$
שווקי חו"ל

ברזיל: מתנדב בניסוי חיסון הקורונה של אסטרהזנקה הלך לעולמו

עדיין לא ידוע מה גרם למותו של האיש, ועל פי דיווח בברזיל הוא לא חוסן אלא קיבל פלסיבו; לאחר הדיווח עברה מניית אסטרהזנקה לירידות; ה-FDA משהה את השלב המתקדם בניסוי של אסטרהזנקה בארה"ב בשל חולי בלתי מוסבר של חולה שהשתתף בניסוי בבריטניה

שירות כלכליסט 21:2621.10.20

חדשות מדאיגות מברזיל: מתנדב שהשתתף בניסוי החיסון לקורונה של חברת התרופות אסטרהזנקה הלך היום לעולמו - כך דיווחו היום רשויות הבריאות בברזיל. מדובר בחיסון שאותו מפתחות אוניברסיטת אוקספורד במדינה והחברה. למרות המקרה, גורמי הבריאות ציינו כי על אף המוות, הניסוי יימשך. 

עוד לא ידע מה גרם למותו של המתנדב שהיה ברזילאי. עם זאת, בברזיל דווח כי האיש לא חוסן, אלא קיבל פלסיבו - דיווח שטרם אושר על ידי החברה. מניית אסטרהזנקה שנחשבת למובילה במירוץ אל עבר חיסון הקורונה עברה לאחר הדיווח מעליות קלות לירידות של כ-1%. אסטרהזנקה טרם מסרה תגובה לידיעה.  

חברת התרופות אסטרהזנקה חברת התרופות אסטרהזנקה צילום: שאטרסטוק

 

הדיווח מגיע בזמן שמינהל המזון והתרופות האמריקאי עדיין משהה את מתן האישור לאסטרהזנקה לערוך ניסוי קליני בשלב מאוחר לחיסון בארה"ב. פירוש הדבר שהחברה אינה מסוגלת להעביר את המנה השניה של החיסון שלה, שניתן במינון כפול, למשתתפים בניסוי בארה"ב.

 

השהיית הניסוי בארה"ב נעשתה לאחר שב-8 בספטמבר הודיעה אסטרהזנקה על חולי בלתי מוסבר שממנו סבל אחד המשתתפים בניסוי בבריטניה. המטופל פיתח דלקת בחוט השדרה. הניסוי התחדש מאז בבריטניה ובמדינות נוספות, אך בבריטניה הוא עדיין מושהה.

 

ארה"ב צפויה לחדש את מתן האישור לעריכת הניסוי כבר השבוע לאחר שה-FDA השלים את בדיקתו בנושא - כך דיווחה אתמול סוכנות רויטרס. 

 

אסטרהזנקה היא אחת מארבע יצרניות התרופות המגובות על ידי ארה"ב בבדיקות בשלב מאוחר לחיסון פוטנציאלי. בחודש יולי פרסמה החברה נתונים שהראו כי החיסון שלה ייצר תגובה חיסונית מבטיחה בניסוי בשלב מוקדם.

 

החוקרים מסרו אז כי החיסון לא גרם לתופעות לוואי חמורות בקרב מתנדבים. לדבריהם, עייפות וכאבי ראש היו תופעות הלוואי הנפוצות ביותר שדווחו. תופעות לוואי שכיחות אחרות כללו כאב במקום ההזרקה, כאבי שרירים, צמרמורות וחום.
x