שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
המלצות ואזהרות

"השפעות הקורונה לטווח ארוך יהיו הרבה יותר משמעותיות מ-11 בספטמבר או משבר הסאבפריים"

רנדל קרוזנר, שכיהן כבכיר בפד בזמן אירועי הטרור של ספטמבר 2001 ובזמן המשבר 2008 מעריך שלמשבר הקורונה יהיו השלכות דרמטיות לטווח ארוך על שוק העבודה ועל הפיזור הגיאוגרפי של מקומות עבודה. "בסיטי של לונדון כבר היום הפעילות הכלכלית עוברת מהמרכז לחלקים אחרים"

שירות כלכליסט 16:2320.09.20

מגמות הריחוק החברתי והעבודה מהבית, שהואצו בשל התפרצות מגיפת הקורונה, יעצבו מחדש את הכלכלה העולמית בצורה משמעותית יותר מאשר המשבר הפיננסי של 2008 או אירועי הטרור של ספטמבר 2001, כך מעריך רנדל קרוזנר, לשעבר מושל בבנק הפדראלי של ארה"ב.  

 

קרוזנר כיהן כבכיר בבנק המרכזי בשני האירועים הללו, ולדבריו מגיפת הקורונה יוצרת שינויים מבניים ארוכי טווח בכלכלה, ובמקביל מעצבת מחדש סקטורים מסוימים ואת הגיאוגרפיה בדרכים משמעותיות.

תושב ניו יורק על רקע אמפייר סטייט בילדינג בזמן משבר הקורונה תושב ניו יורק על רקע אמפייר סטייט בילדינג בזמן משבר הקורונה צילום: שאטרסטוק

 

"למשבר הקורונה תהיה השפעה יסודית וארוכת טווח יותר על מבנה הפעילות הכלכלית מאשר שתי הטלטלות הקודמות", העריך קרוזנר המשמש כיום כסגן דיקן בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת שיקגו. להערכתו, התנהגות הצרכנים תשתנה בטווח הארוך גם לאחר שחיסון יהפוך להיות זמין. לאורך זמן, אנשים יתרגלו לא להשתמש בתחבורה ציבורית ולבלות יותר זמן בבית בעבודה מרחוק, כך לפי קרוזנר.

 

"אני חושב שיהיה שינוי גדול מאד הן מבחינת סקטורים – כמו בסקטורי האירוח והתחבורה – והן מבחינה גיאוגרפית", הוסיף. רבים מהתחומים האלה בכלכלה כבר נפגעו קשות וההתאוששות לא נראית באופק.

 

קורזנר אף ציין כי בסיטי של לונדון רק מעט עובדים חזרו למשרדים. "הם נשארים בבית, כך שיש איזון מחדש של הפעילות הכלכלית ממרכז העיר לחלקים אחרים בעיר ולפרברים. העבודות יהיו במיקומים שונים, ויהיו עבודות מסוגים שונים".

 

עוד הוסיף כי המשרות עם השכר הגבוה יותר הן אלה שלרוב מאפשרות יותר בקלות לעבוד מהבית. "אבל, מי שעובד בחנויות שבדרך כלל מוכרות מוצרים ושירותים לאנשים שנוהגים להגיע לעיר, מדובר במשרות עם שכר נמוך יותר לרוב ואי אפשר לבצע אותן מהבית. המשרות האלה לא יחזרו, האנשים לא יחזרו", סיכם."אנשים יצטרכו לעבור לאיזורים אחרים במדינה שבהם יהיו יותר עבודות וצורך בכישורים אחרים. זה יהיה קשה".  

x