$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אלשטיין בהתקפה על רוני בירם: "לטורפנות של קרן ברוש ומנהליה אין גבול ושובע"

ערב הדיון בביהמ"ש בבקשת מחזיקי האג"ח של אי.די.בי למנות נאמן לחברה ולקחת אותה מידי בעל השליטה, טוען אדוארדו אלשטיין במכתב ששיגר לנאמן האג"ח, כי קרן ברוש של גיל דויטש (ששמו לא מופיע במכתב) ורוני בירם מונעת הסדר חוב מול החברה מתוך רצון לרשום רווח מהיר על האג"ח שרכשו

גולן חזני 21:2923.09.20

בעל השליטה באי.די.בי, אדוארדו אלשטיין, יוצא בצעד יוצא ערב הדיון בבית המשפט, בהתקפה חריפה על קרן ברוש של גיל דויטש ורוני בירם. הוא מאשים את קרן ברוש ואת בירם כמי "שרחוקים מלהיות שומרי הסף של כספי ציבור כמי שרכשו את אגרות החוב של אי.די.בי במחירי רצפה ומנסים לעשות סיבוב מהיר מבלי להביא בחשבון את טובת החברה ונושיה בעידן של טלטלה כלכלית עצומה". המכתב הגיע לידי כלכלסיטט ומפורסם כאן לראשונה.

 

 

 

באופן תמוה מציין אלשטיין רק את שמו של בירם במכתב ולא מזכיר כלל את דויטש.

 

מחר (ה') בבוקר יתנהל בפני השופט חגי ברנר בבית המשפט המחוזי בתל אביב הדיון אם למנות כונס נכסים זמני למניות השליטה בדסק"ש, ולמנות נאמן לאי.די.בי פיתוח.

 

דויטש ובירם הם המייסדים והשותפים בקרן ברוש, שמחזיקה ב-10% מסדרה ט' של אגרות החוב של אי.די.בי ו-8% מסדרה יד' המשועבדת במניות השליטה בדסק"ש. ברוש מובילה את הקו האקטיביסטי נגד אלשטיין ואי.די.בי, ולמעשה גם את ההחלטה לפנות לבית המשפט ולבקש מינוי בעל תפקיד לחברה, וכונס נכסים למניות השליטה בדסק"ש. 

 

אלשטיין מציע לסדרה ט' את נכסי אי.די.בי בהיקף של כ-240 מיליון שקל על חוב של 900 מיליון שקל וכן 6% ממניות דסק"ש. המחזיקים דחו את ההצעה. חובה של אי.די.בי פיתוח לסדרה ט' הוא 900 מיליון שקל.

 

אלשטיין מציין כי בחודשים האחרונים העביר מספר הצעות למחזיקים תוך נכונות להעמיד לחברה ערבויות של יותר מ-700 מיליון שקל. "סכום זה מצטרף להשקעה חסרת תקדים שכבר נעשתה על ידי הבעלים בשנים האחרונות ומוצעת בעיתוי של משבר עולמי ומקומי", כותב אלשטיין.

 

 

מימין: גיל דויטש ורוני בירם, קרן ברוש מימין: גיל דויטש ורוני בירם, קרן ברוש צילומים: בועז אופנהיים, אוראל כהן

 

"השקעותי העצומות בחברה והצעותי מרחיקות הלכת גרמו לצערי לתיאבון מוגבר וגישה סחטנית שאינה יודעת שובע ומעמידה בסיכון את סיכויי הנשייה של כלל מחזיקי האג"ח של אי.די.בי ובפרט את אלה של סדרה ט'", ציין אלשטיין.

 

"בירם וקרן ברוש פועלים להשיג יתרון פסול בהסדר החוב"

 

כאן עבר אלשטיין להתקפה אישית על בירם ודויטש, בעבר מנהלי בית ההשקעות אקסלנס: "מחזיקי אגרות החוב (סדרה ט') מובלים ע"י רוני בירם הבעלים של קרן ברוש. קרן זו מציגה עצמה כקרן אקטיביסטית והרוח החיה מאחורי המו"מ ופועלת בחודשים האחרונים באופן המעורר תהיות משמעותיות בנוגע לתום לבה וכוונותיה. התנהלות זו מסכנת כאמור את החברה ואת בעלי אגרות החב שלה.

 

"מרגע פתיחת המו"מ פועלים רוני בירם וקרן ברוש מלכתחילה לשלילת כל הצעה, למענה דורסני לכל יוזמה מתוך כוונה לכאורה להוביל את המו"מ למצב שאנו נמצאים בו כעת: פניה לבית המשפט בבקשה למינוי נאמן והליך חדלות פירעון וע"י כך להציב את מחזיקי בעלי החוב (סדרה ט') בעמדת ווטו וזאת על מנת להשיג יתרון פסול בהסדר החוב, לעקוף את סדרי הנשיה הקבועים ומתוך כוונה להוציא ממני סכומי עתק שאינם ראליים ואינם עומדים בהלימה לשווי הנכסים של החברה", מציין אלשטיין.

 

אחרי שהוא מפרט את ההצעות לשלוש סדרות האג"ח, שהגיש, כותב אלשטיין: "הדרך בה הובילה קרן ברוש של רוני בירם את סדרה ט' לדחיה על הסף של כל ההצעות ללא נכונות לנהל מו"מ ופניה לבית המשפט תוריד את רמת הנשייה של בעלי האג"ח בעשרות אחוזים אל למטה משווי השוק הנכחי שלהן...

 

"מהלי הקרן והמשקיעים בה רחוקים מלהיות שומרי הסף של כספי הציבור ובכל הכבוד למעמדם הרי שאין לשכוח שחלקם או רובם רכשו את איגרות החוב במחירי ריצפה וכעת מנסים לעשות "סיבוב מהיר", מבלי להביא בחשבון את טובת החברה ויתר נושיה בעידן של טלטלה כלכלית עצומה".

 

"ההסדר שהגשתי לסדרה ט' מעניק לנציגות את מלא תאוותה ואף יותר מכך, היא מעניקה בפועל את מלוא נכסי החברה אך ורק לנציגות האגח (סדרה ט') ללא צורך להתחלק בנכסים אלו עם יתר סדרות החוב של החברה . הערכת השווי קיבלה חיזוק מהערכת שווי שקיבל דירקטוריון א.ידי.בי ולפיו מחזיקי סדרה ט יקבלו תשלום העולה על הסכום אותו היו מקבלים בפירוק החברה, כפי שהם מבקשים מבית המשפט בימים אלו  דחיית ההצעה עלולה להשאיר את המחזיקים עם תמורה נמוכה בהרבה".

 

 

אדוארדו אלשטיין אדוארדו אלשטיין צילום: סיוון פרג'

 

 

אלשטיין ממשיך בהתקפה חסרת מעצורים: "מסתבר שלטורפנות של ברוש ומנהליה אין גבול ושובע, ושום הצעה או חוות דעת אובייקטיבית אינה מניחה את דעתם. מהתנהלות זו עולות שאלות קשות לגבי האופן בו מנווטים המחזיקים בניצוחם של רוני בירם וקרן ברוש את המו"מ, והאינטרסים שעומדים מאחורי התנהלות זו מעלים תהיות לגבי חוסר תום הלב של מוביליה".

 

אלשטיין מבקש מהנציגות "לבדוק האם הערכות השווי של הנציגות מוכיחות כי פניה לבית המשפט תיטיב עם המחזיקים או שמדובר במהלך תדמיתי שנועד לחיזוק האגו של ראשי קרן ברוש? האם הנציגות הזמינה עבודה כלכלית אובייקטיבית מצד גורם שאינו קשור לקרן? האם הנציגות ביצעה מהלך ניהול סיכונים לכספי המחזיקים לפני הפניה לבי המשפט? התנהלות המו"מ עד כה הוכיחה שהפערים למול חוות הדעת של פרומתיאוס הינם קטנים ופתירים ועל אף שמסר זה הועבר למובילי הקרן, הם בחרו ללכת לצעד רדיקלי המטלטל את החברה ומסכן את משקיעיה בייחוד בתקופה בלתי יציבה של משבר עולמי ומקומי".

 

בסיום המכתב קורא אלשטיין למחזיקי האג"ח בסדרה ט' "לא לשעות לקרנות הטורפניות המאחזות את עיניהם ולהגן על נכסיהם ועל נכסי המשקיעים בהם בצורה אחראית ושקולה".

 

מקרן ברוש נמסר בתגובה: ״אין לקרן ברוש עניין להטיל רפש ולהתעמת עם אלשטיין מעל דפי העיתון. ההתנהלות של אלשטיין מאז שרכש את אי.די.בי הביאה לתוצאה שמדברת בעד עצמה. הניסיונות שלו לעקוף את נציגות מחזיקי האג"ח נכשלו. אלשטיין הפר באופן בוטה את התחייבותו לאי.די.בי והוא אף נתבע על כך על ידי החברה עצמה. שלושת סדרות האג"ח של אי.די.בי דחו ברוב מוחץ את הצעותיו הלא ראויות. כאן זה לא רפובליקת בננות. אנחנו בטוחים שבית המשפט יפעל לעצור את השמדת הערך של אלשטיין לטובת כלל הנושים״.

x