$
בורסת ת"א

מיזוג בענף ה-IT: וואן טכנולוגיות רוכשת את טלדור ב-250 מיליון שקל

במסגרת המיזוג תרכוש וואן ייעודית, חברה בת של וואן טכנולוגיות שהוקמה לצורך העסקה, 100% ממניותיה של טלדור; לקבוצה המשותפת יהיה מחזור שנתי מצרפי של כ-2.5 מיליארד שקל והיא תעסיק כ-6,500 עובדים

צלי גרינברג ושיר רייטר 09:3210.11.20

חברת שירותי התוכנה וואן טכנולוגיות דיווחה הבוקר (ג') על הסכם מיזוג עם טלדור מערכות מחשבים.

 

במסגרת המיזוג תרכוש וואן ייעודית, חברה בת של וואן טכנולוגיות שהוקמה לצורך העסקה, 100% ממניותיה של טלדור. העסקה תתבצע כמיזוג משולש הופכי - טלדור תתמזג עם חברת היעד, וכתוצאה מהמיזוג חברת היעד תתחסל וטלדור תהיה לחברה הממוזגת, כך שמיד לאחר המיזוג תחזיק וואן טכנולוגיות במלוא הון המניות (בדילול מלא) של טלדור. 

 

עדי אייל, מנכ"ל וואן טכנולוגיות עדי אייל, מנכ"ל וואן טכנולוגיות צילום: חזי רגב

 

 

לפני ביצוע העסקה טלדור תחלק לבעלי המניות שלה דיבידנד בסך של 16.5 מיליון שקל (כ-1.5 שקלים למניה). העסקה תושלם בכפוף לאישורים שונים, בהם האסיפה הכללית של בעלי מניות טלדור.

 

לפי הודעת החברה, הקבוצה הממוזגת תהיה אחת משני הגופים המובילים בתחום שירותי טכנולוגיות המידע בישראל, עם מחזור שנתי מצרפי של כ-2.5 מיליארד שקל וכ-6,500 עובדים.

 

עדי אייל, מנכ"ל וואן טכנולוגיות, מסר כי למיזוג יש "פוטנציאל אדיר לשתי החברות. מדובר בחברות הפועלות אמנם באותו ענף, אך משלימות אחת את השנייה בתחומי פעילותן, כך שהחיבור ביניהן ייצור מכפיל כוח משמעותי וארוך טווח, וטומן בחובו הזדמנויות משמעותיות להמשך התפתחות וצמיחה למנהלי ועובדי שתי החברות"

 

ברק דותן, יו"ר טלדור, מסר כי "העובדה שה-DNA של שתי החברות דומה, והעובדה שחלק משמעותי מהפעילויות בטלדור לא קיימות בוואן טכנולוגיות, ומשכך משלימות אותן, היוו שיקול נוסף בהחלטה שלנו על המיזוג עם וואן. אנחנו חושבים שזו עסקה נהדרת לכל הצדדים ושמחים על האפשרות שהייתה לנו להוביל את טלדור שנים רבות וגאים על המהלך הנוכחי שישיא ערך לבעלי מניותינו".

 

טלדור חילקה כ- 96.6 מיליון שקל דיבידנדים מאז רכשה DSBI את השליטה בחברה, הכוללים את 16.5 מיליון השקלים הצפויים להיות מחולקים טרום יישום עיסקת המכירה לוואן, מהם קיבלה בעלת השליטה כ-65.8 מיליון שקל לאורך ציר אחזקתה בחברה, המצטרפים לרווחיה מעיסקת המכירה. 

 

הרכישה הגדולה ביותר שביצעה וואן עד היום

 

המרוויחים העיקריים מעיסקת טלדור (המשקפת פרמיה של 54% על מחיר המניה ב-30 ימי המסחר האחרונים וכ-39% על מחירה עם פתיחת יום המסחר היום) הם ברק דותן ויוסי בן שלום. השניים הם בעלי השליטה בטלדור (58.57%) באמצעות חברת ההשקעות DBSI שבבעלותם - שאמורה לקבל כ-147.6 מיליון שקל מהתמורה במזומן, אם וכאשר עיסקת הרכישה תאושר ותצא לפועל.

 

DBSI הפכה לבעלת השליטה בטלדור לאחר שרכשה 77.64% ממניותיה ביוני 2003 תמורת 63.6 מיליון שקל, שהציג לחברה אז שווי של כ-82 מיליון שקל - מעל השווי בו נסחרה בפועל שעמד על 64.5 מיליון שקל. מאז מכרה DBSI חלקים מאחזקתה ובהם 18% ממניות חברת המיחשוב שנמכרו למוסדיים תמורת 46.6 מיליון שקל לפי שווי של 256 מיליון שקל.

 

המוסדית שעדיין מחזיקה בשיעור המניות הגבוה ביותר בטלדור היא חברת הביטוח והגמל הפניקס, שרכשה אז מ-DBSI כ-8% ממניות החברה לפי מחיר של 23.3 שקל למניה ובשווי 20 מיליון שקל, ותקבל 32.5 מיליון שקל תמורת 13% המניות שברשותה כיום.

 

עבור וואן, בהנחה והעיסקה תקבל כצפוי את אישור ההגבלים העיסקיים ואסיפות בעלי המניות של החברות, מדובר ברכישה הגדולה ביותר שביצעה עד היום, שתהפוך אותה לחברה השנייה בגודלה בתחום ה-IT אחרי מטריקס. ב-4 השנים האחרונות וואן רכשה חברות ומניות של חברות תמורת סכום כולל של כ-155 מיליון שקל.

 

רכישת טלדור מספקת לה נפח נוסף, כמו גם כניסה לעולמות תשתית התקשורת ואפשרות לספק ללקוחותיה סל פתרונות שלם, שכולל בתוכו את שרותי טלדור. בידי האחרונה יתאפשר להשתמש בתשתית השיווק וההפצה הרחבה יחסית שיש לווואן כדי להגדיל פעילותה כיחידה עצמאית בתוכה. כך לדוגמא, תוכל להשתמש בשרותי החברה לאוטומציה כדי להציע את הפתרונות המשלימים שבידה לרשויות המקומיות.

 

סיכום מסגרת העיסקה בוצע תוך שבועות ספורים והפתיע את 2,500 עובדי טלדור, שקיבלו את הודעת הרכישה הצפויה באמצעות כלי התקשורת, והחלו להעלות שאלות לגבי עתידם בחברה. נכון לרגע זה עדיין לא ידוע אופי המיזוג בין החברות, אם ויאושר, והאם צפויים להתבצע צעדי התייעלות כתוצאה ממנו, כדוגמת ויתור על תפקידים כפולים שעלולים לגרום לפיטורי עובדים. עם זאת, ההנחה היא כי גם אם יהיו כאלה, הם יהוו אחוז קטן מעובדי שתי החברות.

 

מניית טלדור מזנקת בכ-34.2% מאז הדיווח על הרכישה, כאשר עד לפתיחת יום המסחר היא סיכמה עלייה של 403.8% מאז הפכה DBSI לבעלת השליטה בחברה. וואן טכנולוגיות הגיבה לדיווח בעלייה צנועה יותר של כ-7.6% ועד לפתיחת יום המסחר היום סיכמה עלייה של 19.96% מתחילת השנה.

x