$
שווקי חו"ל

דווקא בשיא התחלואה - הוסר הצו להגבלת הקרוזים בארה"ב

אחרי 8 חודשים של איסור, המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (ה-CDC) בארה"ב יאפשר קרוזים תחת תנאים מגבילים - בדחיפת הבית הלבן; מניות רויאל קאריביאן, נורוויג'יאן וקארניבל זינקו בוול סטריט אחרי ההודעה; עתה יכולות חברות הקרוז לחזור לשגרה עד להודעה חדשה בנובמבר 2021; בעיה שולית: שיאים חדשים בכמות הנדבקים בקורונה בארה"ב

נועם לנדמן 22:4830.10.20

לא התזמון הכי מוצלח: המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (ה-CDC) בארה"ב נאלץ להסיר היום (ו') את הצו שלא לאפשר קרוזים - הצו באוויר כבר 8 חודשים - ולהחליפו בצו מרוכך יותר שמאפשר שיט תחת תנאים מגבילים (“Conditional Sailing Order").

 

לכן, בניגוד גמור למגמה בבורסות ניו יורק שסובלות מיום ושבוע (וחודש) מאכזבים, דווקא מניות הקרוז זינקו היום: רויאל קאריביאן קפצה ב-4.7%, קארניבל ב-5.6% ונורוויג'יאן ב-5.5%.

 

 

אוניית הקרוז ארטניה, אחת מאוניות הקורונה בגל הראשון אוניית הקרוז ארטניה, אחת מאוניות הקורונה בגל הראשון צילום: גטי אימג'ס

 

ב-1 לנובמבר 2021 יפוגו תקנות שעת החירום עליהן הצהיר ה-CDC, בראשות ד"ר רוברט רדפילד Robert Redfield. על כן, הצו החדש יישאר בתוקף עד לאותו תאריך, ויחליף את קודמו כבר מחר. עתה, חברות הקרוזים יכולות לתכנן את החזרה לשגרה - דווקא בזמן שהתחלואה בארה"ב ובאירופה שוברת שיאים חדשים.

 

יחד עם זאת, לאור הזינוק במספר הנדבקים, השינוי בפועל לעבר חזרה לשגרה לא צפוי להתחיל מיד עם תוקפו של הצו החדש. ב-CDC ציינו כי לפני שיחזרו לפעילות מסחרית שכוללת העלאת נוסעים, חברות הקרוזים יאלצו לעבור מבחני כשירות מול סכנת ההידבקות.

 

"התוכנית שלנו תספק את האמצעי לחברות לשוב לשיט בטוח שתקטין את הסיכוי להתפרצות בספינות ומחוצה להן בקהילות להן משתייכים העובדים והנוסעים", כך לדברי רדפילד.

 

הצו המגביל הראשון נכנס לתוקף ב-14 למרץ, אחרי שדווח על מאות נוסעים ואנשי צוות שנדבקו בספינות קרוז שונות ברחבי העולם וגרמו להפצת הנגיף גם בקהילות השונות. ב-CDC אמרו אז כי "הקרוזים החמירו את הפצת הקורונה בעולם", על מנת להצדיק את הצו המחמיר.

 

רק לפני חודש פסל הבית הלבן המלצה של ה-CDC להאריך את הצו המחייב את עגינת ספינות הקרוזים בנמלים עד לאמצע פברואר 2021. הבית הלבן דחה את עמדת מנהל המרכז ד"ר רדפילד, שקרא להאריך את איסור ההפלגה עד לאמצע פברואר. ברקע – הכוח הפוליטי הרב של תעשיית הקרוזים והתיירות בפלורידה, מדינת מפתח בבחירות לנשיאות. תוקף הצו הקיים פג בסוף ספטמבר והחברות כבר הסכימו וולנטרית להאריכו עד ל-31 באוקטובר. 

x