$
שווקי חו"ל

הבנק המרכזי באירופה הוסיף 500 מיליארד יורו לתוכנית הרכישות

בכך גדל סכום התוכנית ל-1.85 טריליון דולר; כמו כן הודיע הבנק על הארכת התוכנית ב-8 חודשים, מיוני 2021 עד למרץ 2022; ממוצע התחזיות בשוק אכן עמד על תוספת של 500 מיליארד יורו; הריבית נותרה כצפוי ללא שינוי, ברמתה האפסית; הריבית על הפיקדונות נותרה גם היא ללא שינוי, ברמה שלילית של 0.5%-; לגארד: "הרחבת התוכנית משקפת את התחזיות שלנו כי הכלכלה תשוב לתפקד טוב יותר רק בסוף 2021"

שירות כלכליסט 14:5210.12.20

הבנק האירופי בראשות הנשיאה כריסטין לגארד הודיע היום (ה') על הרחבת תוכנית הרכישות שלו ב-500 מיליארד יורו (650 מיליארד דולר). ובכך גדל סכום התוכנית ל-1.85 טריליון דולר. כמו כן, הודיע הבנק על הארכת התוכנית ב-8 חודשים, מיוני 2021 עד למרץ 2022. ממוצע התחזיות בשוק אכן עמד על תוספת של 500 מיליארד יורו. 

 

הריבית נותרה כצפוי ללא שינוי, ברמתה האפסית, הריבית על הפיקדונות נותרה גם היא ללא שינוי, ברמה שלילית של 0.5%-. לגארד: "הרחבת התוכנית משקפת את התחזיות שלנו כי הכלכלה תשוב לתפקד טוב יותר רק בסוף 2021".

 

כריסטין לגארד, נשיאת הבנק האירופאי המרכזי כריסטין לגארד, נשיאת הבנק האירופאי המרכזי צילום: איי פי

 

 

הבנק האירופי (ECB) הגיב למשבר הקורונה העצום בכלכלה הריאלית כבר בחודש מרץ השנה על תוכנית רכישות חדשה, וזו עודכנה והורחבה בחודש יוני. בהחלטה של יוני הודיע הבנק בראשות הנשיאה כריסטין לגארד על תוספת של 600 מיליארד יורו לסכום הרכישות, שגדל בכך ל-1.35 טריליון יורו, והארכת התוכנית עד ליוני 2021.

 

במסגרת ההחלטה האחרונה מחודש אוקטובר, שבה לא התבצע כל שינוי במדיניות, ציין הבנק המרכזי כי הוא בישיבה של דצמבר הוא מתכוון להגיב "למצב המתפתח". זמן קצר לאחר מכן, בעקבות הגל השני של ההדבקה, החלו מדינות באיחוד להטיל שורה של מגבלות תנועה, כולל סגרים ברמות שונות.

 

בה בעת, בשבועות האחרונים, לנוכח הדיווחים החיוביים מחזית הקורונה, שבה וחזרה האופטימיות בכל הנוגע להתאוששות כלכלית בשלב כלשהו במהלך 2021.

 

איתי יושע, מנהל דסק אופציות מט"ח בחדר המסחר של בנק הפועלים: "הודעת הריבית באירופה נתנה גם רוח גבית לתשואות האג"ח של ממשלת גרמניה. במהלך אמיץ מצד הבנק המרכזי האירופי, הוכרזו מספר צעדים וביניהם הרחבת רכישות האג"ח ב-500 מיליארד יורו לתקופה של 9 חודשים נוספים, וכן הלוואות ארוכות טווח וזולות במיוחד לבנקים המסחריים ביבשת. תחת ההנחה שבהמשך החודש לא צפויים אירועים משמעותיים פרט להודעת הריבית של הפד האמריקאי ולסיום של חלון הזמן למימוש הברקזיט בבריטניה, ניתן להעריך כי נפתחה ליורו/דולר הדרך למעלה - מגמה שיהיה קשה מאוד לעצור בשלב זה".

 

x