מט"ח וסחורות

המירוץ לבית הלבן מפיל את הדולר - והזהב מזנק; היואן משלים פערים

המטבע האמריקאי בשפל של שלושה שבועות מול סל שש המטבעות העיקריים בעולם, בין היתר בשל הציפיות לניצחון המועמד הדמוקרטי ביידן בבחירות לנשיאות ארה"ב בחודש הבא; הסיבה: סיכוי גדול יותר שיעניק סיוע כספי רחב ככל הניתן למשק האמריקאי, לעומת טראמפ; המטבע הסיני שב מחופשה ומשלים את הזינוק היומי הגדול שלו ב-4 שנים, וגם כאן נכנס ביידן למשוואה; הזהב נהנה מדולר חלש ומנתר היום ב-2%

נועם לנדמן 19:2509.10.20
הדולר בדרך לרשום שפל של שלושה שבועות ולקראת שבוע שני רצוף של ירידות. זאת, ככל שבשוק מתחזקות התחזיות כי המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב, ג'ו ביידן, ינצח בבחירות בעוד כשלושה שבועות את הנשיא המכהן דונלד טראמפ.

 

אמנם במספר בנקים מובילים אמרו כי סיוע כספי יגיע למשק בסופו של דבר מבלי קשר לזהות הנשיא, אך גם מציינים כי אם ביידן ינצח, בתוספת השינוי הצפוי בסנאט לרוב דמוקרטי, אז ככל הנראה נחזה בחבילת תמריצים רחבה יותר מאשר תחת נשיאותו של טראמפ עם רוב רפובליקני בסנאט.

 

 

הדפסת דולרים הדפסת דולרים צילום: שאטרסטוק

 

למשל, ב-UBS צופים לביידן לא פחות מ-75% סיכוי לנצח, בעוד האסטרטגים אצל Brown Brothers Harriman אומרים כי הסיכוי שהדמוקרטים ישתלטו על הסנאט עומד על 70%. סקר ברויטרס השבוע מצביע כי ביידן מוביל על טראמפ, אמנם לא ביתרון גדול, בחמש מדינות מפתח – וויסקונסין, פנסילבניה, מישיגן, פלורידה ואריזונה.

 

כך או כך, הדולר מוחק היום 0.6% מול סל שש המטבעות העיקריים בעולם לרמה של 93.105 נק', והשבוע מאבד 1.1%. נזכיר כי בסוף החודש שעבר הדולר היה בשיא של חודשיים על 94.75 נק'. היורו מזנק היום ב-0.5% ל-1.182 דולרים, הפאונד קופץ ב-0.6% ל-1.300 דולרים. הין מטפס ב-0.3% והדולר האוסטרלי מזנק ב-1% לעומת המטבע האמריקאי.

 

ובהיבט מקומי יותר, כבר אתמול שב הדולר להיסחר מתחת ל-3.4 שקלים והיום אף מעצים את הירידות במעט (מוחק עוד 0.1%) ועומד על 3.377 שקלים. מדובר ביום שמיני מתוך תשעה ימי מסחר שבו המטבע האמריקאי רושם ירידה לעומת מקבילו הישראלי.

  

 

 

היואן אוהב את ביידן, וגם הזהב

 

המטבע הסיני הוא המרוויח הגדול של היום מהפייבוריטיות של ביידן, עם זינוק היומי הגדול ביותר בארבע השנים האחרונות - אם כי העלייה החדה נרשמת גם לזכות היעדרות היואן בשל חג שהשבית כמעט כל השבוע את המטבע הסיני מהמסחר בעולם. עתה המטבע משלים פערים מול הדולר שכאמור צלל השבוע מול המטבעות העיקריים בעולם. הדולר נופל היום ב-1.4% ל-6.693 יואן. בביג'ינג ודאי יעדיפו בארבע השנים הבאות את גישת ביידן ביחסי החוץ שלו עימם, שנתפסת כמתונה יותר מאשר זו של הנשיא הנוכחי. 

 

הזהב הוא אחד הנהנים העיקריים מהירידה בשווי המטבע האמריקאי - מחיר המתכת היקרה מזנק היום ב-2% ל-1,933 דולר לאונקיה. "השאלה האם תגיע חבילת תמריצים פדרלית למשק או לא, היא עצמה מגבירה את הסנטימנט החיובי בזהב", כך לדברי האנליסט העצמאי רובין בר Robin Bhar, שמזכיר את השיאים במחיר הזהב בתקופת מרץ-אפריל, אז הוענקה חבילת התמריצים הראשונה למשק.

x