$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

התקווה האחרונה של אלשטיין במירוץ לדסק"ש: ארגנטינה

אדוארדו אלשטיין מנסה לגבש ביטחונות של 400—500 מיליון שקל בניסיון אחרון לשכנע את נושי אי.די.בי, שכבר בחרו בהצעת מגה אור, לקיים דיון נוסף ולבחור בהצעה שלו. לשם כך, חברה ארגנטינאית שבשליטתו תחלק דיבידנד ענק של 114 מיליון דולר

גולן חזני 06:5515.11.20

רגע לפני אישור המכירה למגה אור שבשליטת צחי נחמיאס, אדוארדו אלשטיין עושה מאמץ אחרון לחזור לתמונה ברכישת השליטה בדסק"ש.  

 

 

ל"כלכליסט" נודע כי אלשטיין מנסה לגבש חבילת ביטחונות גדולה, בהיקף של 400—500 מיליון שקל, תוך הגדלת התמורה עבור נתח מהמניות של דסק"ש, וזאת במטרה לשכנע את מחזיקי האג"ח של אי.די.בי, שמחזיקים בשעבוד על 82% ממניות דסק"ש בשני חלקים (70% שמשעובדים למחזיקי סדרה י"ד ו־12% שמשועבדים למחזיקי סדרה ט'), לקיים דיון נוסף ביחס להצעות לרכישת השליטה שמונחות בפניהם, ולבחור בזו שלו.  

אדוארדו אלשטיין בבית המשפט אדוארדו אלשטיין בבית המשפט צילום: אוראל כהן

 

נראה כי לשם כך אלשטיין מגייס את קונצרן אירסה שבשליטתו, שנסחר בארגנטינה ובנאסד"ק לפי שווי של 400 מיליון דולר. החברה־הבת של אירסה, אירסה פי.סי (Irsa PC), הודיעה כי בכוונתה לחלק דיבידנד ענק של 114 מיליון דולר בעוד עשרה ימים, ב־25 בנובמבר. במקור הדיבידנד היה אמור להיות מחולק בארבעה תשלומים שונים, אולם ביום שישי האחרון הודיעה החברה כי בכוונתה לחלק את כל הסכום בבת אחת.

 

אירסה תקבל כ־80% מהסכום. כלומר, 91 מיליון דולר. החברה זקוקה ליותר ממחצית מהכסף על מנת לפרוע חובות למחזיקי האג"ח שלה, אולם היא תוכל להפנות 40 מיליון דולר, וייתכן שאף יותר, לטובת אותם ביטחונות מוגדלים שאלשטיין מבקש להעמיד כדי לקדם את ההצעה שלו לרכישת דסק"ש. הסכום אינו מספיק לשם היקף הביטחונות המדובר, אך אם אלשטיין יצליח לרכוש שוב את השליטה בדסק"ש, הוא יבצע את הרכישה עם שותפים, והם אלו שיעמידו את יתרת הסכם.

 

המחזיקים העדיפו את נחמיאס ברוב מוחץ

 

עד כה אלשטיין נכשל בניסיונותיו לשכנע את מחזיקי האג"ח לבחור בהצעה שלו. באסיפה שנערכה בשבוע שעבר, נבחרה הצעת מגה אור ברוב של יותר מ־90%. בעקבות כך הודיעו כונסי הנכסים של מניות השליטה בדסק"ש (70%), עורכי הדין רענן קליר ואלון בנימיני, לבית המשפט כי הם סבורים שראוי לאשר את ההצעה של מגה אור.

 

במקביל, ביום חמישי מגה אור העבירה לכונסי הנכסים ערבות בנקאית בגובה 10% מסכום ההצעה, בנוסף לערבות בגובה 15% שכבר הועמדה, וזאת בעקבות דרישה של הכונסים. מגה אור הציעה לשלם 950 מיליון שקל עבור מניות השליטה בדסק"ש ועוד 164 מיליון שקל תמורת 12% נוספים, ובסך הכל 1.114 מיליארד שקל עבור 82% מדסק"ש ששולטת בסלקום, נכסים ובניין (שמחזיקה בקרוב ל־30% מגב־ים), מהדרין ואלרון. הערבות שהעמידה מגה אור נוגעת למניות השליטה (70%) ולא לחבילה הקטנה יותר, כך שבאופן תיאורטי היא יכולה לסגת מרכישת החבילה הקטנה יותר. כמו כן, מגה אור העניקה למחזיקי האג"ח של אי.די.בי אפשרות להמשיך ולהחזיק במרבית מניות דסק"ש שמשועבדות כיום לטובתן, וזאת במקום לקבל לידיהם מזומן, ובלבד ששיעור המניות שתוכל לרכוש הקבוצה שבראשותה יעמוד על לפחות 35% ממניות דסק"ש.

 

הצעתו של אלשטיין נקבה בסכום גבוה יותר עבור מניות השליטה — 1.028 מיליארד שקל — אבל בכל הנוגע לחבילת המניות הקטנה יותר ההצעה שלו היתה טובה פחות. אלשטיין הציע למחזיקים לרכוש 12% רק בעוד שנתיים באמצעות מימוש אופציה, ועבור סכום נמוך יותר של 126 מיליון שקל. החשש של מחזיקי האג"ח הוא שאלשטיין יתקשה לגייס את הסכום הדרוש לרכישת המניות כעת, ולא יעמוד בהבטחתו לרכוש את המנה הנוספת בעוד שנתיים.

 

הרכבת להעברת השליטה בדסק"ש יצאה מהתחנה

 

בפועל, הרכבת להעברת השליטה בדסק"ש יצאה לדרך. גם אם אלשטיין יצליח להציג למחזיקים הצעה חדשה, שעל פניו לא ניתן יהיה לסרב לה, ספק אם הכונסים יסכימו להתחיל את התהליך שוב ולקיים הצבעות נוספות אחרי שכבר ביקשו מבית המשפט לאשר את ההצעה של מגה אור. לאחר שמגה אור העמידה ערבות בהיקף כולל של 25% מההצעה שלה, בית המשפט יוכל לאשר את ההצעה שלה במהלך 30 הימים הקרובים.

 

ביום חמישי האחרון בית המשפט אף קבע כי דסק"ש תכנס אסיפת בעלי מניות כדי להחליף את הדירקטוריון שלה, זאת לאחר שבשבוע שעבר דחה בית המשפט בקשה דומה של הכונסים בעקבות התנגדות אלשטיין, שטען שמוקדם עוד לבצע זאת משום שיש סיכוי שיחזור להיות בעל השליטה בחברה. לאור הבחירה המוחצת של בעלי האג"ח בהצעת מגה אור, קבע השופט חגי ברנר כי יש לקיים אסיפת בעלי מניות להחלפת דירקטוריון דסק"ש ב־20 בחודש, שכן סביר, לדעתו, שעד אז תיקבע זהותו הסופית של בעל השליטה.

x