בורסת ת"א

למרות הקורונה - הרווח של ישרוטל עלה ברבעון השלישי

הרווח התפעולי עלה ב-3.4% ועמד על 94 מיליון שקל; הרווח המיוחס לבעלי המניות עמד על 1.23 שקל למניה - עלייה של 3.1%; בעקבות התוצאות צופה חברת בתי המלון לסיים את השנה ברווח. ליאור רביב, מנכ"ל ישרוטל: "למרות שקטעו לנו את השבועיים הכי חשובים ברבעון השגנו תוצאות נהדרות, שנדחפו דווקא מהמלונות בירושלים ותל אביב"

צלי גרינברג 18:2930.11.20

ישרוטל רשמה עלייה בשורה התחתונה ברבעון השלישי של 2020 למרות הקורונה, שהובילה לירידה בהכנסות, וצופה לסיים את השנה ברווח תפעולי של למעלה מ-100 מיליון שקל.

 

למרות הביקושים הערים של הישראלים לנופש גם בתקופת הקורונה, הכנסות חברת בתי המלון ירדו ב-11.5% ברבעון ועמדו על 377.3 מיליון שקל. עיקר הירידה בגלל הסגר שהוטל שבועיים לפני סוף הרבעון, שקטע לפני החגים.

 

הרווח התפעולי, עם זאת, עלה ב-3.4% ועמד על 94.7 מיליון שקל, בעיקר בעקבות צמצום של 16.6% מההוצאות שעמדו ברבעון על 43.1 מיליון שקל, לצד ירידה של 16.4% בעלויות ההפעלה, שעמדו על 206.3 מיליון שקל.

 

הרווח הכולל המיוחס לבעלי המניות עמד על 62.7 מיליון שקל או 1.23 שקל למניה, ומהווה עלייה של 3.1% בהשוואה לרווח כולל של 60.8 מיליון שקל או 1.22 שקל למניה שיוחס לבעלי המניות ברבעון המקביל אשתקד.

 

מנכ"ל ישרוטל ליאור רביב מנכ"ל ישרוטל ליאור רביב צילום: טל אזולאי

 

 

 

החברה ציינה כי במהלך הרבעונים השני והשלישי קיבלה מהמדינה 14.9 מיליון שקל מענק על החזרת עובדים בתקופת הקורונה, לצד 9 מיליון שקל שקיבלה ברבעון השני כפטור ארנונה בשל התפשטות הנגיף. החברה גם צופה לקבל כ-12-15 מיליון שקל במהלך הרבעון הרביעי של השנה, מתוך סל של 300 מיליון שקל המחולק כמענק ממשלתי לחברות בתי המלון.

 

הכנסות החברה לתשעת החודשים הראשונים של השנה ירדו ב-39.9% ועמדו על 663.5 מיליון שקל, והרווח התפעולי ירד ב-79.3% ועמד על 34.9 מיליון שקל. הרווח הכולל המיוחס לבעלי המניות לאותה תקופה ירד כתוצאה מכך ב-89.2% ועמד על 10.6 מיליון שקל או 18 אגורות למניה, בהשוואה ל-98.5 מיליון שקל או 1.22 שקל למניה ברבעון המקביל אשתקד.

 

ישרוטל, הנמצאת בשליטת משפחת לואיס באמצעות חברת LFH (אחזקה של 82.84%), מעריכה כי תסיים את 2020 ברווח תפעולי נמוך יחסית ל-2019, אך גבוה מ-100 מיליון שקל לפני פחת. וכי השורה התחתונה לאותה שנה תישאר חיובית.

 

מלון בראשית מצפה רמון, ישרוטל מלון בראשית מצפה רמון, ישרוטל צילום: ישרוטל

 

 

ליאור רביב, מנכ"ל ישרוטל, אמר ל'כלכליסט', כי "למרות שקטעו לנו את השבועיים הכי חשובים ברבעון, בהם מתקיימים החגים, השגנו תוצאות נהדרות. לקחנו סיכונים שונים, כדוגמת פתיחת בתי המלון להיערכות כשעוד לא התחילו הביקושים, אך אלו השתלמו לבסוף. המבנה של ישרוטל, הבנוי על הרבה ריזורטים ומעט בתי מלון במרכז, גם סייע מאוד, ובוודאי מסייע כיום. אבל מה שדחף קדימה את הרבעון השלישי היו דווקא המלונות בירושלים ותל אביב, לצד מלונות בראשית, כרמים, ויערות הכרמל. כיום 13 בתי מלון שלנו עובדים, ולטובת כך החזרנו כ-2,000 עובדים".

 

בראייה קדימה הוסיף רביב, כי בישרוטל "מעריכים כי שנת 2021, שנת החיסון, תהיה שנה תנודתית במסגרתה נראה תחילה של תיירות נכנסת ברבעון הרביעי לאותה שנה. וכי רק ב-2022 נראה חזרה מלאה של תיירות. עד אז נסתמך על התייר הישראלי, ונמשיך להוריד את הראש, להתייעל ולצמצם הוצאות, כדי לעבור את השנה. חשוב להדגיש שאנו ממשיכים בהתפתחות של מלונות חדשים וכיום 7 נמצאים בבנייה, כאשר בשנה הבאה אנו כבר פותחים 2 בתי מלון בתל אביב, שיצטרפו ל-2 הקיימים".

 

רביב גם מתייחס לאירוע הידבקות 10 מעובדיו במלון ישרוטל ים המלח לפני יומיים: "תכנון מודל האי הירוק בים המלח, בעיניי, פחות טוב מאילת, שהרי העובדים מגיעים מערים אדומות ונכנסים לאזור ירוק, בכל יום. לכן לאחר התייעצות עם הגורמים המקומיים, משרד הבריאות ופיקוד העורף, החלטנו להחמיר את הבדיקות; להשאיר כ-40% מהעובדים ללון בים המלח; ולכןן הסעות העובדים ל-2 בתי מלון בלבד. חשוב לנו לשמור על האי הירוק, ולא לאבד את ההחלטה החשובה שהממשלה עשתה, ולכן החלטנו להחמיר יותר מהדרישות של משרד הבריאות, ואנו מניחים שהם יהיו שבעי רצון מההחלטות שלקחנו. כך שאנו מקווים שגם אם חלילה יהיה סגר שלישי, בתי המלון באילת וים המלח יישארו פתוחים".

 

ישרוטל מפעילה 20 בתי מלון בישראל, מהם 8 באילת ו-2 בים המלח, ונסחרת בבורסה בתל אביב בשווי 2.7 מיליארד שקל. מנייתה, שחווה מחזורי מסחר נמוכים העומדים על ממוצע יומי של 24.7 אלף שקל, ירדה ב-9.07% מתחילת השנה.

x