שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

המניפולציה האסורה שביצעו סוחרי ג'יי.פי מורגן תעלה לו 920 מיליון דולר

לפי ההסדר שנחתם בין הבנק לרשות המסחר בחוזים על הסחורות, 15 מסוחריו ביצעו 'ספופינג'' פסול: הזמנת סחורה מבלי כוונה לממש את הרכישה בפועל, ובהמשך מכירת סחורה קיימת ברווח – לאחר שההזמנות המלאכותיות העלו את שוויה בשוק; 15 מעובדי הבנק גרמו בכך לנזק של 300 מיליון דולר לצדדים שלישיים

שירות כלכיסט 13:4630.09.20

ג'יי.פי מורגן ישלם קנס של 920 מיליון דולר בפרשת המניפולציה בשוק הסחורות שביצעו עובדים בכירים בבנק – סכום שיא לקנס על פעולות מסוג זה.  

הקנס ישולם במסגרת הסדר הפשרה בין הבנק לבין משרד המשפטים של ארה"ב ובתום חקירה ומגעים מול שורה של רגולטורים נוספים, בראשם רשות המסחר בחוזים על הסחורות, Commodity Futures Trading Commission - CFTC.

 

במסגרת הפרשה שנחשפה ב-2019, הואשמו שלושה סוחרים בכירים שפעלו במשותף (ובסיוע סוחרים נוספים), מהמשרדים בניו יורק, בלונדון וסינגפור, בביצוע spoofing בשוק המתכות העולמי. פעולת ספופינג היא למעשה שליחת הזמנות קניה באמצעות רכישת אופציות רכש, שאין כוונה לממש אותן, באופן שיעלה את מחיר הסחורה – ובשלב הבא מכירת הסחורה שבידיך לאחר ההעלאה המלאכותית.

 

הפרשה מתפרשת על פני 8 שנים, בין 2008 ל-2,016, במהלכם 15 הסוחרים שביצעו את הפעולות הפסולות גרמו להפסדים של מעל 300 מיליון דולר לצדדים שליליים הפעולים בשוק הסחורות. פעולת 'ספופינג' נאסרה בתקנות במפורש לאחר המשבר הפיננסי של 2008 והקנס האמור שיוטל על ג'י.פי מורגן הוא הגבוה ביותר שניתן לגורם כלשהו על ביצועה מאז הטלת האיסור.

 

 צילום: בלומברג

 

"ספופינג הוא פסול, באופן ברור ופשוט. קנס השיא הזה מעיד על המחויבות שלנו, להגיב בתקיפות על הפרת החוקים שלנו, לא משנה מיהו המפר", אמר יו"ר CFTC הית' טארברט (Heath P. Tarbert). בהודעת הרשות נאמר עוד כי "הסוחרים של JPM פעלו בכוונה לבצע מניפולציה במחיר השוק ובכך גרמו למחירי מלאכותיים". ב-CFTC ציינו גם כי בג'יי.פי מורגן לא עשו דבר לעצירת הפעולות האסורות גם כשעלו סימנים ברורים ורבים לביצוען.

 

"ההתנהלות של כמה עובדים בודדים שאליה מתייחס ההסדר שפורסם היא בלתי מתקבלת על הדעת, והם כבר לא חלק מהקבוצה", אמר דניאל פינטו (Daniel Pinto), ראש חטיבת התאגידים וההשקעות של ג'יי.פי מורגן, המכהן גם כנשיא משותף בבנק. 

 

ההסדר עם הבנק לא כולל סנקציות תקופתיות על המסחר בשוק הסחורות אך אנשי ג'יי.פי מורגן יידרשו לדווח במשך שלוש השנים הבאות על הדרכים שבהן הוא פועל על מנת להסדיר התנהלות תקינה וחוקית בחטיבה.  

x