$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

ברקת: "אליהו הסתיר מידע מהדירקטוריון"

הממונה על שוק ההון במכתב לדירקטוריון מגדל אחזקות: "נושא כהונתו של ניר גלעד כיו"ר מגדל ביטוח נקבע בהוראות ומכתבים קודמים מהרשות. חרף זאת, בחר אליהו לפעול בחוסר ציות, תוך אי קיום הוראות הממונה"

גולן חזני 07:0908.11.20
דו"ח החקירה החמור שהוציא הממונה על שוק ההון משה ברקת לדירקטוריון מגדל ביטוח בשבוע שעבר עורר את מירב תשומת הלב, אך ל"כלכליסט" הגיע מכתב חריף ששלח ברקת יום לפני כן לדירקטוריון החברה־האם, מגדל אחזקות.

 

במכתב, שמופנה לעורכי הדין של מגדל אחזקות, צבי אגמון ושיראל גוטמן-עמירה, מסרב ברקת לפגישה עמם, ומאשים את בעל השליטה בחברה, שלמה אליהו, בהסתרת מידע מהותי מפני דירקטוריון החברה, לגבי הוראות שקיבל מברקת, כשהסתרת המידע הובילה להחלטה על הדחתו של יו"ר מגדל ביטוח ניר גלעד.

 

ברקת מציין כי "נושא כהונתו של ניר גלעד כיו"ר מגדל ביטוח נקבע בהוראות ומכתבים קודמים מהרשות... חרף זאת, בחר מר אליהו, יו"ר דירקטוריון מגדל אחזקות, לפעול בחוסר ציות, תוך אי קיום הוראות הממונה. הדבר נעשה, בין היתר, תוך הסתרת הוראות הממונה, שניתנו למר אליהו בעל פה מפני דירקטוריון מגדל אחזקות, אף שנשאל על כך מפורשות".

 

ברקת מאשים את אליהו גם ב"ניסיון להתעמת עם ההוראות בדרכים שונות, לרבות באמצעות חוות דעת משפטיות שניתנו תוך התעלמות מסמכויות הממונה הקבועות בדין". חוות הדעת שאליהן מתכוון ברקת ניתנו ע"י אגמון עצמו וע"י פרופסור אריאל פרוקצ'יה, ושתיהן הטילו ספק בסמכות הפיקוח על חברת האחזקות של מגדל, שמחזיקה בחברת הביטוח.

 

 

ברקת ואליהו ברקת ואליהו צילום: אוראל כהן

 

דירקטוריון מגדל החליט על סיום כהונתו של גלעד בדצמבר 2020. ברקת, שלא התערב בהחלטה בזמנו, מפתיע באמירה במכתב כי "אין בכוונתי להיעתר לניסיונות החוזרים להפר את הוראות הממונה ולהביא לסיום כהונתו של מר גלעד לפני המועד שנקבע". אגב, גלעד צפוי להישאר בתפקיד עד לאישור המפקח ליו"ר חדש בחברה.

 

ברקת מזכיר כי התפטרותו של אליהו מדירקטוריון מגדל ביטוח באה בעקבות הוראה מפורשת שלו (מה שלא צויין בדיווח של מגדל לבורסה לגבי נסיבות ההתפטרות– ג"ח), "נוכח התנגדות למינויו של מר אליהו כנושא משרה בחברה". לדבריו, "הרשות תמשיך לפעול להבטיח ניהול תקין של מגדל... על רקע זה אינני מוצא טעם לפגישה נוספת".

 

לאורך העימות העסיק אליהו את אגמון שהחליף את עו"ד שירי שחם, והוחלף בעצמו ע"י עו"ד דורי קלגסבלד, שהוחלף שוב בידי אגמון, אחרי שאליהו נאלץ לעזוב את דירקטוריון מגדל ביטוח.

גולן חזני

x