$
בורסת ת"א

מידרוג מורידה את דירוג פתאל בדרגה ומותירה אופק שלילי

הדירוג של חברת המלונות הורד מ-A3 לדרגת Baa1 בעקבות האטת הפעילות בשל הקורונה; במידרוג מציינים כי "מגזר המלונאות צפוי לחוות התאוששות איטית גם עם החזרה לשגרה"

חזי שטרנליכט 17:2917.10.20

בשל הסגר שהוטל בישראל החל מחודש ספטמבר וההגבלות החלקיות שהוטלו בחלק ממדינות אירופה החליטה סוכנות הדירוג מידרוג להוריד את דירוג החוב של פתאל החזקות מדרגת A3 בסולם הדירוג הישראלי בדרגה אחת לדרגת Baa1. בנוסף נקבע על ידי האנליסטים כי אופק הדירוג של פתאל יישאר "שלילי", כך שייתכנו הפחתות דירוג נוספות בהמשך הדרך.

 

בבורסה התל אביבית נסחרות שתי חברות תחת השם פתאל, האחת היא פתאל החזקות החולשת על כל קבוצת המלונאות עם פעילות בישראל ובאירופה, והשנייה היא חברת פתאל נכסים אירופה, שהינה חברת אג"ח בלבד. לקבוצה ישנן 6 סדרות אג"ח הנסחרות בבורסה התל אביבית בהיקף כולל של 2.2 מיליארד שקל.

 

לקבוצת פתאל ישנן שש סדרות אג"ח שנסחרות בבורסה, שתי סדרות (ב' ו-ד') הונפקו על ידי פתאל החזקות, החולשת על כל הקבוצה, ועוד ארבע סדרות (א' עד ד') על ידי פתאל החזקות אירופה, חברת שהוקמה לצורך גיוס אג"ח. הפחתת הדירוג מובילה את הרשת להעלות את שיעור הריבית על אגרות החוב, בהתאם לשטרי הנאמנות.

 

שתי הסדרות של פתאל אחזקות יתייקרו בעקבות הורדת הדירוג בעוד 0.25% בחישוב שנתי, ואילו סדרות א' עד ג' של פתאל אירופה יתייקרו ב-0.5% וסדרה ד' בעוד 0.25%. בסה"כ תעלה לפתאל ההתייקרות מבחינה כספית כ-8 מיליון שקל ברמה השנתית עבור כל הסדרות בשתי החברות. הסכום מורכבת מהתייקרות של 2.4 מיליון שקל בפתאל החזקות והיתרה בפתאל אירופה.

 

כיוון שתחזית הדירוג היא שלילית, אם תתבצע הפחתת דירוג של דרגה (נוץ') נוספת בהמשך, יתקיירו הסדרות ב-0.25% נוספים. היתרה של תשלומי הקרן בכלל סדרות האג"ח של רשת פתאל נאמדת ב-2.2 מיליארד שקל.

 

סדרות האג"ח של פתאל החזקות ופתאל אירופה נסחרות היום בירידות בעקבות הפחתת הדירוג. סדרות ב' וג' של פתאל החזקות יורדות במעל ל-3% במהלך המסחר ונסחרות בתשואה לפדיון של 12.3% ו-9.2% בהתאמה. סדרות א' עד ד' של פתאל אירופה נסחרות גם הן במגמה שלילית ובתשואה לפדיון של 4.05% ו-4.3% בסדרות ב' ו-ד' המובטחות בשעבוד, ו-8.1% ו-7.4% בסדרות א' ו-ג'.

מלון של פתאל בהולנד מלון של פתאל בהולנד צילום: דיקלה עברי פרדנוי

 

"פגיעה נוספת בענף המלונאות"

האנליסטים של מידרוג מציינים כי התגברות אירועי ה"גל השני" של התפרצות הקורונה בארץ ובאירופה, לרבות חידוש חלק ממגבלות התנועה וההתקהלות באירופה ובשאר העולם, "מביאות לפגיעה נוספת בענף המלונאות המהווה את 'נכס הבסיס' של החברות. עוד הם מציינים כי במהלך חודש אוקטובר החל הגל השני של התפרצות נגיף הקורונה באירופה וחלק ממדינות אירופה החלו בהטלת מגבלות חלקיות או אזוריות. שווי הנכסים של פתאל ויציבות התזרים "מושפעים מהפגיעה בענף המלונאות", נכתב בין היתר בהורדת הדירוג. עוד מציינים האנליסטים כי "מגזר המלונאות המבוסס על תרבות הפנאי צפוי לחוות התאוששות איטית גם עם החזרה לשגרה".

 

למעשה חברת הדירוג מעדכנת את תרחשי הבסיס שלה לרשת פתאל לשנים 2020 עד 2022. כעת מניחים שבמחצית השנייה של 2020 תכלול פעילות חלקית בלבד וכמו כן קצב ההתאוששות בשנים 2021 ו-2022 יהיה איטי יותר ממה שציפתה חברת הדירוג קודם לכן. מידרוג חותכת את תחזית הרווח התזרימי המתואם (FFO) שהוא נתון הרווחיות המוביל לבדיקת חברות נדל"ן מניב כיום.

 

התחזית העדכנית ל-2021 ו-2022 חותכת את ה-FFO שמעריכה מדירוג עבור פתאל מרמה 470 מיליון שקל ל-290 מיליון שקל ב-2021, ומרמה של 820 מיליון שקל ב-2022 ל-530 מיליון שקל. בשנת 2020 צופה כעת חברת הדירוג כי פתאל תרשום הפסד מול תחזית ל-FFO של 120 מיליון שקל בעבר. את שנת 2019, טרם משבר הקורונה, חתמה פתאל עם FFO של 780 מיליון שקל.

x