$
בורסת ת"א

נחשף בכלכליסט

רמי לוי מצטרף לנחמיאס ברכישת השליטה בדסק"ש

כפי שנחשף בכלכליסט, לוי צפוי לחבור למגה אור ולהגיע לאחזקה זהה - עד 29.9%. השלמת הרכישה של תנופורט את חברת ישפרו מוטלת בספק

גולן חזני 06:5922.11.20

הקבוצה בראשות מגה אור היא שתרכוש את השליטה בדסק"ש. שופט בית המשפט המחוזי חגי ברנר קיבל את המלצת מחזיקי האג"ח ובעלי התפקידים, ואישר את ההצעה של מגה אור לרכישת חרף השאלות הבלתי פתורות סביב חוק הריכוזיות. סוגיה זו לבטח תצוף אחרי השלמת העסקה וכשתתברר מידת השפעה של מגה אור ובעל השליטה צחי נחמיאס על התנהלות דסק"ש. 

נחמיאס ישלם עם הקבוצה 950 מיליון שקל עבור 70% ממניות השליטה בדסק"ש, ועבור 12% נוספים עוד 164 מיליון שקל, כלומר 1.14 מיליארד שקל, לפי שווי חברה של 1.35 מיליארד שקל. מגה אור התחייבה להחזיק לכל היותר 29.9% ממניות דסק"ש. שיעור זה לקוח מהאחזקה של נכסים ובניין בחברה־הבת גב ים, אולם משרד המשפטים טרם קבע שהוא עומד בחוק הריכוזיות, שאוסר על יותר משתי שכבות בפירמידה. 

צחי נחמיאס צחי נחמיאס צילום: ורד פיצ׳רסקי

 

כך, מבנה השליטה של נחמיאס יכלול את מגה אור (38%) ודרכה אחזקת עד 29.9% בדסק"ש. זו מחזיקה בסלקום (48%), אלרון (61%) ונכסים ובנין (74%), שבידיה היהלום שבקבוצה, חברת הנדל"ן הציבורית גב ים, 29.9%. שם מחכה לנחמיאס מכשול קשה בדמות אהרון פרנקל, שהגיע באחרונה לאחזקה של 35%.

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט", מגה אור תצרף לקבוצה את רמי לוי, בעלי שיווק השקמה. במסגרת העסקה ירכוש לוי נתח שווה למגה אור, עד 29.9%, בתנאי שלא יהיה לו ביקוש מצד מחזיקי האג"ח של אי.די.בי, שזוכים לעדיפות. משקיעים נוספים אפשריים, אם כי הסיכוי לצירופם נמוך, הם בעל השליטה בחברת אוריין, חן למדן; יבואן הרכב רמי אונגר והיזם חן שחר.

 

בית ההשקעות וליו בייס ירכוש 5.1% מדסק"ש, ויחד עם נחמיאס תגיע האחזקה ל־35%. נחמיאס מאפשר לבעלי אג"ח אי.די.בי להמיר את החוב למחצית ממניות דסק"ש שהוא רוכש כחלק מהעסקה. ל"כלכליסט" נודע כי בכוונת מרבית הגופים לנצל אפשרות זו בשל השווי הגבוה של נכסי דסק"ש, שעלו משמעותית בימים האחרונים.

 

נחמיאס רוכש את דסק"ש ללא פרמיית שליטה לפי שווי 1.35 מיליארד שקל. השווי הנכסי הנקי שלה הוא 1.5 מיליארד שקל, והוא כולל חוב נטו של 1.7 מיליארד שקל. בעל השליטה במגה אור צפוי להעמיד את מניות סלקום למכירה תוך ניצול המומנטום בשוק הסלולר. התמורה, יחד עם המזומן שבקופת דסק"ש, יסייעו לו לפרוע את מרבית החוב של דסק"ש, שעומד על 3.6 מיליארד שקל, ולהישאר עם פחות מחצי מיליארד שקל חוב. אלרון עשויה להישאר תחת מגה אור.

 

סימן שאלה מרחף מעל עסקת ישפרו. תנופורט, בראשות ירון אדיב וכידן דהרי, רכשה את חברת המרכזים המסחריים מאדוארדו אלשטיין ב־800 מיליון שקל, לאחר שמגה אור נסוגה מהעסקה והגיעה לעימות משפטי מול נכסים ובנין. כעת העסקה עלולה להתבטל.

 

חברת ווליו-בייס מלווה את קבוצת מגה אור בניהול העסקה לרכישת השליטה בדסק"ש.  לדברי פלג פאר, מנכל ווליו-בייס חיתום "אנו שמחים מאוד על בחירת הנושים ובית המשפט להעביר את השליטה בדסק"ש לידי קבוצה בראשות מגה אור. מדובר בהבעת אמון של המשקיעים ביכולתה של קבוצת המשקיעים בהובלת צחי נחמיאס להציף ערך ולהשביח את קבוצת החברות הנרכשות, ובראשן נכסים ובנין, גב ים, מהדרין. כבר היום מדובר בקבוצת חברות שכל אחת מובילה בתחומה, אך אנו מאמינים כי עם לא מעט עבודה קשה ניתן להשיא את שוויין לטובת כלל בעלי החוב וההון בקבוצה. 

 

שוק ההון הוכיח בגרות וחשיבה לטווח ארוך, ואנו מצפים לעבודה משותפת עם הגופים המוסדיים בתהליך.  דסק"ש נרכשת לפי שווי של 1.36 מיליארד ש"ח לעומת שווי נכסי נקי של כ-1.5 מיליארד ש"ח (ללא התחשבות במיסים והוצאות מטה) כך שניתן לומר שהרכישה נעשית במחיר הוגן לשני הצדדים".  

נשלח מה-iPhone שלי

x