$
בורסת ת"א

דיווח שוטף

נעילה שלילית בת"א; איי.אפ.אפ רשמה מחזור חריג בשל הודעת מחיקתה

ת"א 35 ירד ב-0.2%, ת"א 125 נסוג ב-0.3%; איי.אפ.אפ תימחק מהבורסה בעוד 3 חודשים, המניה נחלשה ב-1.4%, במחזור המסחר השני בגודלו בת"א; פתאל טיפסה ב-3.2%, ממשלת גרמניה מעניקה לרשת המלונות ערבות להלוואה של 60 מיליון יורו; עוד בלטו: אופקו ירדה ב-4.3%, או.פי.סי אנרגיה זינקה ב-6.1%, קומפיוגן צללה ב-5.9%

נועם לנדמן 17:3421.10.20

 

דיווח שוטף מהבורסה בת"א: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, אגרות החוב ועדכוני האנליסטים 

 

ת"א 35 ת"א 125 בנקים-5 טכנולוגיה ביומד נפט וגז נדל"ן

 

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

17:25 - נעילה שלילית בבורסה, בתום מסחר מעט תנודתי בהשפעת בורסות אירופה וניו יורק (גם שם מעט תנודתי עוד מהטרום, אך עתה נרשמות שם עליות): מדד ת"א 35 נסוג ב-0.2%, ת"א 125 נחלש ב-0.3%.

 

מניית טבע סיימה בירידות קלות של 0.1% אחרי הודעה על ביטול עסקה: קבוצת לוינשטין הודיעה לבורסה על ביטול עיסקת טבע, במסגרתה התקשרה לוינשטיין בהסכם לרכישת מפעל הטבליות שלה בירושלים. קבוצת לוינשטין הודיעה כי לאור אי הסכמות בין הצדדים בקשר עם פעולות שיש לבצע קודם למסירת הנכס, הסכימו הצדדים על ביטול העיסקה. על פי הסיכום בין הצדדים, יושבו לקבוצת לוינשטין כל הסכומים ששולמו לטבע, כל צד יישא בהוצאותיו, וכן חתמו הצדדים על אישור העדר תביעות הדדי.

 

איי.אפ.אפ תימחק מהבורסה בעוד 3 חודשים, המניה נחלשה ב-1.4% עם המחזור השני הגבוה בת"א (52 מיליון שקל, פי 5 מהממוצע), אחרי טבע (55 מיליון). פתאל טיפסה ב-3.2%, ממשלת גרמניה מעניקה לרשת המלונות ערבות להלוואה של 60 מיליון יורו. אנרג'יאן עלתה ב-1.4%, דורשת מרשות התחרות לפרסם חוות דעת על השתתפות דלק קידוחים ושברון במכרז לרישיון קידוח חדש. עוד בלטו: אופקו ירדה ב-4.3%, או.פי.סי אנרגיה זינקה ב-6.1%, קומפיוגן צללה ב-5.9%.

 

16:50 - ניו יורק דוחפת את ת"א למחיקת הירידות: המדדים ת"א 35 ו-125 נעים סביב רמת הפתיחה, הבנקים עברו לעליות, טבע עולה ב-1.5% אחרי שירדה ב-2%.

 

15:50 - מנכ"ל נטפים לשעבר ארז מלצר מקדם הנפקת שותפות אגרו-טק בבורסה בת"א: שותפות סמארט אגרו מתכננת לגייס 25 מיליון שקל בהנפקה שאותה יוביל לאומי פרטנרס חתמים; בכוונת השותפות להשקיע 2 מיליון דולר בחברת קאנבריד שמשביחה זרעי קנביס באמצעות טכנולוגיה חדשנית.

 

15:10 - עד כמה השפיע השיעבוד של 4 נכסים על גיוס החוב של חברת גזית גלוב? מהנתונים שמפרסמת החברה הבוקר עולה שבצורה די משמעותית: הגופים המוסדיים הזרימו ביקושים גבוהים של 1.1 מיליארד שקל להנפקה - גזית גלוב נענתה להתחייבויות בסכום של 328 מיליון שקל. הריבית המקסימלית בהנפקה עמדה על 2.1%. בין המשתתפות הבולטות - הפניקס, כלל ביטוח, הראל, מגדל, מנורה מבטחים ואיילון.

 

14:40 - אפי נכסים פתחה קניון ברומניה בהשקעה של 550 מיליון שקל: בחברה מציינים כי הקניונים ברומניה נפתחו לפעילות תחת מגבלות כבר באמצע חודש יוני האחרון; הקניון החדש בבראשוב, העיר המתויירת ביותר ברומניה, כבר מושכר בתפוסה כמעט מלאה - ההכנסה הצפויה ממנו נאמדת ב-50 מיליון שקל בשנה; מניית אפי נכסים נפלה מתחילת השנה ב-43% בת"א.

 

 

הקניון החדש של אפי נכסים בבראשוב רומניה הקניון החדש של אפי נכסים בבראשוב רומניה צילום: אפי אירופה

 

13:15 - מניית אלוט, חברת פתרונות האבטחה, מטפסת ב-2.8% אחרי שדיווחה היום כי ספקית תקשורת Tier-1 באזור אסיה-פסיפיק, בחרה בפתרון HomeSecure שנועד לספק לצרכנים שירותי אבטחת סייבר ושליטה ובקרה הורית במטרה להגן על הראוטרים והמכשירים הביתיים. פתרון HomeSecure יוטמע ברכיבי תקשורת אשר המפעילה תספק לצרכנים ובסביבת הענן של המפעילה. השירותים צפויים להיות זמינים למיליוני לקוחות החברה. המפעילה הזמינה מאלוט רישיון קבוע לשירות.

 

12:20 - הבנקים בשבוע אדום ביום שלישי ברצף של ירידות: השבוע דיסקונט מוחק יותר מ-5%, לאומי מאבד 4%, פועלים נחלש ב-3%.

 

11:35 - הבורסה עברה לירידות בהתאם למגמה בעולם - החוזים על המדדים בוול סטריט עברו מעליות לירידות, באירופה נפתח המסחר באדום. 

 

10:00 - המסחר בבורסה נפתח בתנועות קלות - המדדים ת"א 35 ו-125 מטפסים ב-0.1%. איי.אפ.אפ בדרך למחיקה מהבורסה - המניה נחתכת ב-3% בפתיחה. מניית פתאל מטפסת ב-1%, ממשלת גרמניה מעניקה ערבות להלוואה של 60 מיליון יורו לרשת המלונות, וחוסכת ממנה הנפקת מניות נוספת.

 

עוד בפתיחה, אנרג'יאן מתחזקת ב-1%, דורשת מרשות התחרות לפרסם חוות דעת על התמודדות שותפות דלק קידוחים ושברון מולה, במכרז לרישיון קידוח חדש. נמלי ישראל השלימה גיוס חוב של 750 מיליון שקל.

 

 

נמל אשדוד החדש נמל אשדוד החדש צילום: חברת נמלי ישראל

 

9:45 - פרשן כלכליסט אורי טל טנא על המחיקה הצפויה של איי.אפ.אפ (ראו עדכון מוקדם): "באוקטובר 2018 החלה מניית איי.אפ.אפ להיסחר בבורסה בתל אביב לאחר רכישת חברת פרוטרום הישראלית. אתמול בערב הודיעה החברה על מחיקת המניה מהמסחר בתל אביב. בעקבות המחיקה הבורסה תצמצם את המשקל היחסי של המניה במדדים לחצי כבר ב-5 בנובמבר ותוציא את המניה מהמדדים לחלוטין ב-3 בדצבר. 

 

כתוצאה מכך ב-5 בנובמבר ימכרו קרנות הסל את מניות איי.אפ.אפ בכ-178 מיליון שקל וב-3 בדצמבר הן יזרימו למניה היצע נוסף של כ 220 מיליון שקל. השלכות נוספות הן שבעדכון של נובמבר יהיה ביקוש מצרפי למניות מדדי ת"א 35 ות"א 125. מנגד, כיוון שבעדכון זה צפוי היצע מצרפי גדול למניות מדד ת:א 90, הביקוש המצרפי למניות מדד ת"א 125 רק יקזז חלקית את ההיצע הכולל למניות אלו.

 

הבורסה הגבילה את המשקל היחסי של ארבע המניות עם זהות אמריקאית במדדים ל 8%. כעת, יישארו רק שלוש מניות אמריקאיות, והבורסה תוכל לצמצם מהותית את המגבלה על המשקל הכולל שלהן (מ 5% ל 8%). מהלך זה, אם יתבצע, צפוי ב-3 בדצמבר והוא יוביל לביקוש משמעותי למניות אורמת, לייבפרסון ואופקו. הודעה זו של איי.אפ.אפ משנה מהותית את הביקושים וההיצעים שקרנות הסל יזרימו למניות, ולכן בתחילת שבוע הבא אפרסם טבלת ביקושים חדשה שצפויה להתממש ב-5 בנובמבר".

 

9:30 - שיכון ובינוי ממנה רשמית את תמיר כהן למנכ"ל החדש שלה.

 

8:50  - הודעה מפתיעה של איי.אפ.אפ - חברת הטעמים שרכשה את פרוטורום הישראלית ושנמנית על מדד הדגל ת"א 35 מודיעה כי בכוונתה להימחק מהרישום בבורסה בת"א. תאריך המחיקה - 20 בינואר 2021. 

 

7:20 - חברת נמלי ישראל השלימה את השלב המוסדי בהנפקת אגרות החוב שלה, בסכום של 750 מיליון שקל. הביקושים בהנפקה עמדו על 1.35 מיליארד שקל.

 

7:15 - אנרג'יאן שלחה אתמול מכתב למשרד האנרגיה, שבו היא דורשת התערבות מקדימה במכרז לקבלת רישיון קידוחים חדש לגז ונפט. מדובר במכרז טרי, במסגרתו אנרג'יאן מתמודדת מול מתחרה בודד: שותפות של דלק קידוחים ונובל אנרג'י (שפועלת כיום תחת שברון) לקבלת רישיון החיפושים הימי בלוק 72, שמוכר יותר בשם רישיון אלון D.  לטענת אנרג'יאן, בטרם הממונה על הנפט יכריע מי יקבל את הרישיון החדש "אמורה להתקבל חוות דעתה הסופית של הממונה על התחרות". הסיבה לחוות הדעת היא ששותפות דלק קידוחים ונובל/שברון מחזיקה כבר היום בשני מאגרי הגז הפעילים היחידים בישראל, ובמידה והם יזכו במכרז עלולה להיות לכאורה פגיעה בתחרות. 

 

7:10 - הבורסה בת"א תיפתח היום על רקע העליות שנרשמו אמש בניו יורק - דאו ג'ונס עלה ב-0.4%, נאסד"ק התחזק ב-0.3% ו-S&P 500 הוסיף 0.5% לערכו: באסיה הבוקר - ניקיי עולה ב-0.5%, האנג סנג עולה ב-0.7%, שנגחאי יורד ב-0.4%, קוספי עולה ב-0.4%.

 

אתמול ננעלה הבורסה בירידות קלות: מדד ת"א 35 נחלש ב-0.1%, ת"א 125 ירד ב-0.2%.; דיסקונט נחתך ב-1.7% במחזור הגבוה בבורסה (145 מיליון שקל) אחרי הודעה על צמצומים בכוח העבודה. סולגרין זינקה ב-10.2% לאחר ההודעה כי תרכוש נכסים סולאריים באיטליה במאות מיליוני שקלים. אלביט מערכות קפצה ב-4.5% במחזור ה-3 הגבוה בת"א (95 מיליון שקל). שופרסל נסוגה ב-1.7% אחרי חשיפת כלכליסט אמש על מינוי יקי ודמני ליו"ר; עוד בלטו אתמול: אנרג'יאן קפצה ב-4.1%, אופקו נחלשה ב-3.5%, אנלייט אנרגיה טיפסה ב-2.4%.

 

 צילום: אוראל כהן

 

x