$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

הג'וב החדש של פרנקל: ראש הוועדה המייעצת של ווליו בייס

נגיד בנק ישראל לשעבר יכהן כיו"ר הוועדה המייעצת של בית ההשקעות ‑ גוף חדש, שייעץ בנושאים אסטרטגיים ובקשרים עם גופים מוסדיים בינלאומיים. נגיד נוסף לשעבר, סטנלי פישר, מועמד לדירקטוריון בנק הפועלים ולוטש עיניים לתפקיד היו"ר

גולן חזני 07:4722.09.20
ראו עולם וחזרו לסיטי של תל אביב: הנגידים באים: יעקב פרנקל, נגיד בנק ישראל לשעבר, יכהן כיו"ר הוועדה המייעצת של בית ההשקעות ווליו בייס ‑ גוף חדש, שייעץ לבית ההשקעות בבניית אסטרטגיה בארץ ובחו"ל. כמו כן, הוועדה תסייע בהעמקה ובפיתוח הקשרים עם גופים מוסדיים ובינלאומיים.

 

לצד פרנקל יכהנו בוועדה איש ההייטק ד"ר גיורא ירון, שמכהן כיום, בין היתר, כיו"ר איתמר מדיקל הציבורית; וכן עידו אהרוני, שכיהן בעבר כקונסול הכללי של ישראל בניו יורק ולוס אנג'לס, וכיום מכהן כפרופסור ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת ניו יורק.

 

 

יעקב פרנקל, נגיד בנק ישראל לשעבר יעקב פרנקל, נגיד בנק ישראל לשעבר צילום: עמית שעל

 

פרנקל כיהן כנגיד בנק ישראל בשנים 1991‑2000. קודם לכן הוא היה הכלכלן הראשי וראש תחום המחקר בקרן המטבע הבינלאומית, ופרופסור לכלכלה באוניברסיטת שיקגו. לאחר כהונתו בבנק ישראל כיהן כיו"ר מריל לינץ' אינטרנשיונל עד 2004. מאותה שנה ועד 2009 פרנקל היה סגן יו"ר קבוצת AIG הבינלאומית. מ־2009 ועד לתחילת 2020 כיהן כיו"ר ג'יי.פי מורגן אינטרנשיונל.

 

כיום פרנקל מייעץ לקרן העושר הסינגפורית טמסק (Temasek) שהשלימה בשבוע שעבר את רכישת השליטה ביצרנית הטפטפות ריווליס מידי קרן פימי לפי שווי חברה של 460 מיליון דולר.

 

כמו כן, פרנקל חבר בוועדה המייעצת הבינלאומית של הבנק לפיתוח סין ועומד בראש חברת הנאמנים של אוניברסיטת תל־אביב ובראש מועצת הנאמנים של קבוצת 30G, קבוצה פרטית שכוללת 30 נגידים ושרים לשעבר ממדינות שונות.

 

ווליו בייס הוא בנק השקעות שעוסק בניהול הנפקות ציבוריות ופרטיות, חיתום והפצת ניירות ערך, ליווי עסקאות מיזוג ורכישה, ייעוץ לחברות זרות שמבקשות להנפיק בישראל, ייעוץ לבתי השקעות, ביצוע השקעות אלטרנטיביות ושירותי מחקר כלכליים למוסדיים.

 

פרנקל הוא לא הנגיד היחיד לשעבר שכיהן בתפקידים בכירים בגופים בינלאומיים גדולים וכעת נוטל על עצמו תפקיד בזירה המקומית, או לפחות מנסה. סטנלי פישר, שכיהן כנגיד בנק ישראל בשנים 2005‑2013, מועמד לדירקטוריון בנק הפועלים, ולוטש עיניים לתפקיד היו"ר. המועמדות של פישר חוללה סערה בוועדה לבחירת דירקטורים בבנקים ללא גרעין שליטה, שבמסגרתה התפטר מחברותו בוועדה הדירקטור דוד אבנר, מנכ"ל פרטנר לשעבר, שסבר שפישר לא צריך להתמנות לדירקטור. בסופו של דבר המועמדות שלו אושרה.

 

בדומה לפרנקל, גם לפישר רזומה של תפקידים בגופים בינלאומיים נחשבים. בטרם מונה לנגיד בנק ישראל, הוא כיהן כסגן יו"ר סיטיגרופ, שהיה הבנק המסחרי הגדול בעולם בזמנו.

 

פישר גם שימש כסגן יו"ר קרן המטבע הבינלאומית בשנים 1994‑2001 והתמודד על תפקיד היו"ר, אך נפסל מפאת גילו. בנוסף, פישר כיהן כסגן יו"ר הפדרל ריזרב בארה"ב.

 

x