מט"ח וסחורות

היואן מקבל את ביידן בברכה - הדולר בשפל של שנתיים מול המטבע הסיני

ממשל בראשות המועמד הדמוקרטי צפוי לעומת קודמו לנהוג במתינות בנושא סחר חוץ - ולגרור את הדולר לנסיגה מול מטבעות של מדינות שהיו תחת איום או מימוש של מכסים בעבר, כמו סין והגוש האירופי; המטבע האמריקאי עומד על 6.614 יואן ונחלש גם מול היורו והפאונד; בחזית המקומית: הדולר מוחק 0.8% לרמה של 3.383 שקלים

נועם לנדמן 13:2505.11.20

שווי המטבע האמריקאי יורד ככל שמתקרבים להכרעה בבחירות בארה"ב לטובת המועמד הדמוקרטי: הדולר רושם שפל של שנתיים מול המטבע הסיני - יורד ב-0.5% ל-6.614 יואן. מול הין היפני מוחק הדולר 0.2%, ומול מקבילו האוסטרלי מאבד 0.5%. היורו מטפס ב-0.7% ל-1.180 דולרים, הפאונד מתחזק ב-0.6% ל-1.306 דולרים.

 

 

הציפיות בשוק הן כי ממשל של ביידן ינהג בטון מתון יותר מטראמפ בנושא סחר חוץ, מה שעשוי להוביל לירידה בערך הדולר לעומת מטבעות של אותן מדינות (סין ואירופה) שהיו תחת איום או מימוש של מכסים בעבר, תחת ממשל טראמפ.

 

 

יואן, דולר יואן, דולר צילום: csmonitor.com

 

סטפן מונייה, מנהל ההשקעות הראשי של בנק השוויצרי לומברד אודייה: "אם בסופו של דבר ביידן ינצח בבחירות, הדולר עשוי לחזור למסלול הירידה באופן מעט מוגבר, בהתאמה לשיפור במסחר הבינלאומי".

 

בחזית המקומית, השקל רושם עליות חזקות: הדולר מוחק 0.8% לרמה של 3.383 שקלים, היורו נחלש ב-0.1% ל-3.992 שקלים, הפאונד נסוג ב-0.6% ל-4.418 שקלים.

 

קובי לוי, ראש דסק אסטרטגיית שווקים בלאומי שוקי הון: "השקל מתקן חלק מההיחלשות שרשם בשבוע שעבר וחוזר להיסחר בשער 3.39 מול הדולר ושער 78.73 מול סל המטבעות. עיקר השינוי בערכו של השקל נובע מהיחלשות שרשם הדולר בעולם. ניכר כי השווקים אהבו את התוצאות המסתמנות בבחירות בארה"ב, ובפרט את הרכב בתי הנבחרים שמסתמן שיהיה חצוי ויקשה על משילות הנשיא. כתוצאה, גל האופטימיות ששטף אמש את השווקים הפיננסיים תמך בעליות חדות במדדי המניות הגלובליים, בירידה בתשואות אגרות החוב ובהיחלשות מטבעות מקלט וביניהם הדולר על חשבון התחזקות מטבעות שווקים מתעוררים".

 

לוי מוסיף, "להערכתנו בטווח הקצר השקל ימשיך להיסחר בהתאם לסנטימנט המקומי והגלובלי, יתחזק במקביל לעליות בשוקי המניות, וייחלש במקביל לירידות. מבחינת שווקי המניות, להערכתנו, בטווח הקצר, ניצחון של ביידן ברוב זעום יגביר את אי הוודאות ויפתח פתח למימוש איומיו של טראמפ לפנות לבתי משפט באופן שיגביר את אי הוודאות וייצר מסחר תנודתי בשוקי המניות הגלובליים ובהתאם לכך גם בשקל".

 

לוי מציין כי "בטווח הארוך לעומת זאת, המשך הפעילות הריאלית והפיננסית בישראל ממשיכות לייצר תזרים עודף היצע במט"ח באופן שיתמוך בהתחזקות השקל, כשמנגד בנק ישראל ימשיך כנראה בתכנית הרכישות ובפעולות מוניטריות נוספות כדי להחלישו ולתמוך בעליה באינפלציה אל עבר היעד".

 

 

השקל קופץ היום לעומת הדולר השקל קופץ היום לעומת הדולר צילום: שאטרסטוק

 

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים, מימון והשקעות: "היחלשות הדולר בעולם תורמת לבלימת התחזקות הדולר בזירה המקומית, כמו גם פעילות ערה מצד יצואנים המוכרים מטבע לתשלומי שכר ומיסים. במבט לטווח ארוך על רקע מבנה שוק המטבע המקומי הנתון לעודפי מטבע, הן מצד הגופים המוסדיים הפועלים לגידור חשיפות, היצואנים ופעילותם של המשקיעים הזרים - כל אלו תורמים להיחלשות הדולר בזירה המקומית ולפגיעה בתנאי הסחר של הייצוא הישראלי מוטה הדולר".

 

פריימן מרחיב כי "בזירה המקומית, העלייה החדה במדדים המובילים יוצרת חשיפה לגופים המוסדיים המוכרים מט"ח לגידור החשיפה שנוצרה בעקבות העלייה בשווי תיק ההשקעות בבורסות חו"ל. בנוסף, מכירות מצד יצואנים ומשקיעים מוסיפים 'דלק' לעודפי ההיצע וגוררים לירידת הדולר לעבר רמת הביקוש שסביב רמת 3.3860 שקלים לדולר. השחיקה בשער העוגן - שער סל המטבעות, המשמש בקביעת מדיניות בנק ישראל בשווקים, מאותתת על עלייה בסבירות להתערבות במסחר אם השער הנומינלי האפקטיבי ימשיך לצלול".

 

x