$
בורסת ת"א

המקל והגזר של פימי: האקזיט בוטל, אבל קופת המזומנים של גילת תוכפל

חברת הלוויינים שבשליטת קרן ההשקעות דיווחה אתמול על ביטול העסקה למכירתה לידי קומטק האמריקאית תמורת 577 מיליון דולר. התביעות ההדדיות נמחקו וגילת קיבלה 70 מיליון דולר פיצוי

צלי גרינברג 07:5306.10.20

הפיצוי שאחרי הביטול: חברת הלוויינים גילת, שבשליטת (33.9%) קרן ההשקעות פימי שבראשה עומד ישי דווידי, דיווחה אתמול על ביטולה של העסקה שבמסגרתה ענקית הטלקום האמריקאית קומטק היתה אמורה לרכוש ולמזג את גילת לתוכה תמורת 577 מיליון דולר.

 

ביולי האחרון החליטה קומטק לסגת מהרכישה שנחתמה בינואר, וביקשה מבית המשפט בדלוואר בארה"ב לקבוע כי מגיפת הקורונה הביאה לשינוי משמעותי שמאפשר לה זאת. מנגד, גילת תבעה לחייב את קומטק למלא אחר ההסכם בטענה כי הפרתו המכוונת, כדבריה, תסב לה נזק של מאות מיליוני דולרים. ואכן, עם היוודע דבר הנסיגה, מניית גילת צנחה ב־16%.

 

 

גילת לווינים גילת לווינים צילום: צביקה טישלר

 

אתמול גילת הודיעה כי שתי החברות משכו בהסכמה את התביעות ההדדיות וכי קומטק תפצה אותה ב־70 מיליון דולר - סכום שכמעט ויכפיל את סעיף המזומנים ושווי המזומנים של גילת, שעמד בסוף יוני על 85 מיליון דולר.

 

היו"רים של שתי החברות פרסמו הודעה משותפת, ולפיה "בעוד שנינו האמנו במיזוג החברות וראינו בו נישואים מושלמים, מגיפת הקורונה הפכה את עיתוי המיזוג למאתגר במיוחד. בתנאים הנוכחיים מצאנו כי הסדר הוא הדרך הטובה ביותר לשתי החברות ולבעלי העניין שלהם".

 

אף שמניית גילת הגיבה לדיווח בעלייה של 4.6%, לשווי שוק של יותר ממיליארד שקל, ביטול העסקה מהווה את גניזת האקזיט המרשים שתוכנן לפימי ולמאיר שמיר שמחזיק (9.7%) בגילת באמצעות מבטח שמיר. המחיר שהסכימה קומטק לשלם בינואר שיקף פרמיה של 24.6% על שווייה של גילת באותה העת, שעמד על 1.6 מיליארד שקל.

 

פימי ראתה לנגד עיניה החזר של פי 2.5 על השקעתה הראשונית, שעמדה על 80 מיליון דולר, ואילו מבטח שמיר צפתה לרווח הון של 44 מיליון שקל בעקבות העסקה. הכנסות גילת בינואר־יוני השנה עמדו על 85.9 מיליון דולר, ירידה של 29.5% לעומת הכנסות של 121.8 מיליון דולר בתקופה המקבילה, והיא עברה להפסד של 15.9 מיליון דולר לעומת רווח של 6.2 מיליון דולר בינואר־יוני 2019.

x