$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מנורה מצטרפת לגוגל בגיוס ענק של חברת תקשורת הודית

חברת הביטוח השקיעה 40 מיליון דולר ב־JIO, חברת התקשורת הגדולה בהודו, שמשלימה גיוס של 20 מיליארד דולר, בין היתר מגוגל ופייסבוק

גולן חזני 06:5515.11.20

חברת הביטוח מנורה מבטחים מצטרפת לשורה של חברות ענק שהשקיעו בחברת התקשורת ההודית JIO, שבשליטת התאגיד הגדול בהודו — רילייאנס (Reliance). מנורה השקיעה בחברה 40 מיליון דולר. מרבית הסכום, 30 מיליון דולר, הושקעה באמצעות חברה ייעודית שהקימה מנורה, ויתרת הסכום, 10 מיליון דולר, הושקעה באמצעות קרנות השקעה. 

ההשקעה של מנורה מבוצעת במסגרת גיוס ענק של כ־20 מיליארד דולר, שהחל לפני ארבעה חודשים ומסתיים בימים אלו. כנגד הסכום שגויס הונפקו ל־13 משקיעים גדולים מניות המהוות כ־33% ממניות JIO. במסגרת הגיוס הזה פייסבוק השקיעה כבר באפריל 5.7 מיליארד דולר, וקיבלה לידיה 10% מחברת התקשורת ההודית, ואילו גוגל השקיעה 4.5 מיליארד דולר וקיבלה 7.7% ממניות החברה, בעסקה שאושרה בסוף השבוע האחרון על ידי רשות ההגבלים העסקיים ההודית. משקיעים בולטים נוספים הם קרן ויסטה, קרן PIF, קרן KKR וקרן סילברלייק שהשקיעו כל אחת 1.5 מיליארד דולר בחברה.  

מנהל ההשקעות הראשי במנורה מבטחים ניר מורוז מנהל ההשקעות הראשי במנורה מבטחים ניר מורוז צילום: ענר גרין

 

JIO היא חטיבת הטלקום, המדיה והאינטרנט של תאגיד רילייאנס — הגדול בהודו במונחי שווי שוק — והיא משרתת כ־400 מיליון לקוחות בהודו, מה שהופך את החברה לחברת התקשורת הגדולה במדינה. תאגיד רילייאנס נמצא בשליטתו של מוקש אלבאני, שנחשב לאיש העשיר באסיה. הגיוס מבוצע על רקע חובות עתק של רילייאנס, שהגיעו ל־40 מיליארד דולר בעקבות הרחבת עסקי הקמעונאות שלה, כך שבמחינת החברה־האם המטרה היא להפחית את המינוף.

 

מבחינת פייסבוק וגוגל מדובר בהשקעה אסטרטגית. גוגל ו־JIO מתכננות לשתף פעולה בפיתוח גרסה מותאמת אישית של מערכת ההפעלה אנדרואיד שתוכל לשרת סמארטפונים זולים. המטרה היא למכור את הסמארטפונים האלו ל־200 מיליון משתמשים בהודו בתוך שלוש שנים. מספר האפליקציות שניתן יהיה לרכוש בחנות האפליקציות של גוגל בטלפונים אלו יעמוד על עשרות בודדות, והן כולן יאושרו מראש על ידי JIO.

 

פייסבוק ביצעה את ההשקעה כדי לקדם את אפליקציית המסרים המיידיים שלה ווטסאפ, וכדי להציע באמצעותה שירותים של תשלומים דיגיטליים, בין היתר לבעלי מכולות קטנות בהודו, ובכך להתחרות בשירותים אחרים, כמו גוגל פיי.

 

מנורה, שחטיבת ההשקעות שלה מנוהלת על ידי ניר מורוז, הצטרפה לאחרונה לחברת הנדל"ן האמריקאית סילברסטין ברכישת בניין המשרדים של US Bank בלוס אנג'לס באמצעות השקעה של 80 מיליון דולר מצדה. מנורה עשויה להצטרף גם לקרן קדמה בהשקעה של 400 מיליון שקל ביינות ביתן. אם העסקה תצא לפועל, חלקה של מנורה יעמוד על כרבע מהסכום.

x