$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מחזיקי האג"ח של אי.די.בי מבקשים מביהמ"ש למנות את טורבוביץ' ליו"ר דסק"ש במקום אלשטיין

עורכי הדין של נציגות מחזיקי אג"ח אי.די.בי מסדרה י"ד, רענן קליר ואלון בנימיני, פנו לבית המשפט וביקשו להדיח את אלשטיין ואת נציגיו בדירקטוריון החברה הבת דסק"ש, ולמנות במקומם חמישה דירקטורים חדשים; המחזיקים חוששים שאלשטיין ואנשיו ימשכו כספים מקופת דסק"ש, שבה יותר מ-2 מיליארד שקל

גולן חזני 14:0701.10.20

מחזיקי האג"ח של אי.די.בי מסדרה י"ד מייעדים את יורם טורבוביץ' לתפקיד יו"ר החברה הבת דיסקונט השקעות (דסק"ש). טורבוביץ' שימש בעבר כמנכ"ל דסק"ש, כשזו נשלטה בידי משפחת רקנאטי. 

לכלכליסט נודע כי עורכי הדין של נציגות מחזיקי האג"ח, רענן קליר ואלון בנימיני, פנו לפני שעה קלה (יום ה') לבית המשפט המחוזי בבקשה להדיח מתפקיד יו"ר דסק"ש את אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה היוצא. כן דרשו עורכי הדין להדיח את נציגיו של אלשטיין בדירקטוריון: סאול זאנג, אחותו דיאנה אלשטיין, אחיו אלחנדרו אלשטיין ומריו בלכר, לשעבר נגיד הבנק המרכזי בארגנטינה.

 

הבקשה הוגשה לאחר שאלשטיין סירב להיענות לדרישה שהציב בפניו קליר שלשום, להתפטר מהדירקטוריון יחד עם כל נציגי קרן דולפין, הארבעה הנ"ל. 

אדוארדו אלשטיין אדוארדו אלשטיין צילום: כפיר סיון

 

סדרת האג"ח י"ד מחזיקה בשעבוד על מניות השליטה (70%) בדסק"ש, ובית המשפט מינה בשבוע שעבר את קליר ובנימיני ככונסים זמניים של המניות. זאת לאחר שהמחזיקים ביקשו להעמיד את החוב לפירעון מיידי מאחר שאלשטיין לא עמד בהתחייבותו להזרים 70 מיליון שקל לאי.די.בי.

 

קליר ובנימיני מבקשים למנות חמישה דירקטורים חדשים בדסק"ש: טורבוביץ', יצחק עידן ועומר סרבינסקי המשמשים כחברי נציגות הסדרה, וכן רגינה אונגר ויעקב נימקובסקי.

 

 

עו"ד רענן קליר עו"ד רענן קליר צילום: אייל טואג

 

 

ככונסים זמניים, לא רשאים קליר ובנימיני למנות דירקטורים בעצמם ולכן נעשתה הפנייה לבית המשפט בבקשה לזרז את ההליך עוד לפני מינויים ככונסים קבועים. "אנשי אלשטיין מסרבים לפנות את מקומם ומכהנים כדירקטורים גם בחברות בנות", ציינו קליר ובנימיני בפנייה, "אנשי אלשטיין עומדים בסירובם למרות שאין לאלשטיין כל אינטרס כלכלי בקבוצת דסק"ש, וכאשר ברור כי כל תכלית הסירוב היא משיכת זמן וגרימת נזק".

 

עוד נכתב בפנייה כי "בסירובם האמור חוטאים אנשי אלשטיין לחובות המוטלות עליהם על פי דין, שמחייבות אותם לנהוג באופן סביר, בתום לב ובדרך מקובלת, לטובת דסק"ש והקבוצה, ובוודאי שלא להעמיד את טובתו האישית של מר אלשטיין על פני טובת הקבוצה. חובות אלו כולן מחייבות אותם לסיים לאלתר את כהונתם כדירקטורים. תהליך החלפה ארוך ומסורבל של הדירקטורים עלול לגרום נזק חמור לקבוצה".

 

 

 

יורם טורבוביץ' יורם טורבוביץ' צילום: אוראל כהן

 

 

המחזיקים חוששים שאלשטיין ואנשיו ימשכו כספים מקופת דסק"ש, שבה יותר מ-2 מיליארד שקל. "עד עתה התנהלה הקבוצה תחת ממשל תאגידי רעוע, שדורש גם הוא תיקון מידי. בכלל זה הרכב הדירקטוריונים בקבוצה כולל את אלשטיין ובני משפחתו, משל היתה הקבוצה, בעלת חוב ציבורי של מיליארדים רבים, מעין עסק משפחתי.

 

"כמו כן אלשטיין מונה לאחרונה כמנכ"ל אחת החברות המרכזיות בקבוצה (הכוונה לנכסים ובניין – ג"ח), למרות שאין לו מומחיות או ניסיון בניהול חברה שכזו ואף אין לו כל אפשרות להקדיש לכך את הזמן הנדרש. יש אפוא חשיבות עליונה לפעול מידית למינוי מנכ"ל אחר לאותה חברה". המחזיקים מבקשים, כפי שפורסם בכלכליסט, להחליף את אלשטיין גם בתפקיד מנכ"ל נכסים ובניין. הם טוענים כי המשך כהונתם של אלשטיין ואנשיו בקבוצה ירתיע משקיעים פוטנציאליים מלהתמודד על רכישתה.

x