שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

האקזיט הנוצץ בחברה של יו"ר ההתאחדות לכדורגל לשעבר

קרן קדמה בדרך לרכישת 55% מחברת סי-דאטה: רוצה לרכוש את המניות של המייסד זאב רוזנקרנץ (42%) ויורשיו של שלמה בנארדטה (13%) לפי שווי מוערך של 350 מיליון שקל ליבואנית מוצרי המחשוב. המנכ"ל משה (שינו) זוארץ, יו"ר ההתאחדות לכדורגל לשעבר שמחזיק ב־45%, מתוכנן להישאר בתפקידו. הפוטנציאל: סינרגיה עם רשת אייס

גולן חזני 07:3114.10.20

קרן קדמה מנהלת משא ומתן מתקדם לרכישת כ־55% ממניות סי־דאטה. ל"כלכליסט" נודע כי הקרן מבקשת לרכוש את אחזקותיהם של זאב רוזנקרנץ (כ־42%) ויורשיו של שלמה בנארדטה (כ־13%) ביבואנית מוצרי המחשוב.

 

שווי החברה בעסקה מוערך ב־350 מיליון שקל, כך שקדמה תשלם לשני המוכרים 180-170 מיליון שקל עבור מניותיהם.

 

משה (שינו) זוארץ, שייסד את החברה יחד עם רוזנקרנץ בשנת 2002, יישאר עם אחזקותיו (כ־45%) וימשיך לנהל אותה כמנכ"ל, כך לפי מתווה העסקה המתגבשת מול קדמה.

 

סי דאטה היא היבואנית הרשמי של מוצרי המחשוב והציוד ההיקפי הגדול בישראל. החברה מפיצה ומשווקת בארץ את המוצרים של חברות כמו דל, HP, מיקרוסופט, אסוס, צ'ק פוינט, אנבידיה ומקאפי, וכן אייפון של אפל. ההפצה נעשית למשווקים, לחנויות קמעונאות ורשתות גדולות כמו בסט ביי, ביג בוקס, קרביץ, באג ואלמ.

 

השותפים בקרן קדמה, מימין: גלעד שביט, אורי עינן וגלעד הלוי השותפים בקרן קדמה, מימין: גלעד שביט, אורי עינן וגלעד הלוי צילום: אייל יצהר

 

שחקנית נוסף בתחום, איידיגיטל, המפיצה הרשמית הבכירה של מוצרי אפל, מצויה גם היא בתהליך של שינוי הרכב בעלות. פועלים שוקי הון עומד לרכוש 20% ממניות החברה. אייקון שבשליטת איידיגיטל היא המפיץ הרשמי של מוצרי אפל בארץ.

 

המתחרה הגדולה של סי־דאטה בהפצה היא בנדא מגנטיק. שתי החברות שולטות בשוק התוכנה, חומרה וציוד היקפי. סי־דאטה גדולה יותר והכנסותיה ב־2020 צפויות להגיע ל־2 מיליארד שקל. הרווח הנקי צפוי לעמוד על 40-30 מיליון שקל. 

 

סי דאטה מכונה בעגה המקצועית "בוקס מובר". החברה מייבאת את המוצר ומעבירה אותו לנקודת המכירה. חברת מסוג זה פועלות במרווחים נמוכים, של 3%-2%.

 

חלק מהמפיצים מעניקים גם שירות ואחריות למוצרים, אולם סי־דאטה מתרכזת בהפצה נטו, ויתרונה טמון ביכולות הלוגיסטיות, מערכות המידע ומהירות ההגעה לנקודת המכירה. זה מועיל לה בפעילות מול ארגונים גדולים, מוסדות וחברות, באספקה של הזמנות גדולות של מחשבים ומוצרי תוכנה. 

 

חברה שהיא הצגה של איש אחד - שינו זוארץ

החברה היא הצגה של איש אחד, שינו זוארץ, מסביר גורם בתחום. "הוא מלך הסוחרים, One Man Show. מעורב ברמה של עשירית ומאית האחוז. הוא מאוד ריכוזי ומעורב, שולט גם בתהליך הלוגיסטי אבל מתנהל היטב גם בתחום הסחר. התנהלות בין מציאות של מרווחים נמוכים לבין סיכוני שוק כמו קורונה עלולים להביא לקריסה של חברות, ודורשים מיומנות ניהולית גבוהה".

 

זוארץ סוחר מנוסה, אבל מוכר הרבה יותר מתחום הכדורגל. בין השנים 2005 ל־2011 שימש כיו"ר מכבי פתח תקוה בכדורגל ומאוחר יותר גם כספונסר הקבוצה, וב־2018 רכש את הפועל מרמורק יחד עם הזמר אייל גולן.

 

באוקטובר 2018 הוא מונה ליו"ר ההתאחדות לכדורגל אבל התפטר כעבור שנה בתפקיד. זאת לטענתו אחרי שהבין שלא יוכל לממש את התוכניות שלו בארגון שבו פוליטיקה פנימית מסובכת.

 

 

מנכ"ל סי־דאטה משה (שינו) זוארץ. ריכוזי מנכ"ל סי־דאטה משה (שינו) זוארץ. ריכוזי צילום: ראובן שוורץ

 

 

בהשקעות של קדמה: איסכור ודנאל סיעוד

קדמה קפיטל הוקמה בשנת 2006 על ידי השותפים שמנהלים אותה עד היום: אורי עינן, גלעד הלוי וגלעד שביט. קדמה פועלת מתחת לרדאר וברזומה שלה מספר הצלחות לא מבוטל. הקרן מתמחה ברכישת חברות ישראליות בולטות במגזרי פעילות שונים, והובלתן, יחד עם עובדיהן והנהלותיהן, לצמיחה.

 

קדמה מנהלת כמיליארד וחצי שקל בשלוש קרנות. בין המשקיעים בקרן נמנים הגופים המוסדיים הגדולים בישראל, כמו גם משקיעים פרטיים אמריקאים וישראליים.

 

ברשימת השקעותיה של קדמה בעשור האחרון נכללות דנאל סיעוד וכ"א, קוואליטסט, מרינה פטריות הגליל, ש. אל ציוד טכני, גיל־קאר מערכות, איסכור וחברת ברנד (השקעה פחות מוצלחת של קדמה). לפני כחודשיים מימשה קדמה בהצלחה את השקעתה בחברת הניהול והשירותים פמי פרימיום.

x