$
בורסת ת"א

פרופ' חיים לוי פנה לביהמ"ש: "שלמה אליהו גרם לנזק של יותר מ-330 מיליון שקל במגדל"

לוי, חתן פרס ישראל ומומחה למימון הגיש בקשה לתביעה נגזרת נגד מגדל אחזקות ובעל השליטה שלמה אליהו; "בעל השליטה בחברת ביטוח מחויב בראש ובראשונה לדאוג ליציבות החברה", כתב לוי במכתב וטען כי התנהלותו של אליהו פגעה ביציבות ובחברה כולה

גולן חזני 14:5822.11.20
ההידרדרות בחברת הביטוח מגדל מגיעה לבית המשפט: פרופ' חיים לוי, חתן פרס ישראל ומומחה למימון, הגיש בקשה לתביעה נגזרת נגד מגדל אחזקות ונגד בעל השליטה, שלמה אליהו.  

לוי, שהוא בעל מניות בחברה, צירף חוות דעת מומחים המעריכה כי הנזק הכספי שגרם אליהו למגדל נאמד בסכום של למעלה מ-330 מיליון שקל. התביעה של לוי מגיעה בהמשך למכתב ששלח לחברה בעניין לפני כחודש.

 

שלמה אליהו, בעל השליטה במגדל שלמה אליהו, בעל השליטה במגדל צילום: עמית שעל

 

 

"מאז שקיבל אליהו את היתר השליטה במגדל, התאפיינה החברה בחוסר יציבות ניהולית חריג כתוצאה ישירה מהתערבויות חוזרות ונשנות של אליהו בניהולה", טוען לוי בבקשה שהוגשה אמצעות עו"ד זיו עירוני. הוא מנה את קצב התחלפות המנהלים הבכירים במגדל: "בתקופה של שמונה שנים בלבד, בחברת מגדל אחזקות התחלף יו"ר הדירקטוריון חמש פעמים והמנכ"ל חמש פעמים. בחברת מגדל ביטוח התחלף יו"ר הדירקטוריון חמש פעמים והמנכ"ל שלוש פעמים".

 

הבקשה עוסקת בהרחבה בדוח הביקורת על מגדל שפירסם יו"ר רשות שוק ההון משה ברקת. "תוצאות הדוח מעידות על חברה שמתנהלת עם ממשל תאגידי לקוי, שאותו מוביל אליהו. (...) מהחומר הראייתי שנסקר על ידי הרשות עולה כי אליהו ראה בהיותו בעל שליטה בחברה עובדה המקנה לו זכות להתערבות בהתנהלותה השוטפת, זאת אף שהוא כיהן כדירקטור בלבד בחברת הביטוח.

 

"עדותו של דורון ספיר (מנכ"ל הקבוצה הקודם) מציירת תמונה לפיה אליהו יושב במשך שעות במשרדו של המנכ"ל ומשמש למעשה כמנכ"ל בפועל של מגדל, 'מוריד' הוראות למנהלים הכפיפים למנכ"ל, מחליט אילו מוצרים החברה תשיק ואילו מוצרים היא תגנוז, משתתף לעתים בישיבות ועדת הביקורת וקובע שהוא לא מעוניין שמגדל תגבש לעצמה תוכנית אסטרטגית חדשה".

 

 

פרופ' חיים לוי פרופ' חיים לוי צילום מסך

 

 

בבקשה מתייחס לוי גם למוטי רוזן, שאותו מייעד אליהו לתפקיד יו"ר מגדל ביטוח. לוי מזכיר את הביקורת שספג רוזן מהמפקח על הביטוח משה ברקת וכן את ניסיונו של אליהו להדיח את היו"ר הנוכחי, ניר גלעד. "התחלפות נושאי המשרה הבכירים בחברות השונות פגעה ביציבות החברה על ידי בעל השליטה, וזו מהווה הפרה של הוראות חוק הפיקוח", נכתב בבקשה. "בעל השליטה בחברת ביטוח מחויב על פי חוק בראש ובראשונה לשמור ולדאוג ליציבות החברה, ואם הוא מפר את חובתו זו, הוא לא רק מפר את חובותיו בהתאם לחוק הפיקוח אלא הוא גם מפר את חובת ההגינות שלו כלפי החברה".

 

במכתב חריף ששיגר ברקת בנוסף לדו"ח, שמופנה לעורכי הדין של מגדל אחזקות, צבי אגמון ושיראל גוטמן-עמירה, מסרב ברקת לפגישה עמם, ומאשים את אליהו בהסתרת מידע מהותי מפני דירקטוריון החברה, לגבי הוראות שקיבל מברקת, כשהסתרת המידע הובילה להחלטה על הדחתו של יו"ר מגדל ביטוח ניר גלעד.

 

"לא מופרך לקבוע כי טענתו של ניר גלעד לפיה הדירקטורים בחברה הם רק מריונטות ועושי דברו של שלמה אליהו – היא נכונה", ציין עירוני, שמבקש לאשר את התביעה הנגזרת נגד מגדל. לוי מבקש מבית המשפט לחייב את החברה לשלם את האגרה בגין התביעה הנגזרת ולאשר את התביעה עצמה.

x