$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

להב אל.אר ומנצור מינו את יורם איל למנכ"ל דלק ישראל

המינוי, שמגיע שבועיים אחרי שהשלימו את רכישת השליטה מידי יצחק תשובה, מבטא את הרצון של דלק ישראל להתפתח בתחום הקמעונאות והסחר, שכן איל הקים וקידם את פעילות הקמעונאות ורשת חנויות הנוחות Yellow של המתחרה פז

גולן חזני 08:5310.11.20
בעלי הבית החדשים בחרו איפה לתקוף: מינוי מפתיע בדלק ישראל. שבועיים אחרי שהשלימו את רכישת השליטה (70%) מידי יצחק תשובה, ממנים להב אל.אר. ואורי מנצור את יורם איל למנכ"ל החברה. ל"כלכליסט" נודע כי איל סיכם את הצטרפותו לחברה עם מנצור ועם בעל השליטה בלהב אל.אר, אבי לוי. גם תשובה, שקבוצת דלק בראשותו מחזיקה עדיין ב־30% מדלק ישראל, נתן את ברכתו למהלך.

 

למגעים היו שותפים גם בעלי השליטה הנוספים בלהב אל.אר - אלי להב, שהקים את מחסני להב, ואיליק רוז'נסקי, מנכ"ל דלק נדל"ן לשעבר.

איל עשה את עיקר הקריירה שלו, 19 שנה, בחברת פז. איל הקים את פעילות הקמעונאות ורשת חנויות הנוחות Yellow, שאותה קידם בצורה משמעותית. הוא היה המועמד המוביל להחליף את המנכ"ל יונה פוגל, שנאלץ לפרוש מהחברה, אבל בסופו של דבר בחר הדירקטוריון במועמד חיצוני - מנכ"ל סלקום לשעבר ניר שטרן.

 

 

יורם איל יורם איל צילום: אתר החברה

 

המינוי של איל מסמל את הרצון של דלק ישראל להתפתח תחת הבעלות החדשה בעיקר בתחום הקמעונאות והסחר. פעילות הנדל"ן תופרד לחברה נפרדת שתפתח את 55 תחנות הדלק שבבעלותה, וימונה לה מנכ"ל משלה.

 

 

 

בועז צ'צ'יק התפטר על רקע מכירת השליטה

 

איל עוזב את תפקידו כמנכ"ל חברת השילוח פריץ אחרי שלושה חודשים בלבד בתפקיד. פריץ מצויה בשליטת אבשלום נוריאל, שנפרד לאחרונה מהשותפה שלו, קרן פורטיסימו. זו מכרה לו במהלך נדיר בחזרה את המניות שרכשה ממנו.

 

קודם לכן ניהל איל מגעים מתקדמים לתפקיד מנכ"ל יינות ביתן מול קרן כלירמארק, שניהלה משא ומתן מתקדם להשקעה בחברה. בסופו של דבר העסקה בין הקרן לבין הבעלים נחום ביתן התפוצצה, והמגעים בין איל לבין החברה לא הבשילו.

 

 

אבי לוי אבי לוי צילום: אביב אברמוב

 

בועז צ'צ'יק התפטר מתפקידו כמנכ"ל דלק ישראל החברה על רקע מכירת השליטה. המפכ"ל לשעבר משה קראדי, שכיהן כיו"ר דלק ישראל, ימשיך בחברה כסגן יו"ר.

 

 

 

משבר הקורונה היכה במחירי הדלק

 

דלק ישראל היא אחת מארבע החברות הגדולות בישראל בתחום תחנות הדלק וחנויות הנוחות. נכון לסוף יוני, לדלק ישראל 238 תחנות תדלוק ציבוריות, מתוכן 179 בהפעלת דלק ישראל; ו־195 חנויות נוחות, מתוכן 161 בהפעלת דלק ישראל והיתר בזכיינות.

 

החברה סיימה את המחצית הראשונה של 2020 עם ירידה חדה של 41% במכירות (נטו) ל־1.43 מיליארד שקל. זאת על רקע התפשטות מגפת הקורונה, שהביאה לירידה במחירי הדלקים ולהאטת הפעילות במשק. בחנויות הנוחות של הרשת ירדו המכירות במחצית הראשונה של 2020 בשיעור מתון יותר, של 4% לעומת השנה הקודמת, והן הסתכמו ב־236 מיליון שקל. החברה סיימה את המחצית בהפסד של 159 מיליון שקל.

 

להב אל.אר ומנצור שילמו תמורת השליטה בדלק ישראל 525 מיליון שקל, בעסקה שנחתמה באוקטובר. מנצור הוא תעשיין ירושלמי ותיק ולשעבר נשיא הפועל ירושלים בכדורסל. הוא מחזיק בעסקים שונים, בהם מפעל ופורג'ט באופקים לייצור חומרי גלם ליצרני מגבונים לחים. מנצור גם שותף (25%) בחברה־הבת של להב אל.אר, שמחזיקה במרכזים מסחריים בגרמניה. אבי לוי הוא מנכ"ל מליסרון לשעבר.

 

x