעות ראשית בפסגות מסרה כי: "כגוף השקעות מוביל ומשפיע בשוק הישראלי, פסגות יחל להוביל שינוי הכרחי בשוק ההון, על מנת להגדיל את שיעור הנשים בהרכבי דירקטוריון בחברות ציבוריות –מתוך הכרה מבוססת מחקרים שלגיוון בדירקטוריון השפעה חיובית על הממשל התאגידי, על ציון ה- ESG ובחלק מהמחקרים על ביצועיה הפיננסים של החברה ובשל החשיבות לשיוויון מגדרי בנקודות השפעה במשק הישראלי. זהו צעד שבא לתקן עיוות ארוך שנים, ואנו גאים להיות מנהל נכסי הציבור הראשון אשר מיישם מדיניות זו. אנו מאמינים כי תוך שנים ספורות, ייחשב צעד זה כבנצ'מרק של דירקטוריונים בשוק ההון. אנו קוראים לחברות וגופי השקעה להצטרף ולהתגייס להעלאת שיעור הנשים בדירקטוריונים".
x