$
שווקי חו"ל

בלעדי לכלכליסט

תשובה ויקיר גבאי על סף מכירת סטאר ב־1.75 מיליארד דולר

תשעה חודשים אחרי פיצוץ עסקת המכירה של חברת הנדל"ן, שמחזיקה בפורטפוליו של יותר מ־14 אלף יחידות דיור בארה"ב, צפוי להיחתם בשבוע הקרוב מזכר כוונות ראשוני עם הרוכשים. המחיר בעסקה החדשה נמוך ב־100 מיליון דולר מאשר בקודמת

גולן חזני 07:2714.10.20

פחות משנה אחרי שהעסקה הקודמת לא יצאה לפועל נמצאים יצחק תשובה ויקיר גבאי על סף מכירת חברת סטאר שמחזיקה בפורטפוליו של 14.4 אלף יחידות דיור להשכרה בארה"ב. תשובה (באמצעות אלעד גרופ הפרטית) וגבאי מחזיקים בסטאר בחלקים שווים.  

ל"כלכליסט" נודע כי מזכר כוונות ראשוני עם הרוכשים צפוי להיחתם בשבוע הקרוב, במחיר נמוך במעט מהמחיר שבו נחתמה העסקה הקודמת בספטמבר. אז עמדה קבוצת משקיעים אמריקאית לרכוש את המתחם תמורת 1.85 מיליארד דולר ואילו היום העסקה צפויה להיחתם תמורת 1.75 מיליארד דולר.

 

מי שהיתה אמורה לרכוש את הנכסים היתה חברת המפשייר פרופרטיס מברוקלין ועמה קבוצת משקיעים. הקבוצה הפקידה 6 מיליון דולר דמי רצינות שחולטו בסופו של דבר על ידי סטאר, ואחרי שהקבוצה הרוכשת לא הסכימה להעמיד פקדון נוסף של 25 מיליון דולר המו"מ הופסק.

 

בעקבות הפסקת התהליך יצא תשובה לגיוס של 150 מיליון דולר בבורסה בתל אביב באיגרות חוב לאלעד גרופ. לאחר פיצוץ העסקה בדצמבר ביקשו תשובה וגבאי להמשיך בתהליך מול רוכשים אחרים אבל משבר הקורונה שפרץ גם בארה"ב, הקפיא שורה של עסקאות, הקשה על התהליך והוא הופסק. כעת, הריבית הנמוכה בארה"ב הביאה לחידוש התהליך בחודשיים האחרונים מול גורם שעמו הושגו ההבנות.  

 

מימין: יצחק תשובה ויקיר גבאי מימין: יצחק תשובה ויקיר גבאי צילומים: אוראל כהן, עמית שעל

 

תשובה זקוק לתקבולים מהעסקה כדי לעמוד בחובות אישיים שלו לבנקים בארץ בראשות בנק הפועלים. לסטאר יש חוב של 1.1 מיליארד דולר, כך שתשובה אמור לקבל מהעסקה 200 מיליון דולר נטו בסופו של התהליך והחזר החובות עבור המניות.

 

את גבאי הוא הכניס כשותף לסטאר לפני כשלוש שנים, כנגד השקעה של 150 מיליון דולר. גבאי צפוי לרשום רווח של 200 מיליון דולר מהמהלך אם יתממש. אלעד גרופ מחזיקה בארה"ב בנדל"ן שמניב הכנסות תפעוליות שנתיות נטו של כ־114 מיליון דולר וכן בפרויקטי מגורי יוקרה במנהטן.

 

גבאי הפועל בעיקר בתחום הנדל"ן המניב באירופה באמצעות חברת אראונדטאון, ביצע כמה אקזיטים בשנתיים האחרונות בחברה זו, ביניהם במיזוג של אראונדטאון עם חברת TLG שבה שולטת משפחת דיין.

x