$
בורסת ת"א

קאטרפילר נכנסת לתחום האנרגיה - תמכור תחנות כוח זעירות לאו.פי.סי אנרגיה

חברת זוקו שילובים, זכיינית חברת קאטרפילר בישראל, חתמה עם חברת או.פי.סי חוזה לאספקת 50-40 תחנות כוח זעירות שיוצבו בחצרות מפעלים, בתי חולים ומרכזי מסחר - עלות כל תחנה נאמרת בכמיליון דולר; בקבוצת זוקו מכוונים לשיווק יחידות הכוח ללקוחות נוספים, גם בתחום מערכות אגירת חשמל

ליאור גוטמן 13:4521.12.20

ענקית הציוד המכני האמריקאית קאטרפילר (Caterpillar) מרחיבה את פעילותה בישראל, ונכנסת לתחום האנרגיה: לכלכליסט נודע שחברת זוקו שילובים, זכיינית חברת קאטרפילר בישראל, חתמה עם חברת או.פי.סי אנרגיה חוזה לאספקת תחנות כוח זעירות שיוצבו בחצרות מפעלים, בתי חולים ומרכזי מסחר.

 

חברת או.פי.סי שבשליטת קאנון - שתיהן נסחרות בבורסה בת"א -  היא אחת הזוכות של מכרזי רשות החשמל באסדרה להקמת תחנות כוח זעירות שיצאה לדרך בשנה שעברה,  כאשר הספק כל יחידה נע בין 2 ועד 16 מגה וואט.

 

התחנות של קאטרפילר פועלת בכוח גז טבעי עם אפשרות לייצר קיטור עבור המפעל או בית החולים שמעוניין בכך, תוך שליטה עצמאית בצריכת וייצור החשמל מצד הלקוח, והן מיועדות להתקנה מהירה יחסית מבלי לחכות לחיבורי חשמל לרשת הארצית.

  

מבחינת המשק מדובר בכניסה של שחקן משמעותי לתחום האנרגיה. קאטרפילר היא אחת החברות הגדולות בארה"ב והיא נכללת במדד דאו ג'ונס ובמדד התעשיה של נסדא"ק. נציגתה בישראל זוקו שילובים התמחתה עד היום בעיקר ביבוא ושיווק ציוד מכני-הנדסי כבד, כמו גם ייזום פרוייקטי תשתית שונים - הקבוצה מעסיקה כ-750 עובדים ולאחרונה הוחלט בזוקו להקים חטיבה ייעודית שתתמקד בסקטור האנרגיה, תוך מתן תחרות לחברות היבנלאומיות הפועלות בתחום בישראל דוגמת ג'נרל אלקטריק או סימנס.

  

ממידע שהגיע לידי כלכליסט, ההתקשרות בין הצדדים כוללת אספקה של תחנות כוח זעירות ("תחנות מכולה") בהספק של כ-2.5 מגה וואט ליחידה, כאשר עלות המדף של כל יחידה, לא כולל אחזקה, נאמדת בכמיליון דולר. על פי ההערכות בסקטור האנרגיה, או.פיסי תקבל בשלב הראשון כ-40 עד 50 תחנות, כאשר חוזה האחזקה, שלא כולל את עלות המוצר עצמו אלא את החלפים והתחזוקה השוטפת, עשוי להגיע לכ-30 מיליון שקל לשנה לכלל תחנות הכוח הזעירות שימכרו, וזאת לתקופת התקשרות של עד 20 שנה.

 

מנכל זוקו אנרגיה (שבבעלות זוקו שילובים) יוסי עזריה אומר בשיחה עם כלכליסט שבכוונת החברה לשווק את יחידת הכוח של קאטרפילר PC גם ללקוחות אחרים, לרבות שיווק מערכות אגירת חשמל באמצעות מכולות שמורכבות מסוללות ליתיום יון. פתרונות אגירת החשמל של קאטרפילר, שלא נמכרו עד היום בישראל, אף הובילו את זוקו אנרגיה להתמודד על המכרז הענק של החשב הכללי להקמת שדה סולארי באזור דימונה בהיקף של כ-300 מגה וואט, עם אפשרות אגירת חשמל לאורך 4 שעות במטרה לספק חשמל גם בשעות שהשמש שקעה.

  

יוסי עזריה מנכ"ל זוקו אנרגיה יוסי עזריה מנכ"ל זוקו אנרגיה צילום: אבי לוי

 

x