$
בורסת ת"א

בשורה רעה לבורסה: איי.אפ.אפ, החברה השנייה בגודלה בת"א - תימחק מהמסחר

חברת הענק האמריקאית מסכמת שנתיים בבורסה המקומית, בה החלה להיסחר לאחר שרכשה את ענקית חומרי הטעם והריח הישראלית 'פרוטרום' ב-6.4 מיליארד דולר; גורמים בשוק ההון: "אחרי שמיזגה גם את דופונט, אין לה מה לחפש בבורסה הישראלית"; שווי השוק של איי.אפ.אפ עומד על 40 מיליארד שקל, המניה תימחק מהמסחר בעוד 3 חודשים

צלי גרינברג 10:2721.10.20

חברת איי.אפ.אפ IFF דיווחה היום (ד') כי מניותיה יימחקו מהמסחר בבורסה בתל אביב ב-20 לינואר 2021, ועל כן בעקבות זאת ייגרעו מניותיה מכל המדדים בהם היא נכללת עם תום המסחר ב-3 לדצמבר השנה.

 

ענקית תמציות הטעם והריח האמריקאית מוחקת עצמה ממסחר בתל אביב כשנתיים לאחר שהחלה להיסחר בה, וכשנתיים וחצי מאז רכשה במאי 2018 את חברת חומרי הטעם והריח הישראלית 'פרוטרום' תמורת 6.4 מיליארד דולר.

 

 

אנדראס פיביג, מנכ"ל IFF אנדראס פיביג, מנכ"ל IFF צילום: הילה ספאק

 

בדצמבר האחרון איי.אפ.אפ דיווחה על עסקת רכישת ענק במסגרתה תרכוש את חטיבת התזונה של דופונט תמורת 26.2 מיליארד דולר וגורמים בשוק ההון הישראלי מייחסים את מחיקת מניותיה ממסחר באחוזת בית לרכישה האחרונה. "אחרי שמיזגה גם את דופונט" אמרו ל'כלכליסט' "אין ל-IFF מה להמשיך ולחפש בבורסה הישראלית".

 

המחזיקים המוסדיים במניית החברה הן הקרנות האמריקאיות בלאקרוק, וואנגארד, ואליאנס-ברנשטיין, המחזיקות יחד ב-24.37% ממניות החברה, שתמשיך להיסחר בוול סטריט.

 

הקורונה פגעה בתוצאות איי.אפ.אפ שרשמה ברבעון השני השנה הכנסות של 1.2 מיליארד דולר, המשקפות ירידה של 8% מול הרבעון הקודם ושיעור ירידה דומה לעומת התקופה המקבילה ב-2019. הרווח הנקי נפל ב-38.3% ל-74 סנט למניה, והרווח המתואם עמד על 1.36 דולר למניה.

 

באיי.אפ.אפ הסבירו אז, כי עיקר החולשה הורגשה בתחום הריחות, כמו למשל מוצרים לבישום חללים, שהביקוש אליהם צנח בשל הסגר והפסקת פעילות הקניונים והחנויות הפיזיות. הכנסות חטיבת הריח נחלשו ב-6% ל-450.4 מיליון דולר ואילו הרווח של החטיבה נחתך ב-25% מול הרבעון המקביל. בחטיבת הטעמים, שמבוססת ברובה על פעילותה של פרוטרום, הכנסות הרבעון התכווצו ב-8% ל-748.3 מיליון דולר והרווח ירד ב-18%.

 

במהלך אותו רבעון נפתחה בישראל באופן רשמי חקירת משטרה כנגד בכירים לשעבר בפרוטרום בחשד לעבירות שוחד לעובד ציבור, רישום כוזב במסמכי תאגיד והפרת אמונים. במסגרת החקירה עוכבו לחקירה, בין היתר, המנכ"ל והנשיא לשעבר אורי יהודאי, וסמנכ"ל הכספים לשעבר אלון גרנות. הפרשה החלה עם דיווח של איי.אפ.אפ לאחר השלמת הרכישה של פרוטרום, אז גילתה לכאורה תשלומים שהועברו לפקידי ציבור על ידי החברה הישראלית.

 

איי.אפ.אפ נסחרת בבורסות תל אביב וניו יורק ארה"ב בשווי 12.14 מיליארד דולר, ומאז החלה מנייתה להיסחר בבורסה הישראלית ירדה ב-19.99%, וחוותה ירידה של 11.14% מתחילת 2020.

x