$
שווקי חו"ל

שברון מגיעה לישראל: בעלי המניות של נובל אנרג'י אישרו המכירה תמורת 4.2 מיליארד דולר

העסקה, שדווחה ביולי, תושלם לפי ההערכות בתחילת 2021; שברון תהפוך מעתה לשחקן הראשי בשוק הגז בישראל, עם אחזקות בתמר ובלווייתן; נובל אנרג'י משלימה בכך כ-20 שנות פעילות בישראל

ליאור גוטמן 20:3702.10.20

חברת נובל אנרג'י דיווחה היום (שישי) כי אסיפת בעלי המניות אישרה רשמית את עסקת המיזוג עם ענקית האנרגיה שברון.

 

העסקה, שדווחה לפני כחודשיים וחצי, תושלם על פי ההערכות רשמית בתחילת 2021, מה שיהפוך את שברון לשחקנית רשמית שמחזיקה בישראל נכסי גז, לרבות מאגר תמר (25%) ולווייתן (40%).

 

מנכ"ל נובל אנרג'י דיוויד סטובר אמר כי "אנו שמחים שבעלי המניות של החברה אישרו את העסקה מול שברון. האישור היום יהווה אבן דרך משמעותית עבורנו בדרך להפוך לחברת אנרגיה חזקה יותר גם מבחינה בינלאומית. אנו מודים לבעלי המניות בהכרת התועלות מעצם המיזוג".

 

נובל אנרג'י לא מציינת את המחיר בו נסגרה העסקה, אולם דיווח ברשת רויטרס טוען שהמחיר הסופי הוא כ-4.2 מיליארד דולר, לא כולל חוב של כ-8 מיליארד דולר ששברון לוקחת על עצמה. המחיר שדווח ביולי היה כ-5 מיליארד דולר, ואולם על פי הערכות בחו"ל המחיר ירד לאור צניחת מחירי האנרגיה בעולם. 

 

 

קידוח תמר קידוח תמר צילום: אלבטרוס

 

מדובר באחת מעסקאות האנרגיה הגדולות שנרשמו במהלך משבר הקורונה. לפי רויטרס, עם השלמת העסקה שברון הופכת לחברה השניה בגודלה בארה"ב מבחינת עתודות הנפט והגז שיש ברשותה.

 

מועצת הנפט בישראל כבר המליצה לאשר את העברת נכסי הנפט של נובל אנרג'י לידי שברון. 

 

שברון תצטרף במאגר לווייתן לדלק קידוחים ורציו, ובמאגר תמר היא תהפוך לשותפה של ישראמקו, תמר פטרוליום, דלק קידוחים (עד 2021, אז דלק קידוחים מחויבת למכור את האחזקות שלה בתמר), שותפות אוורסט ודור גז.

 

נובל אנרג'י משלימה בכך כ-20 שנות פעילות בישראל שהחלו עם גילוי ופיתוח מאגר ים תטיס, שהיה ספק הגז הישראלי היחיד למשק בין 2004 ל-2013. שברון מקבלת לידיה שני מאגרים פעילים ובעלי צבר חוזים לשוק המקומי, לירדן ולמצרים, כאשר על הפרק פיתוח נוסף של הייצוא ממאגר לווייתן כמו גם פיתוח מאגר אפרודיטה הקפריסאי, שם היא שותפה עם דלק קידוחים ובריטיש פטרוליום.

x