$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

במקום דיווחים מהותיים מצאו הנושים באתר אי.די.בי כלות לשידוך מאוקראינה

אתר החברה הותקף, לפי החשד, על ידי האקרים איראנים, ומחזיקי האג"ח פעלו להורדתו ותיקונו. האתר הוא צינור המידע העיקרי לנושים, שכן החברה קיבלה אישור בית משפט שלא לדווח לבורסה

גולן חזני 06:5617.12.20

נדמה שמחזיקי האג"ח של אי.די.בי ראו כבר הכל: איך אי שם ב־2014 נוחי דנקנר איבד את השליטה בקונצרן הענק למי שאיש לא הכיר אז — מוטי בן־משה ואדוארדו אלשטיין; איך הראשון מבין השניים הללו נאלץ לזנוח את החברה לאחר שהפסיד 550 מיליון שקל ואיך השני איבד אותה ממש לאחרונה, לאחר שגם הזרמות של כמעט 3 מיליארד שקל מצידו לא סייעו לה לצוף מעל ים החובות למחזיקי האג"ח, כ־2 מיליארד שקל.

 

אולם בשבוע שעבר המחזיקים נתקלו בדבר שכנראה לא העלו על דעתם. מי מהם שנכנס לאתר האינטרנט של אי.די.בי, גילה לתדהמתו שהוא נפרץ ונהפך לאתר היכרויות בין גברים ישראלים לנשים אוקראיניות למטרת נישואים.

 

 

אדוארדו אלשטיין אדוארדו אלשטיין צילום: כפיר סיון

 

המחזיקים מיהרו ליצור קשר עם נציגות האג"ח, נאמני האג"ח והמפרק שמינה בית המשפט; אלה פעלו להורדת האתר מהאוויר, לתיקון פרצת האבטחה ולהעלותו מחדש כתיקונו. לפי החשד, את האתר תקפו האקרים איראנים כחלק מפריצה רחבה יותר.

 

על פניו, מדובר באנקדוטה משעשעת ותו לא. אולם כיום לאתר של אי.די.בי יש חשיבות רבה עבור נושיה. בספטמבר ביקש מבית המשפט המפרק של אי.די.בי אופיר נאור אישור להפסיק את הדיווחים לבורסה. זאת כדי לחסוך בעלויות שכרוכות בהכנת דו"חות, שמגיעות ל־2-1 מיליון שקל בכל רבעון, ועלויות להכנת דיווחים נוספים.

 

המפרק ביקש לספק דיווחים שוטפים — למשל בכל הנוגע להליך המכירה של חברת ישראייר - באמצעות אתר האינטרנט של החברה. בית המשפט נעתר לבקשתו, והחברה חדלה מלדווח לבורסה.

 

כיום מי שנכנס לאתר של אי.די.בי ייתקל בהודעה: "ב־25.9.2020 הורה בית המשפט המחוזי בתל אביב־יפו על פירוק אי.די.בי חברה לפתוח בע"מ ומינוי אופיר נאור כנאמן. אתר אינטרנט זה מהווה ערוץ מידע חלופי חלף המידע אשר הופיע במסגרת במערכת המגנ"א והוא מכיל פרטים ועדכונים בדבר הליכי הפירוק, וכן מידע מהותי לנושים". אולם בשלב זה האתר אינו מחליף לחלוטין את הדיווחים לבורסה.

 

x