$
בורסת ת"א

סוף עידן אלשטיין באי.די.בי? ביהמ"ש צפוי למנות נאמן זמני

בעל השליטה אדוארדו אלשטיין הציע להזרים 35 מיליון שקל לאי.די.בי בתמורה להמשך המו"מ עם מחזיקי האג"ח לתקופה נוספת אבל הנציגויות סירבו; בין המועמדים הבולטים לתפקיד הנאמן - עורכי הדין אופיר נאור ואמיר ברטוב; עו"ד רובין, המייצג את אי.די.בי פיתוח בדיון: "זו חברה חולה קורונה, אבל היא יכולה להחלים"

גולן חזני 14:0324.09.20

בבית המשפט המחוזי בתל אביב התקיים היום הדיון בבקשה של מחזיקי האג"ח של אי.די.בי למנות נאמן לחברה, ולקחת אותה מידיו של אדוארדו אלשטיין. לאי.די.בי שלוש סדרות אג"ח, להם היא חייבת 2 מיליארד שקל. השופט חגי ברנר צפוי להודיע על מינוי נאמן זמני לאי.די.בי פתוח, שיפקיע את זכויות הניהול מידי דירקטוריון החברה. בעל השליטה אדוארדו אלשטיין הציע להזרים 35 מיליון שקל לאי.די.בי בתמורה להמשך המו"מ עם מחזיקי האג"ח לתקופה נוספת אבל הנציגויות סירבו. במצב כזה לברנר לא היתה ברירה. ההחלטה צפויה עוד לפני יום כיפור ובין המועמדים הבולטים לתפקיד עורכי הדין אופיר נאור ואמיר ברטוב.

 

 

 

אי.די.בי מיוצגת בידי עורכי הדין אסתר קורן ודוד האן ממשרד גרוס חודק, ועו"ד פיני רובין וכפיר ידגר ממשרד גורניצקי. רובין הציג את עמדת החברה וביקש ארכה נוספת מהשופט כדי לנסות להגיע להסדר.

 

רובין אמר במהלך הדיון כי  "אי.די.בי היא חברה חולת קורונה אך אין בכך כדי לגרוע מהעובדה שהיא יכולה להחלים כל עוד יש נשמה באפה. אני מבקש תקופת חסד, תקופה של תקוה, ולאורך התקופה הזו ננסה לקדם הסדר משותף עם בכל השליטה".

 

בפתח הדיון שאל השופט ברנר את נציגי אג"ח ט', עופר גזית (נציגות) ועו"ד עמית פינס אם אלשטיין יזרים את 70 מיליון השקלים שהתחייב עד תחילת ספטמבר ולא הזרים, הם יימשכו את הבקשה ויחכו כמה חודשים להסדר. התשובה של סדרה ט' היתה חיובית. אולם יריב פילוסוף, המייעץ לאלשטיין, אמר כי אלשטיין יסכים להזרים רק בהסדר קבוע.

  

עו"ד פיני רובין עו"ד פיני רובין צילום: ענר גרין

 

"או שהחברה חיה או מתה, אין דבר כזה חברה חיה-מתה"

  

פילוסוף טען כי 70 מיליון השקלים היו אמורים לשרת את החברה שנה קדימה ואין הגיון מבחינת אלשטיין להזרים אותם עתה כשעל החברה מרחפים איומי העמדת חוב לפירעון מידי. "או שהחברה חיה או שהחברה מתה. אין דבר כזה חברה חיה-מתה", אמר פילוסוף, "אנחנו פה בשביל לקיים את העסק כעסק חי ולא כדי לפרק".

 

פילוסוף (שמייצג את דולפין יחד עם עו"ד אהוד סול) הוסיף: "צריכים להיזהר מפירוק. זה משהו שבהתחלה חושבים שהוא טוב אבל דקה אחריו המצב לא משתפר וזה לא שהנכסים יהיו שווים פתאום הרבה יותר".

 

 

אדוארדו אלשטיין אדוארדו אלשטיין צילום: כפיר סיון

 

עופר גזית, המשמש כנציגות האג"ח, הציג את הערכת השווי של פירמת פרומתיאוס וטען כי היא משקפת החזר של 55% מהחוב לסדרה ט' (900 מיליון שקל) לפי השווי של דסק"ש אליו הגיע. הם התנגדו למינוי כונס למניות השליטה בדסק"ש (68%) שמוחזקים בידי סדרה יד' לה חייבת אי.די.בי 880 מיליון שקל. "אין לאשר כינוס המניות של דסק"ש על ידי סדרה יד כי שווי דסק"ש גבוה משמעותית מהשוק".

 

עו"ד רענן קלר, בא כח סדרה יד' (יחד עם אלון בנימיני), סיפר כי גם בימים האחרונים היו שיחות עם החברה ועם בעל השליטה, וטען עם זאת כי גם אם סדרה ט' לא היתה מגישה את הבקשה למינוי בעל תפקיד לחברה, עדיין סדרה יד' היתה מעמידה את החוב לפירעון מידי.

 

יריב פילוסוף יריב פילוסוף

 

עו"ד עדי פיגל, בא כוח סדרה טו' (יחד עם דורון תורג'מן) שלה משועבדות מניות כלל ביטוח שחלקן נמכרו יצא נגד סדרה ט', טען כי היא גורמת נזק: "לא ברור מדוע הם מבקשים לעצור תשלום מובטח לנושה אחר (סדרה טו')". פיגל טוען כי אי ביצוע תשלום ה-77 מיליון שקל שממתינים בחשבון הנאמנות של אג"ח טו' כעת תגרום נזק מיותר למחזיקי טו' . פיגל גם הציע לא לייחס חשיבות כה גדולה להערכת השווי של פרומטאוס שלדבריו אינה תורה מסיני, והזכיר הערכות השווי שפרומטאוס סיפקה לחברת בזק עבור פלאפון בה הפחיתה בשנתיים שווי פלאפון מ-3 ל-1.2 מיליארד שקל בלבד. רובין אמר עוד שהוא מאמין שהזמן שיינתן יכול לעזור וגם מול אג"ח ט' אם יהיה זמן ניתן יהיה לשפר הסדר החוב מול דולפין.

 

השופט ברנר השיב לרובין שהמהלכים לוקחים הרבה זמן ולא מתקדמים. רובין התעקש לבקש עוד זמן: "מה החיסרון בלנסות פעם נוספת בחסות בית משפט להביא להסדר של אלשטיין מול המחזיקים? הנזק שייגרם היום אם יינתנו צווים הוא נזק בל יתוקן ותתחיל פה קריסה של הפירמידה וחבל".

 

x