שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

נחשף בכלכליסט

החלום ושברו: במקום הנפקה במיליארד שקל, תלמה תמכור 50% ב־80 מיליון שקל

נגיף הקורונה הרס את תוכניות חברת התיירות, שתכננה בדצמבר לצאת להנפקה בבורסת ת"א בשווי מקווה של מיליארד שקל. כעת היא מוכרת 50% למשפחת שמלצר לפי שווי של עד 160 מיליון שקל

גולן חזני 07:4430.09.20

נגיף הקורונה טרף את הקלפים עבור חברת התיירות תלמה. לפני מעט פחות משנה, בדצמבר 2019, החברה נערכה להנפקה בבורסת תל אביב לפי שווי שנע בין 800 מיליון שקל למיליארד שקל; ואילו אתמול חשף "כלכליסט" שקבוצת שלמה, שבשליטת משפחת שמלצר, מנהלת מגעים לרכישת 50% ממניות החברה תמורת עד 80 מיליון שקל, בכפוף לביצועים.

 

המשמעות היא ששווי החברה בעסקה יעמוד על 160 מיליון שקל לכל היותר — שווי שמהווה פחות מחמישית מזה שלפיו משפחת שמול, בעלת השליטה בתלמה, תכננה להנפיק את החברה. אם המגעים יבשילו לכדי עסקה, הזרמת הכסף מצד קבוצת שלמה תיעשה בשתי פעימות: 30 מיליון שקל בשלב ראשון, והיתרה בכפוף לביצועים ולפי התאוששות תלמה מהמשבר בענף.

 

"לא חיפשנו כסף מיידי, אלא שותף שיהיה שם במידה שהמשבר יתארך מעבר למצופה", אמרה ל"כלכליסט" מנכ"לית תלמה איה מגן. "אנחנו עושים התאמות למצב. לעסקה הזו יש משמעויות סינרגטיות, ולכן היא נעשית בשלבים, והשווי בשלבים המתקדמים יהיה שונה".

מגן סיפרה גם כיצד התמודדה תלמה עם המשבר, שהותיר אותה ללא הכנסות ועם הצורך להחזיר ללקוחות כספים עבור טיסות שבוטלו. "עשינו הכל כדי לצמצם הוצאות. הוצאנו 93% מתוך 500 העובדים לחל"ת והשארנו צוות מצומצם שיטפל בלקוחות. בחודשיים האחרונים התחלנו לראות סימנים חיוביים, כי בחברות הגדולות חזרו לטוס. אבל הכל הושבת עכשיו שוב".

 

עבור קבוצת שלמה, שבראשה עומד אסי שמלצר, מדובר ברכישה אסטרטגית שתאפשר לה להתרחב בתחום התיירות. עסקיה השונים של תלמה סינגרטיים לחלק מאלו של קבוצת שלמה, ובעיקר לפעילות השכרת הרכב שמרוכזת בחברת שלמה Sixt.

 

מלבד זאת, קבוצת שלמה פעילה בתחום המספנות באמצעות אחזקה במספנות ישראל (25% באופן ישיר ועקיף) שהונפקה לאחרונה; בתחום התעשייה באמצעות החברה־הבת אפקון; ובתחומי הנדל"ן והביטוח באמצעות החברות־הבנות שלמה נדל"ן ושלמה ביטוח.

עבור תלמה, ההנפקה היא לא הדבר היחיד שנכנס להקפאה. בינואר האחרון חתמה תלמה על עסקה לרכישת בזכיינית אמריקן אקספרס טרוול בישראל מידי איסתא תמורת 130 מיליון שקל. נכון להיום, העסקה נמצאת בהקפאה.

 

תלמה הוקמה ב־1987 על ידי תלמה שמול, שמחזיקה בבעלות מלאה על החברה יחד עם בנה, ארז שמול, שמכהן כיו"ר. החברה עוסקת בתחום ניהול התיירות, בעיקר עבור לקוחות עסקיים. הפעילות המוכרת ביותר של תלמה היא מנוע החיפוש אליס.

 

 

ארז שמול מנכ"ל תלמה תיירות
ארז שמול מנכ"ל תלמה תיירות

 

x