$
שווקי חו"ל

חזרו לשולחן: טיפאני ולואי ויטון קרובות להסכם על עסקה חדשה

שישה שבועות לאחר פיצוץ עסקת הענק בין השתיים – ולאחר מתקפה פומבית ותביעות הדדיות שהגישו זו נגד זו – החליטו הצדדים לתת הזדמנות מחודשת למו"מ; מחיר העסקה החדשה צפוי לעמוד על 131.5 דולר למניית טיפאני, 3.5 דולר פחות מהמחיר בעסקה המקורית

מיקי גרינפלד 18:4628.10.20

תחילתה של ידידות מופלאה – טייק 2: קבוצת לואי ויטון (LVMH) וטיפאני מתקרבות להסכם על חידוש העסקה שבמסגרתה תרכוש לואי ויטון, ענקית מותגי היוקרה הצרפתית, את רשת התכשיטים האמריקאית.

 

לפי ההסכם המתגבש, הרכישה תתבצע לפי שווי של 131.5 דולר לכל מניית טיפאני – 3.5 דולר פחות מהמחיר שנקבע בעסקה המקורית. כך מדווח וול סטריט ג'ורנל. אתמול דווח לראשונה בתקשורת האמריקאית על החידוש המפתיע של המגעים בין הצדדים.  

חנות של טיפאני בסין חנות של טיפאני בסין צילום: ויקימדיה

 

 

דירקטוריון טיפאני צפוי לדון בהמשך היום בהסכמות שהושגו, שכוללים גם כמה הקלות משפטיות בהשוואה לעסקה הקודמת. בשלב זה אין ודאות כי העסקה אכן תושלם. במקרה שיתקבל אישור הדירקטוריון, יהיה זה סופו של סכסוך מר שנמשך כבר כמה שבועות בין מנהלי שתי החברות – הדרך תיפתח לכינוס של אסיפות בעלי מניות והערכה היא שהשלמת העסקה תיתכן כבר בינואר 2021.

 

ההסכם המקורי נחתם ב-25 בדצמבר 2019, ובמסגרתו נקבע ש-LVMH תרכוש את טיפאני תמורת 16.2 מיליארד דולר, ולפי שווי של 135 דולר למניה. העסקה נעשתה בפרמיה של 7% על שווי מניית טיפאני ביום ההודעה, ולאחר שבשלושת החודשים הקודמים למועד ההכרזה, בעקבות דיווחים ראשוניים שיצאו על המגעים, זינקה המניה האמריקאית ב-50%. 

 

 

חנות של לואי ויטון חנות של לואי ויטון צילום: שאטרסטוק

 

 

ואולם ב-9 בספטמבר השנה הודיעה במפתיע החברה הצרפתית על ביטול העסקה. בלואי ויטון נימקו את ההחלטה בבקשה לדחיית העסקה שהגישה לה טיפאני עצמה – וכן בשל בקשה דומה שהעבירה לה ממשלת צרפת. לטענתה, בקשת הדחייה היתה למועד מאוחר לדד ליין שנקבע בהסכם.

 

בהודעתה ציינה עוד לואי ויטון כי שר החוץ הצרפתי העביר לה בקשה לבצע את העסקה אחרי 6 בינואר 2021, בשל חשש מהאיום האמריקאי על הטלת מכס על מוצרי יוקרה. טיפאני ביקשה לדבריה לדחות את העסקה עד ל-31 בדצמבר השנה, לאחר שכבר ביקשה לדחות אותה קודם לכן.

 

טיפאני קיבלה בתדהמה את הודעת הביטול, טענה כי היא אינה מקבלת אותה ופנתה לבית המשפט בדרישה לאכיפת ההסכם. לואי ויטון, מצידה, הגישה תביעה נגדית נגד טיפאני – בכירי שתי החברות נכנסו לעימות פומבי ותקשורתי ונראה שהקרע בין הצדדים בלתי ניתן לאיחוי. ואולם לפי דיווחים בשבועות האחרונים שלחה טיפאני מסרים לפיהם היא מוכנה לשקול תיקון של ההסכם וקביעת מחיר חדש, כל עוד הוא יהיה מעל 130 דולר למניה.

 

התנאי שהציבה הרשת היה ש-LVMH לא תחזור לשולחן המו"מ ללא התחייבות מוקדמת שאם תיסגר העסקה לא תוכל לסגת ממנה בשל לחץ ממשלתי.

 

בחברה הצרפתית נענו להצעה לחידוש השיחות, כשהמוקד הוא כמובן על מחיר העסקה המעודכן. לכל שינוי במחיר יש משמעות אדירה מבינת התמורה – דולר אחד לכאן או לכאן משמעותו בתמורה הכוללת לא פחות מ-120 מיליון דולר.

x