$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אלשטיין מסרב להתפטר מתפקידו כמנכ"ל נכסים ובניין

בעל השליטה לשעבר בדסק"ש סירב לדרישת הדח"צים בהובלת יחיאל דסקל. לטענתו, כל עוד לא הועברה השליטה, נוכחותו חיונית להצלחת החברה

גולן חזני 07:1911.10.20

אדוארדו אלשטיין מסרב להתפטר מתפקידו כמנכ"ל נכסים ובניין. ל"כלכליסט" נודע כי הוא השיב בשלילה לדרישת הדח"צים בחברה, בהובלת יחיאל דסקל, לפרוש מהתפקיד, לאור העובדה שמניות השליטה בחברה־האם, דיסקונט השקעות, הועברו לידי מחזיקי האג"ח בסדרה י"ד של אי.די.בי. 

אלשטיין טען כי כל עוד לא הועברה השליטה לידיים אחרות, נוכחותו בחברה ובתפקיד חיוניים להצלחתה. נראה כי הדח"צים, שביקשו גם את התפטרותו של סאול זאנג מתפקיד יו"ר דירקטוריון נכסים ובניין, לא ינקטו צעדים של ממש לפני החלטת בית המשפט, שיתכנס ב־22 בחודש לדון בנושא אי.די.בי. 

אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה לשעבר באי.די.בי אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה לשעבר באי.די.בי צילום: כפיר סיון

 

בינתיים מתברר כי ההצעה של צחי נחמיאס ומגה אור לרכישת השליטה בדסק"ש גרמה לכך שההצעה של אלשטיין ודולפין - לרכוש את השליטה תמורת 908 מיליון שקל - יורדת מהפרק.

 

מה דעתך על מניית נכסים ובנין:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

גם ההצעה של מגה אור, שנקבה בסכום של 889 מיליון שקל, היא למעשה לא רלבנטית, אלא רק הופכת את הצעת אלשטיין ללא רלבנטית, ולכן לא ייערכו דיון או מו"מ לגביה מצד מחזיקי האג"ח. כתוצאה מכך, מחזיקי האג"ח ייצאו למכרז פתוח למכירת השליטה בדסק"ש. המשמעות יכולה להיות ששני המציעים, אלשטיין ומגה אור, לא יחזרו על הצעותיהם, אלא יציעו מחירים נמוכים יותר כנקודת פתיחה, משום שברגע שיש מכרז פתוח הם אינם מחויבים להצעה הקודמת.

 

נחמיאס לא פירט את שמות שותפיו להצעה, ויש הסבורים כי אין לו כלל שותפים, וזאת כולל רמי אונגר, שבשוק ההון טוענים כי ספק אם הוא כלול בקבוצה. לא מן הנמנע, שההצעה של נחמיאס היתה בעיקר טקטית, ונועדה למנוע משא ומתן מול אלשטיין. עם זאת, נחמיאס ומגה אור יתמודדו בוודאות על רכישת השליטה בדסק"ש.

 

גם העובדה שנחמיאס נמצא בסאגת תביעות מול חברת נכסים ובניין מציבה אותו בסוג של ניגוד עניינים. התביעות הן בנוגע לעסקת ישפרו, שמגה אור היתה אמורה לרכוש.

 

נחמיאס ואלשטיין הציעו לרכוש את השליטה בדסק"ש לפי שווי של 1.27 מיליארד שקל, השווי שבו נקבה פרומתיאוס בהערכה שהגישה לוועדת הביקורת של אי.די.בי פתוח.

 

נציגי סדרות האג"ח י"ד ו־ט' הגיבו באופן צונן להצעה שהגיש אלשטיין. התגובות הן פורמליות, כאמור, לאור ההצעה שהגיש נחמיאס.

 

שתי הסדרות מבקשות לדחות את בקשתו של אלשטיין לאפשר לו "לפדות" את השליטה בדסק"ש. "הבקשה נועדה למשיכת זמן, היא לא מגובה בביטחונות, הוצעה בידי תאגיד ריק מתוכן, והטענה של אלשטיין כאילו יש לו זכות לכפות על הכונסים של מניות השליטה בדסק"ש לקבל את ההצעה, דינה להידחות", טוענים כונסי המניות בדסק"ש, עוה"ד רענן קליר ואלון בנימיני.

 

סדרה ט' מתנגדת גם היא, באמצעות עמית פינס, וצירפה חוות דעת של פרופ' עודד שריג, שמעריך את שווי דסק"ש ב־1.8 מיליארד שקל. שריג טען כי מאפייני הבעלות על אי.די.בי גרמו לאי־ניצול פוטנציאל ההשבחה בדסק"ש.

 

"דומה שלא ניתן לייחס לבקשה של בעל השליטה משקל כלשהו, ולא להצעה שצורפה לה, בהינתן שמי שעומד מאחורי הבקשה הוא אותו בעל שליטה, שגרם לחדלות פירעונה של החברה ונטש אותה בניגוד להתחייבויותיו", צוין בתגובה.

x