$
שווקי חו"ל

ירידות בנעילה בניו יורק; רג'נרון זינקה במסחר המאוחר - טראמפ משתמש בקוקטייל תרופות שלה

ההידבקות בקורונה של טראמפ הפילה את הבורסות בניו יורק - נאסד"ק צלל ב-2.2%, דאו ג'ונס ירד ב-0.5%; הנשיא חווה רק "סימפטומים קלים" של הנגיף, בדיקת הקורונה של ביידן - שלילית; טסלה צללה ב-7.4%, אפל ירדה ב-3.2%; הנפט מאבד 3.4%, הזהב עלה ב-2.2% בשבוע שחלף; בסיכום שבועי: דאו ג'ונס עלה ב-1.9%, נאסד"ק ב-1.5%.

נועם לנדמן ושי סלינס 23:0302.10.20

ניקיי האנג סנג שנגחאי פוטסי דאקס קאק דאו ג'ונס S&P 500 נאסד"ק

 

לאחר סיום המסחר: מניית חברת התרופות רג'נרון מזנקת ב-3%, בעקבות הפרסום שלפיו נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שנדבק בקורונה, מקבל קוקטייל תרופות ניסיוני מתוצרתה. לדברי רופאו האישי של טראמפ, שון קונלי, הנשיא מקבל את הקוקטייל "לצורכי זהירות, עד כה ללא בעיות כלשהן. רג'נרון מסרה שלשום כי קוקטייל התרופות שלה מפחית את עוצמת המחלה ומקצר את הזמן עד להקלה בתסמינים.

 

23:00 - ירידות בנעילה בוול סטריט. דאו ג'ונס איבד 0.5%, נאסד"ק צנח ב-2.2%, ו-S&P 500 השיל 1% מערכו.

 

יום המסחר החל בירידות חדות על רקע ההידבקות בקורונה של הנשיא טראמפ. הירידות נחלשו במהלך היום, ודאו ג'ונס אף עבר לעליות קלות. ואולם הירידות החריפו שוב לקראת סיום המסחר. 

 

בסיכום שבועי: דאו ג'ונס עלה ב-1.9%, נאסד"ק ו-S&P 500 טיפסו ב-1.5%.

  

22:15 - מחיר הנפט הגולמי מסוג WTI איבד 4.3% ל-37.05 דולר לחבית. מחיר הנפט מסוג ברנט צנח ב-4.1% ל-39.7 דולר לחבית. בסיכום שבועי, ה-WTI איבד 8%, והברנט השיל 7.4% מערכו.

 

דאו ג'ונס חזר לטריטוריה אדומה - מאבד 0.2%.

 

20:40 - מחיר הזהב ירד ב-0.5% ל-1,907 דולר לאונקיה. בסיכום שבועי, המתכת הצהובה עלתה ב-2.2%.

 

19:40 - ניו יורק עברה למגמה מעורבת: דאו ג'ונס חצה לטריטוריה ירוקה, ועולה בשיעור מזערי של פחות מ-0.1%. נאסד"ק מאבד 1.5%, S&P במינוס 0.4%.

 

בדיקת הקורונה של ג'ו ביידן, המועמד הדמוקרטי לנשיאות, יצאה שלילית.

 

18:40 - בורסות אירופה ננעלו בתנועות קלות: מדד דאקס הגרמני נחלש ב-0.3%, פוטסי הבריטי עלה ב-0.4% וקאק הצרפתי יציב. חברת כריית הזהב Centamin נפלה ב-22.2% בלונדון אחרי שהודיעה כי היא צופה צניחה בייצור השנתי בגלל עיכובים שונים במכרות שלה במצרים. בפרנקפורט, באייר נחתכה ב-3.9%.

 

17:45 - טסלה עמדה בטווח התחזיות במכירות רכבים ברבעון השלישי – מכרה 139,300 רכבים, לעומת צפי למכירה בטווח שבין 123-147 אלף. ברבעון השני נמכרו 90,650 אלף רכבים. החברה מכרה ברבעון השלישי 15,200 רכבי מודל S ו-X, בהתאם לתחזיות, ומכירות רכבי מודל 3 ומודל Y עמדו על 124,100, מעל הצפי ל-117,300 רכבים.

 

בתחילת השנה הכריזה טסלה כי תמכור במהלך 2020 חצי מיליון רכבים, ומאז לא שינתה את תחזיותיה. יחד עם זאת, בחברה כבר לא מדברים באותו ביטחון כמו בתחילת השנה, אז אמרו כי "נמכור בקלות" חצי מיליון רכבים השנה.

 

17:35 - פורד מציגה התאוששות במכירות הרכב שלה בהשוואה לחברות הרכב שהציגו עד כה (אמש) את נתוני המכירות של הרבעון השלישי: המכירות בפורד ירדו ב-4.9% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, בעוד בג'נרל מטורוס ופיאט-קרייזלר צללו ב-10% בהשוואה לרבעון השלישי של 2019.

 

בפורד מציגים זינוק של 27% ברבעון השלישי לעומת הרבעון השני, ואף מציינים כי מאז 2005 לא רשמו רבעון כה מוצלח במכירות הטנדר של החברה. בנוסף, מכירות הג'יפ אקספלורר המריאו ב-74% לעומת התקופה המקבלה אשתקד.

 

 

מכירות האקספלורר המריאו ב-74% לעומת אשתקד מכירות האקספלורר המריאו ב-74% לעומת אשתקד צילום: עמית שעל

 

17:00 - ב-CNBC דווח על מצבו של טראמפ - הוא חווה "סימפטומים קלים" מהקורונה, כך לפי מקור בבית הלבן ,שאף מסר ל-CNBC כי הנשיא "במצב רוח טוב". הירידות במדדים המובילים מתמתנות.

 

16:30 - ירידות חדות בפתיחת המסחר בניו יורק לאחר שנשיא ארה"ב טראמפ נדבק בקורונה, ועל רקע פרסום נתוני תעסוקה מאכזבים בחלקם בחודש ספטמבר בארה"ב. מדד דאו ג'ונס נסוג בפתיחה ב-1.3%, S&P 500 נחלש ב-1.5% ונאסד"ק צולל ב-1.9%.

 

ירידות חדות בטכנולוגיה: טסלה צוללת ב-5%, אפל מאבדת 2.5%, אמזון נחלשת ב-2.1%, פייסבוק יורדת ב-1.1%, מיקרוסופט נסוגה ב-1.3%. מניות התעופה והקרוזים מאבדות אף הן גובה - צוללות סביב 3%.

 

דודי רזניק, אסטרטג הריביות של לאומי שוקי הון: "העובדה שהנשיא חיובי לקורונה מעלה משמעותית את אי הוודאות לגבי המשך המירוץ לנשיאות בשבועות הקרובים וצפויה להגביר את העצבנות והתנודתיות בשווקים".

 

16:00 - ארה"ב רשמה נתוני תעסוקה מעורבים - בחודש ספטמבר נרשמה ירידה בשיעור האבטלה ל-7.9%, טוב מהתחזיות לשיעור של 8.2%. מספר המשרות שנוספו בחודש שעבר עמד על 661 אלף, אך תחזיות האנליסטים עמדו על תוספת של 800 אלף משרות.

 

15:10 - סגן נשיא ארה"ב מייק פנס ורעייתו יצאו שליליים בבדיקת קורונה שערכו, כך הודיע דוברו של פנס. זאת, למרות שבני הזוג נחשפו לנשיא ארה"ב ורעייתו שנדבקו בנגיף.

 

14:50 - אמזון נחתכת ב-2.5% בטרום: הודיעה כי לא פחות מ-19 אלף עובדים שלה נדבקו בקורונה במהלך חצי השנה האחרונה, פחות ממה שציפו בחברה. באמזון מגבירים את מספר הבדיקות לעובדים ומנובמבר החברה צפויה לבצע 50 אלף בדיקות בכל יום.

 

 

מרכז הפצה ושילוח של אמזון בגרמניה מרכז הפצה ושילוח של אמזון בגרמניה צילום: אי.אף.פי

 

13:35 - "המשקיעים מתלבטים עתה כיצד החדשות על טראמפ ישליכו על תוכניות הסיוע הממשלתיות, על סגר אפשרי, ואפילו על הבחירות בחודש הבא לנשיאות", כתב אדם כריספולי Adam Crisafulli מ-Vital Knowledge.

 

13:15 - הנפט מסוג WTI צולל ביותר מ-4% ל-37 דולר לחבית. הברנט צונח ב-4.1% ל-39.26 דולר לחבית. איתי יושע, מנהל דסק אופציות מט"ח בחדר המסחר של בנק הפועלים, מציע הסבר לירידות החדות בזהב השחור מיד לאחר הודעת נשיא ארה"ב כי נדבק בקורונה: "הפסד של טראמפ בבחירות עלול לדעת משקיעים רבים להוביל לחידוש המגעים להסכם הגרעין עם איראן וכן להגבלות על ה-Fracking (תהליך הוצאת הגז מהאדמה אשר הוזיל את האנרגיה בארה"ב אך מזהם את הסביבה) ובכך להשפיע על מחירי האנרגיה ולהביא לצמצום התפוקה האמריקאית".

 

12:45 - מניות הטכנוולוגיה הגדולות דוחפות בטרום את החוזים בוול סטריט לירידות חדות לאחר החדשות המרעישות על טראמפ: פייסבוק נחלשת ב-2.5%, אפל ב-2.8%, אמזון ב-1.9%, מיקרוסופט ב-2.4%, טסלה צוללת ב-4.7%. לעומת זאת, גוגל מתחזקת ב-1.4%.

 

12:00 - איתי יושע, מנהל דסק אופציות מט"ח בחדר המסחר של בנק הפועלים: "הידיעה המרעישה הבוקר על אימות טראמפ כחיובי לנגיף הקורונה, כחודש לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב, מגבירה את העצבנות בשווקים. הנחושת והחוזים על הסחורות והנפט הגיבו בנפילות עם פרסום הידיעה. מנגד, ניתן היה לראות גם 'בריחה לחוף מבטחים' בדמות ריצה לדולר, לאג"חים הממשלתיים ולזהב, במקביל לירידות חדות בחוזים העתידיים על המסחר בוול סטריט".

 

לדברי יושע "אין ספק שזהו עשוי להיות טיימינג בעייתי מבחינת קמפיין הבחירות של הנשיא. היום צפויים להתפרסם נתוני התעסוקה לחודש ספטמבר בארה"ב, וההערכה היא כי יחד עם חוסר ההתקדמות בדיוני חבילת החילוץ הבאה בקונגרס האמריקאי, צפויות עוד מערבולות בשווקים". 

 

 

נשיא ארה"ב טראמפ - מקלקל את העליות בוול סטריט בפתיחת אוקטובר נשיא ארה"ב טראמפ - מקלקל את העליות בוול סטריט בפתיחת אוקטובר צילום: גטי אימג'ס

 

10:20 - באירופה הבורסות פותחות בירידות כצפוי לאחר הודעת טראמפ: מדד דאקס הגרמני נחתך ב-1%, פוטסי הבריטי מאבד 0.6% וקאק הצרפתי נחלש ב-0.9%. איירבוס נחלשת ב-2.5% בפתיחה בפריז. באייר נסוגה ב-2.3% בפרנקפורט בהמשך לירידות החדות מאמש אחרי שהודיעה על תוכנית התייעלות. רולס רויס מוחקת 3% בלונדון - גם בהמשך לנפילה אמש אחרי שדיווחה על גיוס הון וחוב בהיקף כולל של 5 מיליארד פאונד.

 

9:45 - החוזים העתידיים על המדדים המובילים באירופה גם נסחרים הבוקר בירידות בעקבות הודעת טראמפ על הידבקותו בקורונה. במסחר באסיה - מדד ניקיי היפני נחלש ב-0.7%. בהונג קונג לא מתקיים מסחר בשל פסטיבל אמצע הסתיו. גם בשנחאי אין מסחר, בשל חג לאומי. בדרום קוריאה מתקיים פסטיבל הירח המלא - אין מסחר בסיאול. הירידות בחוזים העתידיים בוול סטריט מעט התמתנו - נאסד"ק נחלש ב-1.7%, ודאו ג'ונס ו-S&P 500 יורדים ב-1.4% כל אחד. הנפט מאבד 3%.

 

9:00 - החוזים העתידיים על המדדים המובילים בניו יורק רושמים ירידות שערים חדות יחסית לאחר שנשיא ארה"ב הודיע היום (ו') כי הוא נמצא חיובי לקורונה.

 

החוזים על נאסד"ק מאבדים 2% והחוזים על דאו ג'ונס ו-S&P 500 יורדים בשיעור מתון יותר של 1.5%. הנפט מסוג קרוד מאבד כמעט 4% מערכו ונסחר ברמה של 37.5 דולר לחבית. 

 

המשקיעים שבורחים משוקי המניות מחפשים מקלט בנכסים שנחשבים ליציבים יחסית: עליות נרשמות באג"ח הממשלתיות של ארה"ב, בעוד שהדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים. התשואה על האג"ח הממשלתית של ארה"ב שיורדת ככל שמחיר האג"ח עולה מאבדת 2% ונסחרת בתשואה של 0.6627%. התשואה על האג"ח ל-30 שנה יורדת ב-1%. המטבע האמריקאי עולה ב-0.3% מול היורו ונסחר ברמה של 1.175 דולרים ליורו.

 

הסיבה העיקרית לירידות בשוקי המניות נובעת מחשש המשקיעים מתפקודו של הנשיא, למרות הודעתו של טראמפ כי הוא חש בטוב.

 

אתמול ננעל המסחר בוול סטריט בעליות, כאשר מדד נאסד"ק הוסיף לערכו 1.4%, מדד S&P 500 עלה ב-0.5% ומדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.1%. מניות בולטות - טסלה קפצה ב-4.5%, אמזון התחזקה ב-2.3%, פייסבוק עלתה ב-1.8%. אנלייבקס המריאה ב-48%.

 

 

 

בציוץ בטוויטר הודיע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי הוא ורעייתו מלניה נדבקו בקורונה. "נחל בהליך הבידוד וההחלמה שלנו באופן מיידי. נעבור את זה ביחד", כתב. טראמפ ניסה כל העת להמעיט בסכנה הנשקפת ממגפת הקורונה ונמנע ככל הניתן מלהופיע בפומבי עם מסכה. הוא מקיים מעת לעת עצרות בחירות בהשתתפות אלפי בני אדם, שלרוב לא עוטים מסכות ולא שומרים מרחק. עם זאת הלילה הוא הודיע על הזזת עצרת שתוכננה בעיר לה קרוס במדינת ויסקונסין, שבה התחלואה בקורונה גבוהה, לעיר ג'יינסוויל שבה התחלואה נמוכה יותר. עד כה מתו מהנגיף בארה"ב יותר מ-200 אלף בני אדם, מתוך לפחות שבעה מיליון שנדבקו בו.

 

 

 צילום: רויטרס

 

x