$
בורסת ת"א

קנס של כ-900 אלף שקל על אנרג'יאן: הזרימה שפכים לים בקידוח כריש ללא דיווח

אנרג'ירן היא הבעלים של שדות הגז כריש ותנין, שאמורים להתחבר לישראל בסוף 2021. מדבר באירוע מסוף 2019 שבו ביצעה החברה, עפ"י המשרד להגנת הסביבה, הזרמה בניגוד להנחיות ותוך הפרת ההיתר להזרמת שפכים מקידוחים לים

ליאור גוטמן 09:4620.12.20

המשרד להגנת הסביבה הטיל קנס בסך 878 אלף שקל על חברת אנרג'יאן"בגין הפרת תנאים בהיתר הזרמה לים מאוניית הקידוח 'סטנה' שפעלה בשדה כריש". אנרג'ירן היא הבעלים של שדות הגז הטבעי כריש ותנין, שאמורים להתחבר לישראל בסוף 2021.

 

 

 

מה דעתך על מניית אנרג'יאן:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
במשרד להגנת הסביבה מסבירים שאוניית הקידוח סטנה (Stena Drillmax) קדחה את שדה כריש בסוף שנת 2019, במרחק כ-90 ק"מ מערבית למפרץ חיפה ובעומק של 1,700 מטר. באותה שנה ניתן לאנרג'יאן היתר להזרמת שפכים מקידוחים לים, שתנאיו מחייבים, בין היתר, דיווח מיידי למפקח היחידה הימית ולמוקד המשרד להגנת הסביבה, על כל תקלה, חריגה וזיהום או חשש לזיהום במי הים. "בנוסף, על פי תנאי ההיתר, הזרמת מי שטיפת ציוד צמנט המיועד לאיטום הקידוח לים, תיעשה בהתאם להנחיות היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד בטרם תחילת הזרמה", אומרים במשרד להגנת הסביבה.

 

עפ"י המשרד להגנת הסביבה, בסוף ספטמבר 2019 העבירה אנרג'יאן דיווח על ביצוע פעולה "המפרה את ההנחיות שנמסרו לה, כאשר ביצעה שטיפת ציוד והזרמה לים ללא תיעוד, כנדרש ממנה בהיתר. ההזרמה בוצעה בניגוד להנחיות ותוך הפרת ההיתר. על התקלה דיווחה יממה לאחר ביצוע ההפרה, ובכך אף הפרה החברה את תנאי ההיתר המחייב אותה לדווח טלפונית על כל חריגה או חשש לחריגה מתנאי היתר". 

 

מתקן לאיחסון גז נוזלי למאגרי כריש ותנין מתקן לאיחסון גז נוזלי למאגרי כריש ותנין צילום: אנרג'יאן

 

 

בהודעת המשרד נאמר כי  הטיל על חברת אנרג'יאן ישראל קנס "בגין הפרת התנאים הקובעים את כמות והרכב השפכים המותרים להזרמה לים, וכן בגין הפרת חובת הדיווח ההזרמה לים. הזרמה של שטיפות צמנט לים עלולה לגרום לפגיעה בבעלי חיים ימיים, כמו דגי סחוס, כרישים, חתולי ים ואחרים ולכן יש לה פוטנציאל לפגיעה בסביבה הימית. המשרד להגנת הסביבה רואה בחומרה הפרות אלה, וימשיך לפעול למען הגנה על הציבור והסביבה".

 

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "לא נאפשר לחברות להפר תנאי היתרים תוך סיכון לזיהום הסביבה הימית הרגישה".

 

אנרג'יאן בתגובה: ״החברה הינה בעלת רקורד נקי בהיבט הסביבתי לאורך למעלה מ-30 שנים ופועלת מתוך כבוד מוחלט לסביבה הימית והחופית בכל מקום בו היא נמצאת בעולם. במקרה האמור, אין חולק על כך שלא נגרם כל נזק סביבתי. אנו מכבדים את החלטת המשרד להגנת הסביבה ונפעל בהתאם. החברה פועלת בכפוף לסטנדרטים הסביבתיים המחמירים ביותר, תוך הקפדה על קשר רציף ותיאום מלא עם הרגולטור, ותמשיך לפעול כך גם בעתיד. הכמות שהוזרמה הינה מזערית ובהתאם להיתר – נפח של 1 קוב צמנט מהול במים, זאת בהתאם לסטנדרטים המחמירים ביותר המקובלים באיחוד האירופי. היעדר יכולת לתעד בשעות החשיכה היא שגררה את הקנס, בפועל אין חולק על כך שלא נגרם כל נזק לסביבה. יוזכר כי הגז הטבעי יופק ממאגר 'כריש' באמצעות אסדת טיפול וההפקה, אשר תמוקם במרחק 90 ק"מ מן החוף לאורך כל חיי הפרויקט".

 

x