$
בורסת ת"א

הגיעו להסכמות: קומטק תשלם לגילת 70 מיליון דולר כפיצוי והמיזוג ביניהן יבוטל

חברת תקשורת הלוויינים הישראלית הודיעה על ביטול ההסכם למיזוגה לתוך ענקית הטלקום האמריקאית; עסקת המיזוג גררה מאבק בין הצדדים, כאשר קומטק ניסתה לסגת מההסכם בשל פגיעת הקורונה וגילת ניסתה לחייב אותה לממש את המיזוג

צלי גרינברג 13:3705.10.20
חברת תקשורת הלוויינים הישראלית גילת דיווחה היום (ב') על ביטול ההסכם למיזוגה לענקית הטלקום האמריקאית קומטק (Comtech). קומטק הסכימה לפצות את גילת שבשליטת קרן פימי ב-70 מיליון דולר במסגרת הסכם שמוותר על התביעות ההדדיות שהגישו החברות.

 

בהודעה משותפת של שתי החברות אמרו פרד קורנברג, יו"ר ומנכ"ל קומטק, ודב בהארב, יו"ר גילת, כי "בעוד שנינו האמנו במיזוג שתי החברות כ'נישואים מושלמים', מגפת הקורונה הפכה את עיתוי המיזוג למאתגר במיוחד. בתנאים הנוכחיים מצאנו כי הסדר הוא הדרך הטובה ביותר לשתי החברות ולבעלי העניין שלהן".

 

 

חברת גילת לוויינים חברת גילת לוויינים צילום: צביקה טישלר

 

 

 

הודעת הצדדים מגיעה לאחר מאבק שניהלו השניים לגבי מימוש המיזוג ביניהן. גילת דיווחה בינואר האחרון על ההסכם שבו קומטק תרכוש אותה תמות 577 מיליון דולר. פרק זמן קצר לאחר שהתפרצה הקורונה בארה"ב, במרץ האחרון, החלה קומטק לפעול לנסיגה מהסכם.

 

הענקית האמריקאית טענה אז כי גילת חוותה "פגיעה משמעותית" בעקבות התפשטות מגפת הקורונה, וכי פגיעה זו מאפשרת לקומטק לסגת מההסכם. לצורך ביטול ההסכם הגישה גילת תביעה לבית המשפט בדלאוור ארה"ב, שהדיון הראשון בו היה אמור להתקיים היום, ובוטל.

 

כתגובה לתביעה ולניסיון נסיגת קומטק מההסכם, פעלה גילת לחייב את קומטק ליישמו או לשלם לה פיצויים על נסיגה ממנו, ודיווחה כי הגישה תביעה נגדית.

 

גילת טענה אז כי התלונה של קומטק אינה אלא "ניסיון להימנע מהתחייבותה החוזית הברורה לרכוש את גילת, וזאת בשל ביצועיה המידרדרים במהירות של קומטק עצמה".

 

חברת הלוויינים טענה אז עוד, כי הצעדים בהם קומטק נוקטת גורמים לה נזק כספי ששעשוי להגיע למאות מיליוני דולרים אם יבוטל, והאשימה את קומטק בהפרה מכוונת של תנאי ההסכם בין השתיים, במטרה לגרום לכך שרשות ההגבלים העסקיים ברוסיה (FAS) לא תיתן את אישורה בזמן לפעילותה שם, ובכך להפיל את העסקה.

 

מניית גילת קופצת היום בצהריים בכ-10% בבורסת ת"א, לאחר שהודיעה על ביטול המיזוג וקבלת הפיצוי. ההודעה לפני שלושה חודשים על פעילותה למניעת ביטול ההסכם עם קומטק הובילה לירידה של כ-16%. גילת נסחרת בבורסה בתל אביב בשווי 989.3 מיליון שקל ומאז הודעתה הראשונה על ההסכם עם קומטק ב-29 בינואר השנה ועד לנעילת המסחר אתמול ירדה מנייתה ב-49.2%.
x