$
שווקי חו"ל

ראיון כלכליסט

"מובילי השוק ישתנו ב־2021, חברות הטכנולוגיה הענקיות בסיכון לפיגור בתשואות"

מארק האפלה, מנהל ההשקעות הראשי בחטיבת ניהול ההון של UBS, מסביר בראיון לכלכליסט שהבורסות יקומו וייפלו על מהירות האישור לחיסון קורונה והפצתו שגם קונגרס רפובליקני לא יבלום את השווקים ושהשקעות בחברות גרינטק יניבו תשואה עודפת בשנים הקרובות

סופי שולמן 19:2506.12.20

הראלי המסורתי של סוף השנה התחיל השנה מוקדם מהרגיל - ובסערה, כמו שכל דבר ב־2020 קרה באופן שונה מהרגיל. נובמבר הסתיים בעלייה של כ־13% בשוק המניות, והפך לחודש הטוב ביותר בבורסות ארה"ב מאז 1987. בימים הראשונים של דצמבר כבר הספיקו מדדי דאו ג'ונס ו־S&P500 לכבוש שיאים חדשים, כשאת האופטימיות החריגה שאפיינה את מרבית השנה חרף המשבר הכלכלי החמור, מתדלק החיסון המתקרב. חיסון הקורונה של פייזר כבר אושר בבריטניה ויעלה לדיון לקראת אישור FDA ביום חמישי הקרוב. 

 

האם השוק מתמחר בכלל אפשרות שהחיסון של פייזר לא יקבל את האישור ה־FDA?

"בהתבסס על נתוני שלב 3 של הניסויים שפורסמו עד כה, השוק כבר צופה שיפותחו חיסונים יעילים שהפצתם תחל בראשית 2021", אומר בראיון ל"כלכליסט" מארק האפלה, מנהל השקעות ראשי בחטיבת ניהול ההון של UBS, שמנהל 2 טריליון דולר. "השאלות העיקריות כעת הן עד כמה מהיר יהיה תהליך האישור, ובאיזו מהירות ניתן יהיה להפיץ את החיסונים באופן נרחב. חזרה לשגרה כלכלית תלויה במידה רבה בשאלות האלה. אם כל הניסויים בחיסונים המובילים יתגלו כבלתי יעילים, זו תהיה מכה קשה לשווקים. על סמך תוצאות הניסויים עד כה, זה נראה מאוד בלתי סביר".

 

התרחיש הגרוע ביותר לשווקים התממש

 

לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב, התרחיש הגרוע ביותר לשווקים היה שטראמפ יסרב, לפחות בהתחלה, להכיר בתוצאות הבחירות. חרף התממשותו, בשוק ניכרת מגמה חיובית מובהקת.  

מארק האפלה מנהל השקעות ראשי בחטיבת ניהול ההון של UBS מארק האפלה מנהל השקעות ראשי בחטיבת ניהול ההון של UBS צילום: בלומברג

 

נראה כי למרות הניצחון של ג'ו ביידן, הקונגרס יהיה רפובליקני לעומתי, ויקשה עליו ביישום המדיניות. יהיו לכך ולסירוב של טראמפ השלכות שליליות על שוק המניות?

"אף שנראה כי הקונגרס יהיה רפובליקני, היסטורית לא מדובר במציאות שבולמת מגמה חיובית בשווקים. מאז 1928, התשואה השנתית הממוצעת של S&P500 היתה 12%, בשני הסוגים של השלטון. כלומר לא היה הבדל בביצועי השוק כשהבית הלבן והקונגרס היו מאוחדים לעומת כשהיו מפוצלים".

 

ובכל זאת, יש סקטורים שמועדפים כעת להשקעה בציפייה לכניסתו של ביידן לבית הלבן?

"ממשל ביידן עשוי לייצר מומנטום באג'נדה הירוקה, וזה יכול להיות סקטור שהמשקיעים צריכים לשים אליו לב. אף שלא סביר שהוא יוכל לקבל את אישור הקונגרס עם הרוב הרפובלקני לתוכנית ההשקעה של 2 טריליון דולר באנרגיה הירוקה, המינוי המהיר של ג'ון קרי כשליח מיוחד לענייני אקלים משדר שהנושא יהיה בעדיפות גבוהה בבית הלבן. אנו צופים שהממשל ייעזר בצווים נשיאותיים וכלים רגולטוריים אחרים שעומדים לרשותו כדי לקדם פיתוח בר־קיימא".

 

בשנים האחרונות מדברים רבות על השקעות אחראיות והשקעות בנות־קיימא. מה היו ביצועיהן ב־2020 ומה התחזית שלך לשנה הבאה? האם המגפה הפכה את המשקיעים למודעים יותר להשקעות אחראיות?

"בהחלט. הביצועים של נכסים בני קיימא/'ירוקים' במהלך המגפה היו זהים לאלה של נכסים קונבנציונליים, ובמקרים מסוימים אף עלו עליהם. אנו מצפים שמגמה זו תימשך. מספר ממשלות ברחבי העולם, במיוחד באירופה, הפגינו מחויבות להתאוששות ירוקה. ברמה הגלובלית, אנו מצפים לרגולציה ממשלתית, הוצאות לצורך התאוששות מהמשבר והשקעות שמטרתן להוריד את פליטות גזי החממה. כל אלה ישפרו את התחזיות לגבי חברות גרינטק, החל ממכוניות חשמליות נטענות וכלה באנרגיה מתחדשת, שם נמצאות ההזדמנויות לצמיחה מואצת".

·

התחזית הזו מתייחסת למניות בלבד או גם לאג"ח?

"המשקיעים באג"ח נוטים להחזיק בהן לאורך זמן, ולכן השקעות sustainable (בנות־קיימא) הן שיקול קריטי. אג"ח ירוקות הציגו מאפיינים דפנסיביים יותר ודירוגי אשראי גבוהים מהממוצע לעומת מדד אג"ח בדירוג השקעה. במקביל אג"ח שהונפקו על ידי בנקים לפיתוח (MDB), שתומכים במדינות מתפתחות ובשיפור תשתיות חברתיות ופיזיות, מגלמים כרגע תשואות הגבוהות ב־15 נקודות בסיס לעומת אג"ח ממשלתיות אמריקאיות".

 

מה דעתך על מניית MICROSOFT:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

בדבריו מחזק האפלה את האסטרטגיה שעליה הכריז UBS בספטמבר האחרון, ולפיה השקעות בנות־קיימא יהיו מעתה הפתרון המועדף עבור הלקוחות הפרטיים של הבנק. כעת מנהל יו.בי.אס נכסים בחצי טריליון דולר בגישה זו.

 

לא מדובר בהחלטה גורפת מדי? האם לכולם מתאים להיות בהשקעות בנות־קיימא?

"על אף שבנסיבות מסוימות, השקעות מסורתיות עשויות להיות עדיין המתאימות ביותר, ב־UBS סבורים שתיק השקעות בר־קיימא לחלוטין יכול לספק תשואות דומות או גבוהות יותר מתיקי השקעות מסורתיים, ומאפשר לגוון היטב את התיק". ·

 

משברים ידועים כזרז לשינוי וייתכן שאימוץ ממשי של פיתוח בר־קיימא יהיה אחד מהם. מה יהיה השינוי העיקרי בכלכלה העולמית? שינוי שכאשר נסתכל אחורה, נאמר: "זה קרה בגלל משבר הקורונה"?

"זו תהיה רשימה ארוכה. יידרשו עוד שנים עד שהשפעות המגפה יתגלו במלואן. אך אנו רואים כבר עתה שהיא נתנה תנופה נוספת לדיגיטציה - כולל האצת השימוש בסחר אלקטרוני וזינוק ניכר בשימוש ברפואה מרחוק ובטכנולוגיות־מן־הבית אחרות. אנו רואים גם זינוק בחובות הממשלתיים, מצב שיהיו לו השלכות ארוכות טווח".

 

ומה עם הפערים שנדמה כי המשבר רק הרחיב? בכל העולם עסקים קטנים ובינוניים סובלים במשבר יותר מהרשתות הגדולות. מה ההשלכות על ההשקעה בחברות ענק לעומת חברות קטנות ובינוניות?

"ככל שההתאוששות מתרחבת, ניכרים ביצועים טובים יותר של חלקי שוק שרגישים למחזוריות. הדבר כולל חברות קטנות ובינוניות, הן בארה"ב והן באירופה. אבל דווקא חברות הענק הטכנולוגיות הן בסיכון לפיגור בתשואות במהלך השנה הקרובה. ההתפתחות המרכזית ב־2021 תהיה השינוי בזהות מובילי השוק. ב־2020 מניות ענקיות הטכנולוגיה כמו פייסבוק, אפל, אמזון, מיקרוסופט וגוגל עלו ב־47% לעומת 4% בלבד בשוק בניכוי חברות אלה. בשלב הבא אנו מעריכים כי הראלי יתרחב לתחומים נוספים".

x