$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

רודב והבנקים עם 21% מהרשת, נחום ביתן בדרך לאיבוד שליטה

תרחיש של מימוש העסקה עם קרן קדמה ידלל את הפועלים, מזרחי־טפחות, שלמה רודב ומיכאל לובוביץ', שמחזיקים באופציות ל־24% מיינות ביתן, ל־14% "בלבד". נחום ביתן, המייסד שהחזיק ב־100% מהרשת עד לפני שנה ישאר עם 45%-42% מהחברה

גולן חזני 10:4312.11.20

עסקת קדמה, אם תיחתם, תהפוך את נחום ביתן לבעל מניות מיעוט ביינות ביתן שהקים. ל"כלכליסט" נודע כי הבנקים הנושים של החברה, הפועלים ומזרחי־טפחות, וכן היו"ר שלמה רודב והמנכ"ל מיכאל לובוביץ', מחזיקים ב־24% ממניות החברה. עוד נודע ל"כלכליסט" כי עם מינויו ליו"ר החברה רכש רודב, במחיר לא ידוע, אופציות למימוש של 5% ממניות החברה במחיר מימוש 0, כך שמימושן לא יהיה כרוך בהשקעה נוספת מצדו. גם המנכ"ל מיכאל לובושיץ' קיבל אופציות כאלה ל־3% ממניות החברה במחיר מימוש 0. גם הפועלים ומזרחי־טפחות קיבלו, כל אחד מהם, אופציות ל־8% ממניות באותו מחיר מימוש כאשר הגדילו את קו האשראי של הרשת ב־150 מיליון שקל נוספים בתחילת השנה.

 

מינוי של רודב ליו"ר נכפה על ביתן בלחצם של הבנקים אחרי שהרשת לא עמדה בפירעון חובותיה כלפיהם שעומדים היום על כ־350 מיליון שקל. עם זאת, במערכת הבנקאית טוענים כי ביתן "זז הצידה" אחרי שלא הצליח להכניס משקיע כפי שהתבקש ולכן איבד שליטה על התהליך ועל החברה. המו"מ המתקדם עם קרן קדמה שנחשף ב"כלכליסט", על השקעה של 400 מיליון שקל ביינות ביתן תמורת 44% ממניותיה, ידלל את הבנקים היו"ר והמנכ"ל, וגם את ביתן עצמו. אם עסקה זו תתממש, הארבעה שמחזיקים כיום באופציות ל־24% מהמניות יחזיקו באופציות ל־14% "בלבד" ואילו ביתן ייירד לאחזקה של 45%-42% בחברה. במקרה כזה רודב יגרוף רווח של מיליוני דולרים.

 

 

שלמה רודב, נחום ביתן שלמה רודב, נחום ביתן צילומים: עמית שעל, אלדד רפאלי

 

גורמים המעורים בנעשה ברשת טוענים כי רודב נטל את ההובלה בחברה וביתן עוסק רק בתחום התפעולי, וכי בין השניים קיים מתח לא קטן. רודב הוא זה שהוביל את המהלך להכנסת קדמה כשותף, נפגש עם מנהלי הקרן, כמו גם עם משקיעים נוספים שאותם ניסה לעניין בהשקעה. ביתן עצמו סירב אתמול לדבר עם "כלכליסט", אבל גורמים בתחום הקמעונאות טענו כי הוא עשוי להיאבק בהכנסת השותף, ואף לפנות לבית המשפט נגד הדילול שצפוי לנשל אותו מהשליטה. עוד אמרו הגורמים כי להכנסה של קרן קדמה כשותף יש חסרונות. זאת אף אם אחזקתה לא תקנה שליטה, הרי שהקרן תרצה להיות מעורבת בקביעת האסטרטגיה הניהולית של הרשת כדי למקסם את התשואה בפרק זמן מהיר.

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי רודב מתכוון להוביל את יינות ביתן להנפקה בעוד שנה לפי שווי של 1.2 מיליארד שקל. הנפקה צפויה לדלל את ביתן אף יותר לאחר שהחזיק עד לפני שנה ב־100% מניות הרשת. קדמה, שמנוהלת בידי גלעד הלוי, אורי עינן וגלעד שביט, מתקדמת במגעים ובבדיקות הנאותות בחברה, ומקיימת במקביל מו"מ להכנסת שני גופים מוסדיים לשותפות בהשקעה שאותו היא מקווה לסיים לפני סוף השנה. 

x