$
בורסת ת"א

הקורונה דוחפת את אנרג'יקס לחלוקת דיבידנד של 76 מיליון שקל

מדובר בדיבדינד הגבוה ביותר שהחברה מחלקת מאז הוקמה: 16 אגורות למניה; החברה רשמה ברבעון ה-3 עלייה בהכנסות לצד ירידה ברווח הנקי; אסא לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס: "אם בתחילת אירועי התפשטות הנגיף אמרנו שאנו פועלים למרות הקורונה ולא נפגעים, כעת, בזכות הקורונה אנו חווים האצת צמיחה"

צלי גרינברג 11:4117.11.20
הקורונה ממשיכה להאיץ את השקעות הממשלות (ברחבי העולם) באנרגיה ירוקה ומתחדשת - לאור הירידה בביקוש לאנרגיה המזהמת שמתבטאת במחיר נמוך של הנפט מאז החל המשבר: חברת אנרג'יקס אנרגיות מתחדשות פרסמה היום (ג') את תוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי של 2020 במסגרתן הציגה עלייה בהכנסות וב-EBITDA, לצד ירידה ברווח הנקי בשל הוצאות פחת והחלפת פנלים פגומים בחלק ממערכות החברה.

 

הכנסות החברה עמדו על 63.4 מיליון שקל ברבעון, המהווים עלייה של 13% בהשוואה ל-56.1 מיליון שקל הכנסות ברבעון השלישי של 2019. עיקר ההכנסות נבעו ממגזר החשמל שעלו ב-17.5% ועמדו על 51.6 מיליון שקל.

 

 

טורבינות של אנרג'יקס טורבינות של אנרג'יקס צילום: אנרג'יקס

 

החברה מציינת כי העלייה בהכנסות ברבעון נובעת מרישום הכנסות מפרויקטים פוטו-וולטאיים בישראל וארה"ב שטרם הופעלו מסחרית בתקופה המקבילה אשתקד. שאר ההכנסות נבעו ממכירת תעודות ירוקות והכנסות אחרות, שעמדו על 112 מיליון שקל ו-597 אלף שקל בהתאמה, בהשוואה ל-11 מיליון שקל ו-1.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. 

 

ה-EBITDA עלה ב-13.9% ועמד על 48.9 מיליון שקל, אך עלייה של 91.8% בהוצאות הפחת וההפחתות שעמדו על 28.2 מיליון שקל ברבעון, הורידו ב-5.1% את הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות - עמד על 18.5 מיליון שקל או 4 אגורות למניה, בהשוואה ל-19.7 מיליון שקל או 5 אגורות למניה.

 

העלייה בהוצאות הפחת ברבעון מיוחסת על ידי החברה לתחילת רישום הוצאות פחת על פרויקטים בישראל ובארה"ב שטרם חוברו בתקופה המקבילה, ומהפחתה חד פעמית של כ-7.8 מיליון שקל שבוצעה בשל החלפת פנלים פגומים בחלק מהמערכות הקטנות והבינוניות של החברה, לטובת שדרוג יכולת ייצור החשמל שלהן.

 

החברה גם רשמה עלייה של כ-1.5 מיליון שקל בהוצאות המימון, שעיקרם נבע מהשינויים במדד המחירים לצרכן על הלוואות צמודות מדד שלקחה בישראל, והוצאות מימון אגרות החוב (סדרה א' וסדרה ב') שטרם הונפקו בתקופה המקבילה.

 

נתון שבלט במיוחד באנרגי'קס, שתחת ניהולו של אסא לוינגר, הוא יתרת המזומנים שתפחה בקופתה ועמדה בסוף הרבעון השלישי של השנה על 1.02 מיליארד שקל בהשוואה ל-151.4 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

 

העלייה ביתרות המזומנים שלה נובעת בעיקר משתי הנפקות מניות שביצעה במסגרתן גייסה בינואר ויוני האחרונים 460 מיליון שקל, לצד הנפקת אג"ח להמרה שביצעה בספטמבר האחרון במסגרתה גייסה 495 מיליון שקל.

 

אנרג'יקס, הנשלטת על ידי אלוני חץ (54.29%) ומוחזקת על ידי חברת הביטוח והגמל מגדל (8.67%), החליטה על חלוקת דיבידנד של 16 אגורות למניה, המסתכם ב-75.8 מיליון שקל, בעקבות העלייה בבסיס ההכנסות ויתרות המזומנים שלה. טרם פורסם תאריך חלוקת הדיבידנד. 

 

זהו הדיבידנד השלישי שהחברה מחלקת מאז הוקמה, כאשר הראשונים היו ברבעונים השני והשלישי של 2016 ועמדו יחד על כ-14 מיליון שקל. החברה ציינה כי בכוונתה לקבוע מדיניות חלוקת דיבידנד שנתית לאור אופק ההכנסות והפעילות שהיא צופה קדימה, אותה היא תפרסם בסוף השנה.

 

אסא לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס, אמר ל'כלכליסט' כי "החברה עם תזרים מזומנים חזק והכנסות יציבות והגיע הזמן להתחלת חלוקת דיבידנדים. התוצאות ברבעון מעידות על המשך הצמיחה של החברה וניתן לייחס זאת בעיקר לפעילות הייזום שלנו שהולכת וגדלה. אם ברבעון הקודם היינו על 2.2 ג'יגה וואט של פרוייקטים, אז ברבעון הזה אנו כבר ב-2.5 ג'יגה וואט, המעידים על קצב שנתי של מעל 1 ג'יגה וואט. לקורונה יש לכך חלק, שכן אם בתחילת אירועי התפשטות הנגיף אמרנו שאנו פועלים למרות הקורונה ולא נפגעים, כעת, בזכות הקורונה אנו חווים האצת צמיחה, כמו יתר החברות בתחום האנרגיה המתחדשת. אנו מעריכים כי הצמיחה שלנו תגיע בשנים הקרובות מארה"ב, בה אנו נמצאים בהקמה של 140 מגה וואט, לצד ייזום מתקדם של 260 מגה וואט נוספים. הצבנו לעצמנו יעדים שאפתניים בארה"ב עם חיבור של מספר ג'יגה וואט מחשמל סולארי כבר בשנים הקרובות, ולהערכתנו שינוי הממשל בארה"ב רק ייתן לכך דחיפה אף יותר גדולה קדימה, שכן מתוכננות בארה"ב השקעות גדולות בחסות הממשל החדש".

 

אנרגי'קס נסחרת בבורסה בתל אביב בשווי 7.1 מיליארד שקל ומנייתה עלתה ב-44.23% מתחילת השנה.

x