שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

הפועלים ירכוש 20% משילב לפי שווי של 220 מיליון שקל

פועלים שוקי הון, זרוע ההשקעות הריאליות של הבנק, תשלם לרונן אלעד 44 מיליון שקל עבור המניות של שילב לפי שווי גבוה פי 3 מזה שלפיו רכש את רשת מוצרי התינוקות באמצע 2018. מתחילת השנה פועלים שוקי הון ביצעה עסקאות ב־800 מיליון שקל

גולן חזני 06:4729.10.20

פועלים שוקי הון, זרוע ההשקעות הריאליות של בנק הפועלים, בדרך לעסקה נוספת.

 

לכלכליסט נודע כי החברה מקיימת מגעים מתקדמים מאוד לרכישת 20% ממניות רשת מוצרי התינוקות והילדים שילב תמורת כ־44 מיליון שקל ולפי שווי של כ־220 מיליון שקל. למעשה, העסקה קרובה מאוד להיחתם.

 

 

 

 

 

 

המניות יירכשו מידיו של איש העסקים רונן אלעד, שיירד לאחזקה של 30% בחברה, מה שיהפוך את קבוצת האופנה פוקס, שבראשה עומד הראל ויזל, לבעלת המניות הגדולה בשילב עם אחזקה של 50%, והיא צפויה להפוך לדומיננטית יותר בדירקטוריון שילב.

 

אלעד רכש את הרשת במרץ 2018 מידי המייסדים שלה, בני הזוג שושי ואיציק אורן, תמורת 75 מיליון שקל. כעבור ארבעה חודשים, ביולי, הוא מכר לפוקס חצי מהחברה לפי אותו שווי. כלומר, העסקה המתגבשת עם פועלים שוקי הון משקפת לשילב שווי גבוה פי שלושה בהשוואה לזה שלפיו אלעד רכש את הרשת ולאחר מכן הכניס אליה את פוקס וויזל.

 

 

מימין: רונן אלעד, מבעלי שילב וקובי שלום, מנכ"ל פועלים שוק ההון מימין: רונן אלעד, מבעלי שילב וקובי שלום, מנכ"ל פועלים שוק ההון צילומים: שאול גולן, אוראל כהן

 

 

לאחר השלמת העסקה עם פועלים שוקי הון, אלעד יחזיר לעצמו את כל ההשקעה ואף ייוותר עם רווח משמעותי. בעת שאלעד מכר לפוקס 50% משילב הוא נפגש עם 37.5 מיליון שקל, והשלמת העסקה עם פועלים שוקי הון תשלשל לכיסו עוד 44 מיליון שקל. כך שעד כה עסקת שילב, שבה השקיע 75 מיליון שקל, כבר הניבה לו מזומנים בהיקף של 81.5 מיליון שקל ממכירת מניות. לסכומים יש להוסיף את הדיבידנדים שחילקה שילב. ב־2019 חילקה הרשת דיבידנד של 6 מיליון שקל, ושנה קודם לכן חילקה 5 מיליון שקל. חלקו של אלעד עמד על 5.5 מיליון שקל בדיבידנדים אלו.

 

בנוסף, הוא ימשיך להחזיק ב־30% ממניות החברה שהשווי שמגולם להן בעסקה הנוכחית הוא 66 מיליון שקל, כך שהרווח הכולל שלו על הנייר עד כה עומד על 78 מיליון שקל.

 

עם זאת, במסגרת העסקה שבה רכש את שילב אלעד התחייב לתשלום מותנה של 20 מיליון שקל נוספים למשפחת אורן, בכפוף לביצועים.

 

ההכנסות צמחו ב־26%

 

שילב מתמקדת במכירת מוצרים לתינוקות: עגלות, רהיטים מותאמים, מושבי בטיחות, צעצועים, מוצרי טקסטיל לעיצוב חדרי תינוקות, וכן מוצרי ביגוד והלבשה לתינוקות וילדים עד גיל 5. נכון לסוף יוני, לחברה יש 76 סניפים. מדובר על ירידה של שלושה סניפים בהשוואה לסוף 2019. מטה החברה ממוקם בקריית שדה התעופה, ובסמוך לו היא מחזיקה במרכז לוגיסטי בשטח של 9,400 מ"ר, שאותו היא שוכרת תמורת 13 מיליון שקל בשנה. שילב מעסיקה כיום 700 עובדים.

 

תחת הבעלות של אלעד ופוקס, שילב הצליחה להגדיל את המכירות שלה, אך לא את שורת הרווח הנקי. ההכנסות של שילב ב־2019 הסתכמו ב־324 מיליון שקל - ניתור של 26% בהשוואה להכנסות שלה ב־2017, השנה האחרונה שבה היא היתה תחת הבעלות הקודמת. עם זאת, הרווח הנקי הסתכם ב־8.5 מיליון שקל, ירידה קלה מאוד בהשוואה לרווח הנקי של 2017 שהסתכם ב־8.8 מיליון שקל, מה שעשוי להצביע על עלייה בתקורות תחת הבעלים הנוכחיים.

 

כמו עסקים רבים אחרים, שילב ספגה פגיעה כתוצאה מהמשבר הכלכלי שנגרם מהתפשטות נגיף הקורונה, שכן היא נאלצה לסגור את מרבית החנויות שלה, ולפעול בעיקר באמצעות אתר הסחר שלה, שאותו השיקה ב־2013, שאף הגדיל את המכירות שלו בתקופה זו.

 

מאמינים בקמעונאות

 

עבור פועלים שוקי הון, שמנוהלת על ידי קובי שלום, מדובר בעסקה שמכניסה אותה לשותפות נוספת עם פוקס. בתחילת החודשדווח כי פועלים שוקי הון רוכשת 20% מרשת מוצרי הטיפוח ללין, שנמצאת בשליטת פוקס, תמורת 71 מיליון שקל ולפי שווי חברה של 355 מיליון שקל. את המניות רכשה פועלים שוקי הון מידי מייסדות ללין, מירב כהן ורויטל לוי. שתי העסקאות האלו מצביעות כך ששלום, שנכנס ללשכת המנכ"ל בתחילת השנה הנוכחית, מאמין בתחום הקמעונאות.

 

תחת ניהולו של שלום, ובגיבוי של מנכ"ל בנק הפועלים דב קוטלר, פועלים שוקי הון ביצעה השקעות בהיקף כולל של 800 מיליון שקל. בין העסקאות הבולטות ניתן למנות את רכישת 20% מרשת הדיור המוגן בית בכפר תמורת 150 מיליון שקל; השקעה של 180 מיליון שקל ב־OPC במסגרת רכישה שלה את חברת האנרגיה המתחדשת האמריקאית CPV ב־815 מיליון דולר; השקעה של 170 מיליון שקל בגיוסים של ארבע חברות פינטק - זרטו, פאגאיה, היפו ונקסט אינשורנס - שגייסו מיליארדי דולרים; השקעה של 200 מיליון שקל בקרנות השקעה פרטיות בישראל וארה"ב; והשקעה של עשרות מיליוני שקלים בחברת גולדן קפיטל של משפחת דיין שפועלת בגרמניה.

 

ויזל מצדו נראה כמי שהחליט לרקוד על שתי החתונות בכל הנוגע ליחסיו עם שני הבנקים הגדולים בישראל. בשנה שעברה פוקס מכרה ללאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות של בנק לאומי, 10% מהחברה־הבת ריטיילורס ב־66 מיליון שקל, יחד עם אופציה לרכישה של 10% נוספים ב־75 מיליון שקל. ריטיילורס מחזיקה בזיכיון של נייקי בישראל וקנדה, וכן בזיכיון של פוט לוקר בישראל.

 

אלעד, בן 55, הוא יזם שפועל בשוק המקומי כבר 27 שנה. הוא מקים, מוכר ורוכש חברות בשלל תחומים — החל מאלקטרוניקה ועד מים מינרליים — והחזיק בעבר בקבוצת הכדורגל הפועל פתח תקווה.

x