$
שווקי חו"ל

מוד'יס הורידה את דירוג האשראי של בריטניה: "צמיחה חלשה באופן משמעותי מהמצופה"

הסוכנות הפחיתה את הדירוג הבריטי ברמה אחת מ-Aa2 ל-Aa3 - לראשונה מאז ספטמבר 2017. הורדת הדירוג נובעת, בין היתר, מההשלכות המתמשכות של הקורונה, אך גם מהברקזיט: "החוזק הפיסקאלי של המדינה נשחק, ורמות החוב שגם כך היו גבוהות עלו אף יותר"

שירות כלכליסט 11:3417.10.20

סוכנות דירוג האשראי מודי'ס הרידה את דירוג האשראי של בריטניה ברמה אחת מ-Aa2 ל-Aa3 בטענה שהצמיחה הכלכלית "חלשה באופן משמעותי מכפי שציפינו וקרוב לוודאי שתישאר כך גם בעתיד". הפעם האחרונה שבה הורידו בסוכנות את הדירוג הבריטי הייתה בספטמבר 2017. הורדת הדירוג מושפעת, בין היתר, מהחלטת בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי. 

 

 

"הצמיחה תיפגע גם מההשלכות המתמשכות של מגיפת הקורונה, שהשפיעה לשלילה על הכלכלה הבריטית", נמסר מסוכנות האשראי. בנוסף לכך, "החוזק הפיסקאלי של המדינה נשחק" ורמות החוב שגם כך היו גבוהות עלו אף יותר.  

אישה במנצ'סטר ליד ציור קיר של אחות קורונה אישה במנצ'סטר ליד ציור קיר של אחות קורונה צילום: רויטרס

 

חולשה נרשמה גם במוסדות הבריטים ובממשל. "קביעת מדיניות, בייחוד בכל הקשור למדיניות פיסקאלית, הפכה פחות צפויה ואפקטיבית. במבט קדימה, השילוב הזה שמזין את עצמו של פוטנציאל צמיחה נמוך עם חובות גבוהים בסביבת מדיניות מפולגת ייצור מכשולים נוספים", סיכמו במודי'ס.

 

הברקזיט, כאמור, צוין כאחד הגורמים להורדת הדירוג, שכן הוא יוביל לירידה בצמיחה ובהכנסות ממסים בשנה הבאה, זאת על אף שהממשלה הצהירה כי הכלכלה הבריטית תשגשג גם אם לא יושג הסכם מסחר לפני סיום תקופת המעבר בסוף השנה.

 

ראש הממשלה בוריס ג'ונסון הכריז אתמול (ו') כי בריטניה צריכה להתכונן לאפשרות של ברקזיט ללא הסכם. "גם אם יושג הסכם מסחר בין בריטניה והאיחוד האירופי עד סוף 2020 הוא קרוב לוודאי שיהיה מצומצם ולכן עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי תמשיך להערכתנו לפגוע בהשקעות הפרטיות ובצמיחה הכלכלית", הסבירו בדו"ח.

 

בריטניה איבדה ב-2016 את מעמדה כאחת המדינות שזכו לדירוג AAA, וב-2017 הורד שוב הדירוג שלה, בעוד היא נאבקת להפחית את חובותיה.

x