$
בורסת ת"א

אספן גרופ רכשה 50% מרשת המלונאות פאי סיאם ב-405 מיליון שקל

לרשת פאי סיאם מלונות בירושלים ות"א ופעילות ייזום בתחום, לקראת הקמה עתידית של בתי מלון חדשים; במסגרת העסקה תקצה אספן לבעלי השליטה ברשת הנרכשת, משפחת דהוקי, 5% ממניות אספן במחיר שגבוה ב-83% ממחיר השוק

חזי שטרנליכט 13:1823.12.20

אספן גרופ מנצלת את ההזדמנות שנוצרה בעקבות המכה שספג סטקור המלונאות במגפת הקורונה: החברה שבשליטת רוני צארום (47.36%) רוכשת 50% מהון המניות של קבוצת פאי סיאם, של בני הזוג שלמה ושמחה דהוקי, תמורת 405 מיליון שקל - סכום המגלם לחברה שווי של 810 מיליון שקל (אחרי הכסף).  

במקביל לרכישת מחצית מפאי סיאם, החליטו בני הזוג דהוקי עם שלושת ילדיהם, דרך חברה משותפת בשם קנדרה ישראל, לרכוש 5% ממניות אספן בהקצאה פרטית, תמורת 36 מיליון שקל. העסקה נעשית במחיר של 11.68 שקלים למניית אספן, גבוה בלא פחות מ-83% ממחיר הבסיס של מניית אספן הבוקר הבוקר בבורסה.

 

תוכניתה של פאי סיאם עד כה היתה להירשם למסחר בבורסה בתל אביב דרך מיזוג פעילותה לתוך השלד הבורסאי גוליבר. תוכנית זו ירדה מהפרק וחברת גוליבר דיווחה על כך היום למשקיעים. כעת מתכננת אספן להנפיק את פעילות פאי סיאם בבורסה, אך זוהי לדברי הנהלת אספן, תוכנית עתידית שצפויה להגיע בהמשך. עם זאת, ייתכן שאספן תגייס חוב עבור פאי סיאם דרך שוק ההון בשלב מוקדם יותר.

 

"אנחנו מאמינים כיום בתחום המלונאות וצופים שעם חזרת התיירות יהיה מחסור גדול בחדרים", ציין גיא פרג, יו"ר חברת אספן בשיחה עם כלכליסט. "לפאי סיאם יש פעילות ייזום משמעותית בתל אביב ובירושלים, כך שזאת הזדמנות מדהימה עבורנו. אנחנו מזרימים כסף לתוך החברה ומייעדים אותו להמשך ההתפתחות שלה לצמיחה. ליזם יש מעל לשלושים שנים של ניסיון במלונאות".

  

מימין גיא פרג, יו"ר דירקטוריון אספן גרופ; שלמה דהוקי, בעל השליטה בפאי סיאם; רוני צארום, בעל השליטה באספן גרופ; צופית הראל, מנכ"לית אספן גרופ; סימה דהוקי מימין גיא פרג, יו"ר דירקטוריון אספן גרופ; שלמה דהוקי, בעל השליטה בפאי סיאם; רוני צארום, בעל השליטה באספן גרופ; צופית הראל, מנכ"לית אספן גרופ; סימה דהוקי צילום: תומר לוי

 

 

צופית הראל, מנכ"לית אספן מציינת עוד כי "לכל אחד מהמלונות שמוקמים על ידי פאי סיאם יש חוזה התקשרות עם רשת תפעול משמעותית. למלון ברחוב הירקון בתל אביב ולמלון ברחוב החבצלת בירושלים יש חוזה עם ישרוטל. כמו כן, יש הסכם עם רשת Accor מצרפת, שמפעילה מעל ל-5,000 מלונות בעולם. האתרים שיש לחברה הם הכי פריים לוקיישן שיש. מכיכר ציון ומבשרת ציון בירושלים למיקומים חזקים בתל אביב".

 

מתווה העסקה בנוי כך שאספן תזרים לחברה הנרכשת 20 מיליון שקל במזומן עד ליום ראשון הקרוב ותקבל 50% מהון המניות של פאי סיאם. סכום נוסף של 200 מיליון שקלים יועבר עד ל-7 בינואר הקרוב.

 

סכום נוסף של 143 מיליון שקל ישולמו לפי בחירת בני הזוג דהוקי – לא יאוחר מ-23 בדצמבר 2021 או חצי שנה לאחר הנפקת מניות פאי סיאם בבורסה. סכום אחרון של 42 מיליון שקל יוזרם עד ל-30 ביוני 2022 ולאספן יש אופציית פוט למכור קרקע לפאי סיאם כך שהסכום יומר למעשה בקרקע שתועבר.

 

פאי סיאם היא חברה הרשומה בישראל והיא מוחזקת על ידי שותפות באיי הבתולה הבריטיים בשם KFS Nominees, שבה שולטת משפחת דהוקי. לפאי סיאם מספר מלונות בארץ בהם שני בתי מלון בירושלים - איביס סיטי סנטר ברחוב אריסטובולוס ואיביס סטיילס ברחוב בן יהודה. לחברה מספר תוכניות להקמת בתי מלון, ביניהם מלון בן 153 חדרים ברחוב הירקון בתל אביב, מלון בן 250 חדרים ברחוב החבצלת בירושלים ופרויקטים נוספים.

 

הכנסות פאי סיאם בתשעת החודשים הראשונים של 2020 הסתכמו ב-4 מיליון שקל, מול 16.8 מיליון שקל בשנת 2019. בשורה התחתונה רשמה רווח נקי של 44.5 מיליון שקל מול רווח נקי של 44.3 מיליון שקל בשנת 2019. הרווח בשנה שעברה הושפע בעיקר משיערוכים בהיקף של 62 מיליון שקל, כך עולה מהדו"חות הכספיים של פאי סיאם שהציגה חברת גוליבר, כאשר תוכנן המיזוג ביניהן.

 

את חברת אספן ייצגו עורכי הדין ארז רוזנבוך ממשרד ארז רוזנבוך ואת פאי סיאם ייצגו עורכי הדין אברהם אברמן ורפי שפירא ממשרד אפרים אברמזון ושות'.

x