$
בורסת ת"א

קרנות ההשתלמות: הגדלת החשיפה למניות הובילה את מיטב דש לצמרת

בית ההשקעות שצמצם חשיפה לאג"ח קונצרניות, שהפכו פחות אטרקטיביות, סיים את אוקטובר עם תשואה של 0.47%. מור, שהיה שיאן התשואות בחודש שעבר, הידרדר לתחתית עם 0.21%-

נעמי צורף 11:3316.11.20

בית ההשקעות מיטב דש מוביל את טבלת תשואות ההשתלמות לאוקטובר 2020 עם התשואה הגבוהה ביותר,0.47%.

 

הקרנות הגדולות, המנהלות יותר מ־7 מיליארד שקל, סיכמו את החודש עם תשואה ממוצעת של 0.39%, וכך גם הקרנות הקטנות. בית ההשקעות מור רשם את התשואה הגרועה ביותר בחודש שהסתיים, 0.21%-, זאת לעומת ספטמבר, שבו כיכב בראש הטבלה.

 

הסיבה לכך קשורה, ככל הנראה, בכך שאוקטובר התנהל כחודש הפוך לעומת המגמות שנרשמו ב־2020. באוקטובר מדדי חו"ל ירדו ומדדי ישראל עלו, האג"ח הממשלתיות ירדו והקונצרניות עלו, ואילו מור - שאסטרטגיית ההשקעות שלו מוטה באופן משמעותי לשוקי חו"ל ומנהל תיק אג"ח סולידי - נפגע.

 

מרווחי האג"ח הקונצרניות חזרו למצב טרום המשבר

"המרווחים באג"ח הקונצרניות חזרו לסדרי גודל של אלה שהיו טרום המשבר, מה שהופך אותן להרבה פחות אטרקטיביות מכפי שהיו בחודשים האחרונים", אומר גיא מני, מנהל ההשקעות הראשי במיטב דש בשיחה עם "כלכליסט". מני הוסיף כי באוקטובר הגדיל מיטב דש חשיפה למניות, צמצם באופן משמעותי את אחזקותיו באג"ח הקונצרניות והקפיד להתמקד באג"ח מדינה צמודות מדד עם מח"מ קצר־בינוני.

 

 

 

"אנחנו צופים בחודשים הקרובים גל נוסף של הנפקות אג"ח מדינה, הן בישראל והן במדינות אחרות, שעוד מתמודדות עם הקורונה — כמו ארה"ב. הצרכים של הממשלות הולכים וגדלים, ההכנסות פוחתות וההוצאות עלו על רקע התמיכה בעסקים ודמי האבטלה הגבוהים שמשולמים לאזרחים. לכן צפויים גירעונות תקציביים גבוהים, כאשר בישראל נערכים לגירעון של 13%, אם לא יותר, והמימון של אותם גירעונות יבוא לידי ביטוי בהנפקות של אג"ח ממשלתיות".

 

מני מתאר כי אל מול ירידת האטרקטיביות של שוק האג"ח הולכת ומתחזקת מגמה של השקעות לא סחירות, המהווה חלופה לשוק האג"ח הקונצרניות בעיקר, וכיום מאפיינות כ־25% מהתיק של מיטב דש. "אנחנו מוצאים את עצמנו בעיקר בעסקאות לא סחירות של נדל"ן ותשתיות — איפה שאנחנו יכולים לקבל שעבוד יחסית מוחשי ותשואה עודפת על פני מה שמציעות האג"ח הקונצרניות הסחירות. אנחנו כל הזמן מחפשים עסקאות מעניינות, שיכולות להוות אלטרנטיבה ראויה לשוק האג"ח".

 

החשיפה של מיטב דש לסין כבר הגיעה ל־10% מהתיק

מגמה בולטת נוספת בתיק של מיטב דש היא הרחבת החשיפה לסין, שהגיעה כבר ליותר מ־10% מתיק חו"ל של בית ההשקעות. "ההערכות הן שבעשור הקרוב סין תיהפך למעצמה המשמעותית ביותר בעולם, ולמעשה תעקוף את ארה"ב. אנחנו משקיעים שם לא רק בחברות טכנולוגיה גדולות, אלא גם בחברות פינטק, חברות שעוסקות ב־AI (בינה מלאכותית) וברפואה דיגיטלית", אמר מני.

 

"אחד היתרונות הבולטים בסין הוא האופן שבו היא התמודדה יפה עם משבר הקורונה, ובעוד בשאר העולם עוד נאבקים בגלים שניים ושלישיים של המגפה, סין כבר פסחה מעל הקורונה וחזרה למגמת צמיחה. עם זאת, אנחנו עדיין מפגינים זהירות, בגלל הרגולציה הסינית. ראינו איך בדחיית ההנפקה של אנט הממשל הסיני יכול ברגע אחד לשנות את התוכנית — וזה סיכון משמעותי".

 

מני צופה כי מאחר שהבחירות בארה"ב מאחורינו, והן נחתמו ברוב אלקטורים שיקשה על דונלד טראמפ להתנגד לתוצאות, השוק ישמור על יציבות יחסית עד סוף השנה. "המשוכה הבאה תהיה בינואר, אז נדע אם יש רוב רפובליקני או דמוקרטי בסנאט. זה מהותי כדי לדעת מה תהיה מידת ההשפעה של הדמוקרטים — האם הם יוכלו להעביר רפורמות, ועד כמה הן יהיו משמעותיות. כרגע השווקים מתומחרים בהתאם לרוב רפובליקני בסנאט, ואם התרחיש הזה לא יתממש, אני מאמין שהשווקים יגיבו בהתאם".

 

 

גיא מני, מנהל השקעות ראשי, מיטב דש גיא מני, מנהל השקעות ראשי, מיטב דש צילום: מיטב דש

x